Kurki są zbyt cenne, żeby marynować je w occie. Na zimę przechowacie je w ten prosty sposób
GettyImages
Newsy

Kurki są zbyt cenne, żeby marynować je w occie. Na zimę przechowacie je w ten prosty sposób

Gdy uda się zebrać cały kosz grzybów, po początkowej euforii zaczynamy zadawać sobie pytanie: „Co z tym wszystkim zrobić?”. Kurki nie najlepiej znoszą suszenie, dlatego lepiej zrobić z nich inne przetwory na zimę. Nawet bez kropli octu - sprawdźcie więc nasz przepis.

Końcówka lata to ulubiony czas miłośników kurek. Właśnie teraz zbiera się te złote grzybki, których smak jest naprawdę wyjątkowy. Pięknie pachną, są pyszne i można z nich zrobić mnóstwo smacznych dań i przetworów. Dziś proponujemy wam prosty przepis na kurki do słoików bez octu. Ich delikatny smak docenią nawet najbardziej wybredni smakosze grzybów. 

Przepis na kurki do słoików

Składniki na 1 kg grzybów:

 • 200 g masła (1 kostka)

 • sól

 • pieprz

Oraz kilogram kurek. 

Zobacz także
Został wam w garnku rosół? Ugotujcie na bulionie zupę kurkową. 100x lepsza niż zwykła pomidorówka

Został wam w garnku rosół? Ugotujcie na bulionie zupę kurkową. 100x lepsza niż zwykła pomidorówka

Jak zamarynować kurki na słodko? Do tego przepisu nie potrzeba nawet grama nawet cukru

Jak zamarynować kurki na słodko? Do tego przepisu nie potrzeba nawet grama cukru

Przygotowanie:

 1. Kurki należy najpierw oczyścić. Możecie to zrobić tradycyjnie, czyli za pomocą ręcznika papierowego i nożyka. Polecamy też inny sposób, który opisaliśmy w tym artykule

 2. Po wstępnym oczyszczeniu, kurki warto jeszcze zamoczyć w letniej, osolonej wodzie. Usunie ona resztę zanieczyszczeń z grzybów - to ważne szczególnie w przypadku dużych sztuk, które mają pofałdowane kapelusze i trudniej jest je wyczyścić ręcznie. 

 3. Wlejcie do dużej miski albo do zlewu tyle wody, by kurki swobodnie mogły w niej „pływać”. Wsypcie kilka łyżek soli, wymieszajcie i włóżcie grzyby na kilka chwil. Nie powinny się moczyć zbyt długo.

 4. Po namoczeniu przełóżcie kurki do durszlaka, żeby odciekły z wody. 

 5. Kiedy już podeschną, czas na smażenie. Większe sztuki pokrójcie na mniejsze kawałki i odłóżcie je na papierowy ręcznik, który wchłonie pozostały nadmiar wody. Małe kurki mogą pozostać w całości.

 6. Na dużej patelni lub w garnku z grubym dnem rozpuśćcie 200 g masła. Następnie partami wrzucajcie kurki na rozgrzany tłuszcz i smażcie do momentu, aż płyn z nich odparuje, co jakiś czas mieszając.

 7. Pod koniec smażenia wsypcie do kurek pół łyżki soli, płaską łyżkę pieprzu i wymieszajcie.

 8. Jeszcze gorące grzyby przełóżcie do słoików i od razu zakręćcie. Nie zapomnijcie o wytarciu rantów słoików, by zapobiec psuciu się przetworów.

 9. Obróćcie słoiki do góry dnem i odstawcie do ostygnięcia. 

Tak przygotowane kurki będą dobre przez kilka miesięcy. Masło jednak jełczeje pod wpływem wysokiej temperatury i światła. Dlatego najlepszym miejscem dla słoików z kurkami będzie lodówka albo chłodna spiżarnia.