niezdrowe jedzenie
AdobeStock
Newsy

Kupujecie tę przekąskę? Lepiej przestańcie. Spożywana regularnie może uszkadzać płuca

Nie wszystkie przekąski są zdrowe – jedzenie ich w nadmiernych ilościach powoduje nadwagę i inne problemy ze zdrowiem. Ta jest szczególnie zabójcza – może powodować raka!

Mamy tutaj amatorów chrupania słonych przekąsek podczas oglądania filmów i seriali? Okazuje się, że jedna z nich, czyli popcorn, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia!

Nie chodzi jednak o popcorn sprzedawany w kinach przed seansem. Takiego popcornu nikt zresztą od dawna nie jadł – w końcu w trakcie pandemii koronawirusa wszystkie kina są pozamykane. Popcorn można zjeść więc tylko kupując specjalną maszynkę do prażenia kukurydzy albo gotowy popcorn w paczkach, który wystarczy podgrzać w mikrofali.

Właśnie ten rodzaj popcornu jest niebezpieczny dla zdrowia! Wszystko przez jeden składnik – diacetyl. Poznajcie szczegóły.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co to jest diacetyl?

Diacetyl to organiczny związek chemiczny, któremu popcorn do odgrzania w mikrofali zawdzięcza maślany zapach i smak. To żółta ciecz, która w temperaturze 80 stopni Celsjusza zaczyna wrzeć i wydzielać charakterystyczny zapach.

W czym się znajduje diacetyl?

Ten związek chemiczny jest ubocznym produktem fermentacji, więc znaleźć go można w mleku, serach, maśle i piwie, a nawet w chlebie, kawie, brandy i rumie. Ze względu na maślany zapach i smak, producenci słodyczy dodają diacetyl do różnych przekąsek. Znajduje się on w krówkach, popcornie, a nawet croissantach! Dlatego miejcie się na baczności – przyjemny, maślany zapach kupowanych w supermarkecie rogalików wcale nie oznacza, że do ich produkcji użyto prawdziwego masła. Całkiem możliwe jest, że zawierają diacetyl, który wzmacnia ich smak i zapach.

Czy diacetyl jest groźny dla zdrowia?

Ponieważ diacetyl jest tak szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, można mieć wątpliwości co do tego, czy na pewno jest on obojętny dla ludzkiego zdrowia.

Diacetyl jest dopuszczony do produkcji żywności, ponieważ ilości stosowane w tym procesie nie zagrażają zdrowiu. Ale sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku ludzi mających na co dzień styczność z tym związkiem chemicznym!

Opary diacetylu a zdrowie

Badania dowiodły, że częsty kontakt z oparami diacetylu, ma fatalny wpływ na zdrowie. Narażeni na niego są przede wszystkim pracownicy fabryk, w których stosuje się ten związek chemiczny. Ale nie tylko! Problem dotyczy także osób pracujących na przykład w kinie, ponieważ i tam przygotowuje się popcorn z dodatkiem diacetylu.

Częste wdychanie diacetylu przyczynia się do rozwoju zapalenia oskrzelików, a także rozwoju raka płuc! A co gorsza, coraz więcej badaczy twierdzi, że możliwe jest, iż diacetyl powoduje rozwój choroby Alzheimera. Lepiej więc zrezygnować z tej może i smacznej, ale niezdrowej przekąski!

czy margaryna jest zrowa
AdobeStock
Newsy
Nie ma gorszego dodatku do śniadania niż ten. Niemal każdy Polak lubi go z chlebem
Tania żywność pełna jest substancji niebezpiecznych dla zdrowia. Sprawdźcie, czego unikać.

