Lawenda będzie kwitła jak nigdy dotąd. Wystarczy podsypać pod nią trochę tego kuchennego odpadu
Getty Images
Newsy

Lawenda będzie kwitła jak nigdy dotąd. Wystarczy podsypać pod nią trochę tego kuchennego odpadu

Lawenda wspaniale prezentuje się zarówno w doniczce, jak i ogrodzie. Wiele osób ceni ją za drobne, fioletowe kwiatki, które wydzielają niesamowity aromat. Jeśli chcecie, żeby w tym roku było ich więcej, podsypcie roślinę tym popularnym kuchennym odpadkiem.

Lawenda pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Jednak bez problemu można uprawiać ją również na innych terenach. W Polsce fioletowe kwiatki ozdabiają ogrody i wnętrza domów. Ponadto wykorzystywane są one często w celach kosmetycznych oraz leczniczych.

Ich szerokie zastosowanie związane jest ze skrywającymi się w nich cennymi substancjami. W związku z tym warto zadbać o to, aby roślina obrodziła tymi fantastycznymi kwiatami.

Naturalny nawóz do lawendy

Skorupki do jajek często lądują w koszu. Nie każdy o tym wie, że można z nich przygotować całkowicie naturalny nawóz do lawendy. Te kuchenne odpadki obfitują w żelazo, siarkę, cynk, krzem oraz fluor, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu rośliny.

Poza tym składają się aż w 80% z łatwo przyswajalnego wapnia. Nawóz ze skorupek jaj wspaniale reguluje odczyn pH roślin. Dodatkowo jest o wiele tańszy od gotowych specyfików ze sklepu.

Zobacz także
Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie zaskoczeni

Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie miło zaskoczeni 

Jak przygotować domowy suplement ze skorupek jajek? Pomaga na osteoporozę i nawracające infekcje

Jak przygotować domowy suplement ze skorupek jajek? Pomaga na osteoporozę i nawracające infekcje

Jak zrobić naturalny nawóz do lawendy?

Nawóz do lawendy jest banalnie prosty w wykonaniu. Skorupki po jajkach dokładnie osuszcie za pomocą ręcznika papierowego. Następnie rozdrobnijcie je. Z powodzeniem możecie rozetrzeć odpadki na proszek w moździerzu. Gotowym nawozem podsypcie lawendę. Możecie użyć go zarówno w przypadku rośliny rosnącej w ogrodzie, jak i tej w doniczce. Stosujcie go raz na miesiąc. Nawóz możecie także przygotować w płynnej postaci. 

Składniki:

  • skorupek jaj,
  • wody.

Przygotowanie:

  1. Skorupki jaj rozdrobnijcie, a następnie przełóżcie do słoika.
  2. Zagotujcie wodę i zalejcie nią skorupki. Całość odstawcie na ok. 7 dni. Pamiętajcie, żeby co jakiś czas mieszać miksturę.
  3. Gdy zauważycie, że skorupki się rozpuściły, to dobry znak. Nawóz jest gotowy i można podlewać nim ziemię.

Jak dbać o lawendę?

Lawenda pięknie urośnie, jeśli będziecie ją pielęgnować i zapewnicie jej odpowiednie warunki. Roślina powinna znajdować się w nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu będzie pięknie kwitnąć.

Poza tym należy umieścić ją w zasadowym, przepuszczalnym podłożu. Gleba nie powinna być zbyt wilgotna. W przeciwnym wypadku narażacie roślinę na gnicie. Warto zaznaczyć, że lawenda nie wymaga częstego podlewania – zazwyczaj wystarczy 1-2 w tygodniu.