Kluski lane w pewnym sensie mogą przypominać nam kluski leniwe. Te pierwsze zastąpią nam szybko inny makaron, a te drugie będą alternatywą dla pracochłonnych pierogów. Spośród tych dawnych babcinych przepisów dziś polecamy wam kluski lane.

Wydaje się, że najbardziej tradycyjnym zastosowaniem klusek lanych będzie zupa mleczna albo innego rodzaju zupa warzywna na pierwsze danie. Kluski lane to jednak cała gama możliwości – niezłym pomysłem będzie użycie ich nawet zamiast ziemniaków do jakiegoś gęstego i zawiesistego sosu.

Pomysł ten nie jest naszego autorstwa. Tradycja jedzenia małych kluseczek do drugiego dania znana jest w Europie Środkowej. Niemcy zajadają się szpeclami, Węgrzy podają do mięs swoje nokedli, Słowacy przyrządzają mączne haluški. Nieco dalszym krewnym naszych klusek lanych są także różne wersje włoskich gnocchi, a nawet… polskie kopytka.

Dzisiaj skupimy się na naszych drobniutkich kluseczkach. Różnią się one od wymienionych przez nas zagranicznych kluseczek właściwie tylko jedną rzeczą. Są niezwykle proste do przyrządzenia. Spójrzcie sami na przepis.

Zobacz także:

Przepis na kluski lane

Składniki:

  • 2 jaja
  • 5-6 łyżek mąki
  • nieco wody
  • szczypta soli

Przygotowanie:

  1. W naczyniu roztrzepcie jajka.
  2. Następnie dodajcie do masy jajecznej nieco wody – wystarczy 1 lub 2 łyżki.
  3. Dodajcie stopniowo mąkę i energicznie mieszajcie. Ilość mąki może się różnić w zależności od wielkości jajek i ilości dodanej wody.
  4. Starajcie się przyrządzić ciasto na wpół płynne, by nie rozpadło się podczas gotowania.
  5. Ciasto wlewajcie do gotującej się wody powoli, cienkim strumieniem, równomiernie po całej powierzchni garnka.
  6. Gotujcie kluski do momentu wypłynięcia na powierzchnię.
  7. Kluski możecie gotować także bezpośrednio w zupie.

Smacznego!