W trakcie wakacji ruch w restauracjach, barach i budkach z goframi czy lodami na deptakach jest ogromny. W tym czasie właściciele lokali gastronomicznych mogą liczyć na duże zyski, a nierzadko zdarza się, że to właśnie w sezonie letnim część z nich wypracowuje dochód na cały następny rok.

Praca w tak szybkim tempie, przy dużej ilości klientów każdego dnia może prowadzić do zaniedbań i nieprawidłowości - a to skutkuje karami nakładanymi przez sanepid. Tak właśnie stało się w województwie zachodniopomorskim, gdzie lokale zostały ukarane na łączną kwotę 13,5 tys. złotych. 

Wyniki kontroli lokali gastronomicznych

W dniach od 20. do 26. czerwca pracownicy powiatowych stacji sanepidu w województwie zachodniopomorskim przeprowadzili rutynowe kontrole w 280 punktach gastronomicznych. W aż 86 z nich dopatrzono się uchybień i nieprawidłowości, a 52 osoby musiały przyjąć mandat w wyniku kontroli. Łącznie kary opiewały na kwotę 13,5 tysiąca złotych. 

Zobacz także:

Za co karane były lokale gastronomiczne?

Sanepid nałożył karę na lokale, które nie przestrzegały wymogów sanitarnych i w których dopatrzono się szeregu nieprawidłowości. To między innymi przyrządzanie posiłków z użyciem przeterminowanych produktów, nieposegregowana żywność w chłodniach oraz brud i nieporządek w miejscach przygotowywania posiłków - brudny sprzęt kuchenny, blaty czy naczynia. 

Mandaty wystawiono również z takich przyczyn, jak brak dokumentacji lekarskiej pracowników, którzy mają na co dzień kontakt z żywnością czy środków do dezynfekcji. Spośród wszystkich kontroli 3 przypadki okazały się najbardziej pilne - dotyczyły one wystąpienia chorób przewodu pokarmowego u osób, które stołowały się w ukaranych lokalach gastronomicznych.

Wymogi sanitarne w lokalach gastronomicznych

W miejscach, w których przygotowuje się i wydaje żywność, wszyscy pracownicy muszą ściśle przestrzegać określonych wymogów sanitarnych. To m.in.:

  • posiadanie aktualnej książeczki zdrowia

  • noszenie odzieży ochronnej

  • utrzymywanie higieny całego ciała, w tym przede wszystkim rąk i twarzy

  • zakaz noszenia sztucznych paznokci oraz malowania paznokci

  • zakaz noszenia bransoletek, pierścionków i innej biżuterii, która mogłaby mieć kontakt z żywnością

  • obowiązek zakrywania włosów czepkiem

Źródło: gs24.pl, gastrowiedza.pl