Szukając sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy, przyglądacie się pewnie od razu swoim wydatkom i zauważacie, że większość wydajecie na jedzenie. Naturalnym odruchem jest więc kupowanie tańszego jedzenia, by oszczędzić pieniądze. Ale czy takie postępowanie jest słuszne? Tańsze zamienniki swoją cenę zawdzięczają stosowaniu składników kiepskiej jakości, które mogą się odbić na waszym zdrowiu. Jednym z najczęściej kupowanych produktów, który jest tańszy od swojego popularnego odpowiednika, jest margaryna. Dowiedzcie się, co się do niej dodaje! Historia margaryny Margaryna powstała oczywiście z oszczędności. W czasach napoleońskich brakowało masła, a żołnierze musieli coś jeść. Wobec tego w 1869 opatentowano pierwszą margarynę, w której skład wchodził głównie… tłuszcz wołowy i mleko . Nie brzmi zbyt zachęcająco! Ponad 30 lat później wymyślono sposób na produkcję margaryny bez użycia tłuszczu wołowego, który zastąpiono tłuszczami roślinnymi. Pod koniec lat 60. XX wieku margaryna była już bardzo popularna, czemu sprzyjały kampanie zdrowotne w tamtym czasie. Przekonywano, że jest o wiele zdrowsza od masła, ponieważ nie powoduje miażdżycy, problemów z układem krążenia i innych chorób, które miały wywoływać tłuszcze zwierzęce znajdujące się w maśle. Czy margaryna jest zdrowa? Jednak czy ówcześni specjaliści mieli rację i margaryna rzeczywiście jest taka zdrowa? Gdy zaczęto lepiej badać żywność, stwierdzono, że w margarynie znajduje się sporo tłuszczy trans, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Dziś, dzięki lepszej technologii produkcji margaryny, można kupić jej zdrowsze wersje, które nawet poleca się osobom z chorobami serca. Taka margaryna jest jednak droższa , dlatego lepiej po prostu kupować masło. Najgorsze dla...

Popcorn z mikrofalówki? Lepiej go nie jedzcie. Sól to nie największy problem
Adobe Stock
Newsy
Popcorn z mikrofalówki? Lepiej go nie jedzcie. Wcale nie chodzi o dużą ilość soli
Seans filmowy w domu, miska popcornu i od razu czujecie się jak w kinie. Możecie kupić gotowy, w napowietrzonym opakowaniu lub zrobić samodzielnie w mikrofalówce. Lepiej wybierzcie jednak to pierwsze.

Wydaje wam się, że prażony popcorn to wynalazek naszych czasów? Nic podobnego. Archeolodzy odkryli na terenie Meksyku ślady prażonej kukurydzy. Resztki odnalezione w Peru pochodzą nawet z 4700 roku p.n.e. Popcorn był znany wśród Inków i Azteków i mógł być jednym z pierwszych sposobów na przyrządzanie kukurydzy. Nie został więc wynaleziony po to, aby umilić nam seanse filmowe czy oglądanie wydarzeń sportowych. Czy popcorn z mikrofalówki jest zdrowy? Niestety popcorn, który tak lubimy, niewiele ma wspólnego z ziarnem, z którego pochodzi. O ile kukurydza jest bogatym źródłem witamin i minerałów, zawiera polifenole i ma silniejsze działanie antyoksydacyjne niż inne zboża, w tym ryż, pszenica czy owies, to popcorn jest przetworzonym ziarnem, które traci większość pozytywnych właściwości. Do tego zawiera najgorszy tłuszcz, jaki możemy znaleźć w produktach spożywczych – olej palmowy. W składzie popcornu znajdziecie też barwniki i aromaty, których lepiej unikać. Maślany smak popcornu niestety prawie nigdy nie pochodzi od zwykłego masła. Popcorn z powodu tłuszczu i nadmiernej ilości soli, jest produktem wysokokalorycznym. Podjadanie go w trakcie oglądania telewizji grozi także nadmiernymi kilogramami. Nawet opakowanie popcornu do mikrofalówki jest szkodliwe Popcorn sprzedawany jako półprodukt do samodzielnego uprażenie w kuchence mikrofalowej, zapakowany jest w charakterystyczną, puchnącą od środka torbę. Opakowanie jest bardzo wygodne. Wkładacie je do kuchenki, ustawiacie wymagany czas i po chwili wyjmujecie gotową przekąskę. Jednak nawet to magiczne, puchnące opakowanie jest niebezpieczne. Do jego produkcji wykorzystuje się kwas perfluorooktanowy (PFOA). Jego zaletą jest to, że jest odporny na przywieranie. z kolei największą wadą...

Zaburza funkcjonowanie tarczycy i zwiększa ryzyko nowotworów. Polacy jedzą go na potęgę
AdobeStock
Newsy
Zaburza funkcjonowanie tarczycy i zwiększa ryzyko nowotworów. Polacy jedzą go na potęgę
Na pewno choć raz w życiu jedliście ten popularny produkt. Lepiej tego nie róbcie! Szkodzicie sobie ogromnie!

