
Lawenda pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Jednak bez problemu można uprawiać ją również na innych terenach. W Polsce fioletowe kwiatki ozdabiają ogrody i wnętrza domów. Ponadto wykorzystywane są one często w celach kosmetycznych oraz leczniczych.
Ich szerokie zastosowanie związane jest ze skrywającymi się w nich cennymi substancjami. W związku z tym warto zadbać o to, aby roślina obrodziła tymi fantastycznymi kwiatami.
Naturalny nawóz do lawendy
Skorupki do jajek często lądują w koszu. Nie każdy o tym wie, że można z nich przygotować całkowicie naturalny nawóz do lawendy. Te kuchenne odpadki obfitują w żelazo, siarkę, cynk, krzem oraz fluor, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu rośliny.
Poza tym składają się aż w 80% z łatwo przyswajalnego wapnia. Nawóz ze skorupek jaj wspaniale reguluje odczyn pH roślin. Dodatkowo jest o wiele tańszy od gotowych specyfików ze sklepu.
Jak zrobić naturalny nawóz do lawendy?
Nawóz do lawendy jest banalnie prosty w wykonaniu. Skorupki po jajkach dokładnie osuszcie za pomocą ręcznika papierowego. Następnie rozdrobnijcie je. Z powodzeniem możecie rozetrzeć odpadki na proszek w moździerzu. Gotowym nawozem podsypcie lawendę. Możecie użyć go zarówno w przypadku rośliny rosnącej w ogrodzie, jak i tej w doniczce. Stosujcie go raz na miesiąc. Nawóz możecie także przygotować w płynnej postaci.
Składniki:
- skorupek jaj,
- wody.
Przygotowanie:
- Skorupki jaj rozdrobnijcie, a następnie przełóżcie do słoika.
- Zagotujcie wodę i zalejcie nią skorupki. Całość odstawcie na ok. 7 dni. Pamiętajcie, żeby co jakiś czas mieszać miksturę.
- Gdy zauważycie, że skorupki się rozpuściły, to dobry znak. Nawóz jest gotowy i można podlewać nim ziemię.
Jak dbać o lawendę?
Lawenda pięknie urośnie, jeśli będziecie ją pielęgnować i zapewnicie jej odpowiednie warunki. Roślina powinna znajdować się w nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu będzie pięknie kwitnąć.
Poza tym należy umieścić ją w zasadowym, przepuszczalnym podłożu. Gleba nie powinna być zbyt wilgotna. W przeciwnym wypadku narażacie roślinę na gnicie. Warto zaznaczyć, że lawenda nie wymaga częstego podlewania – zazwyczaj wystarczy 1-2 w tygodniu.