W poszukiwaniu oszczędności w domowym budżecie, nierzadko robi się to podczas planowania zakupów spożywczych. Nie powinno się żałować pieniędzy na jedzenie, choć niektórzy czasami nie mają wyjścia.

Szuka się wówczas tańszych zamienników ulubionych produktów - choćby makaronu. W końcu wydawałoby się, że zwykły, makaron pszenny wytwarza się (jak sama jego nazwa wskazuje) z mąki pszennej, więc po co przepłacać? Wówczas w koszyku lądują najtańsze makarony, jakie akurat są w ofercie sklepu. Jednak czy słusznie? 

Sprawdźcie opakowanie swojego makaronu

Jak się okazuje, mąka mące nierówna. Ta z pszenicy zwyczajnej zwykle wykorzystywana jest do produkcji pieczywa i w tej roli sprawdza się doskonale. Można też znaleźć makaron zrobiony z takiej właśnie mąki, ale nie będzie on najlepszym wyborem.

Zobacz także:

Jest co prawda tańszy od innych, ale za to znacznie gorszy w smaku, zawiera mniej składników odżywczych i nie wygląda zbyt atrakcyjnie na talerzu. Lepiej więc zostawić go na półce i wybrać makaron wyprodukowany z pszenicy durum.

Czym jest pszenica durum?

Pszenica durum, a dokładniej mąka z tego rodzaju pszenicy (zwana też semoliną lub po prostu pszenicą twardą) jest źródłem cennych dla organizmu substancji. Znajdziecie w niej m.in.:

  • białko

  • witaminy z grupy B

  • fosfor

  • żelazo

  • potas

  • miedź

  • cynk,

  • mangan

Tych i innych składników odżywczych znajduje się w mące z pszenicy durum nieco więcej, niż w mące z pszenicy zwyczajnej. Dla przykładu, zawartość białka w makaronie durum wynosi 12 g na 100 g, a w zwykłym pszennym 11,1 g. Znacznie gorzej w takim porównaniu wypada błonnik - pszenica durum zawiera go aż 7 g, a zwyczajna zaledwie 2,4 g. 

Pszenica durum czy pszenica zwyczajna?

Nie należy jednak całkiem demonizować produktów zawierających mąkę pszenną zwyczajną. To chleby, bułki i inne wypieki, w przypadku których ten rodzaj mąki sprawdza się doskonale.

Durum, z uwagi na swe właściwości, nadaje się lepiej właśnie do produkcji makaronu. Produkty wykonane z tej mąki są twardsze, co jednak nie jest przeszkodą w przypadku makaronu czy kaszy kuskus, która również powstaje z pszenicy durum.