Musztarda tworzona jest z nasion gorczycy, a także octu, soli i wody. Po raz pierwszy powstała ona w Rzymie, gdzie zachwycano się jej leczniczymi właściwościami: musztarda miała pobudzać trawienie, działać antybakteryjnie, zwalczać grzyby oraz niwelować nieprzyjemne objawy reumatyzmu! Dzisiaj rzadko się słyszy o zbawiennym wpływie musztardy na zdrowie – sięgamy po nią głównie dla smaku. 

Czym różnią się musztardy?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów musztardy o różnych smakach. Wśród najpopularniejszych odmian musztard znajdują się:

  • musztarda stołowa – uniwersalna, najbardziej podstawowa, może być łagodna lub lekko pikantna
  • musztarda sarepska – jest ona średnio ostra i wytwarza się ją z gorczycy sarepskiej
  • musztarda Dijon – to francuska odmiana musztardy, która zawdzięcza swoją nazwę miastu w Burgundii. Jest mocno ostra i dość słona
  • musztarda francuska – posiada widoczne ziarna gorczycy, które nie są mielone. Często także dodaje się do niej białe wino
  • musztarda rosyjska – ostra w smaku, dla prawdziwych miłośników pikantnych sosów.

Które musztardy posiadają dobre składy?

Eksperci przeanalizowali receptury najpopularniejszych musztard dostępnych na naszym rynku. Na niektóre z nich warto uważać! 

Najczęściej w składach pojawiały się: woda, gorczyca, ocet (winny, jabłkowy, spirytusowy), przyprawy, cukier. W wielu produktach zauważono jednak także regulatory kwasowości i konserwanty takie jak kwas cytrynowy czy pirosiarczyn potasu. Konserwanty syntetyczne nie są obojętne dla zdrowia i należy bezwzględnie unikać ich dużych ilości.

Zobacz także:

Co oznacza chemia w składzie musztardy?

  • Kwas cytrynowy [E330] to regulator kwasowości, który dodaje się, aby wzmacniał aromat. Chroni przed rozwojem bakterii i przedłuża świeżość produktu. Nie jest jednak obojętny dla zdrowia, jeśli spożywa się go w dużych ilościach!
  • Pirosiarczyn potasu [E224] to konserwant i przeciwutleniacz. Stosowany jest, aby produkt był dłużej świeży i odpowiedni do spożycia.
  • Kurkuma [E100] słynie ze swojego intensywnie żółtego koloru, dlatego stosowany jest w celu nadania pożądanej barwy.

Niestety, ze składów popularnych musztard wynika, że prawie wszystkie z nich zawierają niekorzystne dla zdrowia składniki. Najlepszą recepturę posiadają musztardy Dijon Bio marki Auchan oraz musztarda imbirowa Vitapol.

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie musztardy?

  • Cukier powinien być na 4 lub dalszej pozycji w składzie
  • Zawartość konserwantów i dodatków chemicznych powinna być jak najmniejsza

Warto pamiętać, że musztardę można także przygotować samodzielnie w domu przy użyciu 6 łyżek gorczycy (wybranej odmiany: białej, czarnej czy sarepskiej), 3 łyżek wody lub białego wina, łyżki octu winnego i dużej szczypty soli. Wszystkie składniki wystarczy dokładnie zmielić w blenderze, a powstała w ten sposób domowa musztarda może być przechowywana w lodówce maksymalnie 2 miesiące.

Czytaj też: