Majonez to jeden z najczęściej używanych sosów w polskich domach. Niestety, majonez kupowany w sklepie zwykle ma niepokojąco długi skład i pełen jest szkodliwych dodatków. Z czego powstaje prawdziwy majonez, jak wybrać możliwie najzdrowszy majonez w sklepie i jakiego majonezu kategorycznie się wystrzegać? Sprawdźcie.

Z czego powstaje prawdziwy majonez?

Najlepszy majonez to oczywiście taki, który robimy sami w domu. Receptura jest dziecinnie prosta. Majonez wytwarza się z oleju, żółtek i dodatków smakowych.

Najczęściej majonez powstaje poprzez połączenie:

  • Oleju roślinnego 
  • Żółtka jaj
  • Octu lub soku z cytryny
  • Soli
  • Pieprzu (najczęściej białego)
  • Musztardy
  • Czasami smak majonezu podkreśla się dodatkiem cukru

Jak wybrać dobry majonez w sklepie?

Kupując gotowy majonez w sklepie, pamiętajcie, że w jego składzie będą się znajdowały różne dodatki zapewniające mu trwałość i chroniące go przed zepsuciem. Dlatego podczas kupowania majonezu zwróćcie uwagę, by miał on jak najmniej składników. Na jaki majonez trzeba szczególnie uważać?

Zobacz także:

Jakiego majonezu lepiej nie kupować?

W większości dostępnych w Polsce majonezów znajdziecie sól wapniowo-disodową EDTA (E385 - pełna nazwa to: sól wapniowo-disodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego).

Jest to syntetyczny przeciwutleniacz, który zwiększa trwałość produktów a także zapobiega zmianom barwy wywołanym obecnością jonów żelaza, miedzi, manganu i cynku. Dzięki niemu majonez jest znacznie dłużej przydatny do spożycia. Niestety, składnik ten w połączeniu z innymi konserwantami, może być niebezpieczny dla zdrowia (gdy jest spożywany w nadmiarze).

Znana dziennikarka i prezenterka Katarzyna Bosacka ostrzega w swoich mediach społecznościowych, przed tym konserwantem. Dlaczego? 

  • ponieważ E385 może zaburzać wchłanianie niektórych składników mineralnych, np. żelaza
  • może powodować wymioty, biegunkę czy skurcze mięśni brzucha

Bosacka przypomina z czego powinien się składać dobry majonez:

- Majonez powinien składać się tak naprawdę z żółtek jaj, oleju, octu, musztardy, soli i odrobiny cukru. To wszystko - tłumaczy dziennikarka.

Wśród dostępnych na rynku majonezów warto wybierać więc takie jak choćby Majonez Kielecki czy Majonez Białuty, które nie zawierają tego sztucznego dodatku. Jeśli nie chcecie jeść sklepowych majonezów, postarajcie się przyrządzić majonez sami. To jedyna gwarancja pełnej kontroli jego składu. 

Źródło: msn.com.pl, czytamyetykiety.pl