Mąka ziemniaczana zwana jest również skrobią. W dawnych czasach nazywano ją również krochmalem. Dziś ten produkt dostępny w każdym sklepie spożywczym wykorzystuje się właśnie raczej tylko w celach spożywczych. Tymczasem okazuje się, że skrobia może pomóc wam w niejednej domowej czynności.

Ile kosztuje mąka ziemniaczana?

Zanim przejdziemy do opisania niesamowitego działania mąki ziemniaczanej, przyjrzyjmy się jej cenom. Te wcale nie są wygórowane, jak na środek, który działa na tak wiele przeróżnych sposobów.

Obecnie za kilogram skrobi zapłacicie w sklepach od 6 do 10 zł. Jeśli uważacie, że to jednak sporo, lepiej przeczytajcie listę zastosowań krochmalu w kuchni i nie tylko!

Jak wykorzystać skrobię ziemniaczaną?

Mycie srebrnych sztućców i biżuterii – te drogocenne przedmioty zdołacie wyczyścić za pomocą roztworu, czy też bardziej pasty powstałej w wyniku zmieszania mąki i wody. Do połowy szklanki skrobi dolejcie kilka łyżek zimnej wody i wymieszajcie na gęstą papkę. Tak przygotowaną mieszanką polerujcie swoje srebra. Przedmioty nabiorą błysku, a po osadzie nie będzie śladów.

Zobacz także:

  • Domowe maseczki pielęgnacyjne – mąka ziemniaczana dzięki pierwiastkom i minerałom zawartym w ziemniakach potrafi nieźle odżywić i nawilżyć skórę. Mieszankę skrobi i wody warto wzmocnić także innymi domowymi dodatkami do maseczek, np. miodem, białkami jaj, czy innymi produktami z kuchni, które będą odpowiadały potrzebom waszej skóry.
  • Mycie okien – sporządźcie roztwór skrobi w wodzie. Wystarczy jedna łyżka białego proszku na litr wody. Wyczyśćcie okna taką mieszanką, a potem wyszorujcie czystą szmatką. Po smugach nie będzie śladu.
  • Roztworem skrobi z wodą, tym razem w stosunku 1:1, łatwo można także wypolerować drewniane meble. Po przetarciu nabiorą pięknego połysku.
  • Usuwanie przykrego zapachu z butów. Śmierdzące obuwie staną się przeszłością dzięki wsypaniu do nich odrobiny tego proszku. By nie zabrudzić butów, warto wsypać pewną ilość soli np. do pudełka po zapałkach, wstawić do cuchnącego obuwia i odstawić na noc.
  • Krochmalenie pościeli  i tkanin. Z pomocą skrobi nasze babcie i mamy sporządzały płyn, którym pokrywały materiały. Dzięki temu lepiej opierały się one wilgoceniu  i kurzeniu, co z kolei przekładało się na ich większą higieniczność. Grubsze tkaniny warto krochmalić roztworem skrobi z wodą w stosunku 1 łyżka na 1 litr wody. Cieńsze tkaniny krochmalić można roztworem 1 łyżeczki mąki ziemniaczanej na 1 litr wody.