Mamy tutaj amatorów chrupania słonych przekąsek podczas oglądania filmów i seriali? Okazuje się, że jedna z nich, czyli popcorn, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia!

Nie chodzi jednak o popcorn sprzedawany w kinach przed seansem. Takiego popcornu nikt zresztą od dawna nie jadł – w końcu w trakcie pandemii koronawirusa wszystkie kina są pozamykane. Popcorn można zjeść więc tylko kupując specjalną maszynkę do prażenia kukurydzy albo gotowy popcorn w paczkach, który wystarczy podgrzać w mikrofali.

Właśnie ten rodzaj popcornu jest niebezpieczny dla zdrowia! Wszystko przez jeden składnik – diacetyl. Poznajcie szczegóły.

Co to jest diacetyl?

Diacetyl to organiczny związek chemiczny, któremu popcorn do odgrzania w mikrofali zawdzięcza maślany zapach i smak. To żółta ciecz, która w temperaturze 80 stopni Celsjusza zaczyna wrzeć i wydzielać charakterystyczny zapach.

Zobacz także:

W czym się znajduje diacetyl?

Ten związek chemiczny jest ubocznym produktem fermentacji, więc znaleźć go można w mleku, serach, maśle i piwie, a nawet w chlebie, kawie, brandy i rumie. Ze względu na maślany zapach i smak, producenci słodyczy dodają diacetyl do różnych przekąsek. Znajduje się on w krówkach, popcornie, a nawet croissantach! Dlatego miejcie się na baczności – przyjemny, maślany zapach kupowanych w supermarkecie rogalików wcale nie oznacza, że do ich produkcji użyto prawdziwego masła. Całkiem możliwe jest, że zawierają diacetyl, który wzmacnia ich smak i zapach.

Czy diacetyl jest groźny dla zdrowia?

Ponieważ diacetyl jest tak szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, można mieć wątpliwości co do tego, czy na pewno jest on obojętny dla ludzkiego zdrowia.

Diacetyl jest dopuszczony do produkcji żywności, ponieważ ilości stosowane w tym procesie nie zagrażają zdrowiu. Ale sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku ludzi mających na co dzień styczność z tym związkiem chemicznym!

Opary diacetylu a zdrowie

Badania dowiodły, że częsty kontakt z oparami diacetylu, ma fatalny wpływ na zdrowie. Narażeni na niego są przede wszystkim pracownicy fabryk, w których stosuje się ten związek chemiczny. Ale nie tylko! Problem dotyczy także osób pracujących na przykład w kinie, ponieważ i tam przygotowuje się popcorn z dodatkiem diacetylu.

Częste wdychanie diacetylu przyczynia się do rozwoju zapalenia oskrzelików, a także rozwoju raka płuc! A co gorsza, coraz więcej badaczy twierdzi, że możliwe jest, iż diacetyl powoduje rozwój choroby Alzheimera. Lepiej więc zrezygnować z tej może i smacznej, ale niezdrowej przekąski!