Polacy są coraz bardziej schorowanym narodem. Niestety nie dość, że wszyscy Polacy jedzą za mało warzyw , to jeszcze bardzo często objadają się fast foodami. Niektóre produkty bardzo łatwo jest zidentyfikować i zakwalifikować jako niezdrowe. Z innymi jest trochę trudniej. Czasem nawet warzywa mogą szkodzić ! Wszystko zależy od tego, jakie macie przypadłości, jak wasz organizm reaguje na substancje zawarte w żywności i jak dużo jecie produktów, które wam szkodzą. Jest jeden bardzo popularny produkt, który pewnie każdy z was choć raz w życiu jadł. To przekąska często sprzedawana w kinach, którą można też z łatwością zrobić w domu. Domyślacie się już o co chodzi? Niezdrowa przekąska, która szkodzi Polakom Tak, chodzi o popcorn. Trzeba jednak to doprecyzować, nie chodzi o popcorn w każdej postaci. Szkodliwy jest popcorn z mikrofalówki. Szczególnie ten o smaku maślanym. Ma dużo niezdrowego tłuszczu i wydziela się w nim jedna toksyczna substancja. Tłuszcze zawarte w maślanym popcornie do mikrofalówki są przez niektórych nawet uznawane za rakotwórcze. Co niezdrowego jest w popcornie z mikrofalówki? W procesie wyprażania popcornu z mikrofalówki powstaje niebezpieczny dla zdrowia związek. Chodzi o kwas perfluorooktanowy (PFOA). To czynnik uznany za rakotwórczy. Niekorzystnie wpływa też na: Wątrobę Układ odpornościowy Tarczycę Może zwiększać ryzyko nowotworów pęcherza, nerek, prostaty i wątroby Czy każdy popcorn jest niezdrowy? Popcorn może być naprawdę jedną ze zdrowszych przekąsek! Musicie jednak przygotować go sami w domu, by był zdrowy. Są nawet specjalne maszyny do popcornu, które można trzymać w domu. Jeśli takiej nie macie, wystarczy duży garnek i łyżka tłuszczu. Wsypcie tam ziarna kukurydzy, podgrzejcie...

Zaburza funkcjonowanie tarczycy i zwiększa ryzyko nowotworów. Polacy jedzą go na potęgę
AdobeStock
Newsy
Po jakie produkty nie należy sięgać po 30. roku życia? Wykluczcie je z diety!
Po 30. roku życia organizm zaczyna coraz gorzej tolerować składniki, które z łatwością trawił kiedyś. Z jakich produktów należy zrezygnować?

Chociaż 30-latkowie są dziś nadal młodzi, pełni energii i często dopiero zakładają rodziny i zaczynają się statkować, ich organizm działa już inaczej niż 10 lat temu – zwłaszcza jeśli jest regularnie narażony na niehigieniczny tryb życia, stres, smog i niezdrową dietę. Czego nie należy jeść po 30. urodzinach? Nawet jeśli jeszcze kilka lat temu byliście w stanie zjeść tłustą potrawę i zapić ją butelką piwa, teraz wasz organizm może nie być już tak wyrozumiały... Nawet przejście na piwo bezalkoholowe może nie być łatwe do zniesienia dla waszego ciała. Po 30 urodzinach wzrasta także ryzyko wystąpienia chorób na skutek nieprawidłowej diety. Z tych produktów lepiej więc zrezygnować lub je ograniczyć: Słodzone jogurty Soja Napoje… ze słomkami! Ssanie słomki może przyspieszyć występowanie zmarszczek wokół ust Ryby z dużych hodowli Słodzone soki i napoje gazowane Białe pieczywo Popcorn z mikrofali (zwłaszcza maślany) Gotowe wypieki (croissanty, pizzeriny, drożdżówki) Powyższe produkty należą do żywności, której dietetycy generalnie radzą unikać, jednak po ukończeniu 30. roku życia organizm toleruje je znacznie gorzej niż wcześniej. Warto pamiętać, że z wiekiem zdolności do regenerowania się organizmu znacząco spadają, a uszkodzone komórki nie „wymieniają się” już na nowe tak, jak wcześniej. Co za tym idzie, organizm zaczyna wybaczać znacznie mniej błędów dietetycznych, a zakazy i nakazy, których wcześniej się nie przestrzegało, stają się znacznie bardziej istotne dla prawidłowego funkcjonowania. Źle dostosowana dieta po 30. roku życia może prowadzić nie tylko do różnych chorób, ale także do zaburzeń snu , nadmiernego zmęczenia lub częstego bólu głowy, migreny czy bólu brzucha....