Kupujecie taką herbatę? To chemiczna bomba, która zatruwa wasz organizm
Pixabay
Newsy

Kupujecie taką herbatę? To chemiczna bomba, która zatruwa wasz organizm

Herbata to napój, po który wielu z nas sięga nawet kilka razy dziennie. Nie wszystkie herbaty dostępne w sklepach, są jednak korzystne dla naszego zdrowia…
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 12, 2021

Herbata pozyskiwana jest z setek odmian liści, które tworzą wiele odmian napoju: mamy na rynku herbaty białe, czerwone, czarne czy zielone. Z liści komponuje się też mieszanki, które wzbogacają napój o dodatkowe smaki, właściwości zdrowotne czy aromaty. Najczęściej są to kwiaty, suszone owoce, zioła, a czasem nawet warzywa.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Herbata - korzyści dla zdrowia

Różne rodzaje herbat mają wiele korzystnych właściwości dla zdrowia:

  • Uspokajają, wyciszają, relaksują
  • Przyspieszają metabolizm i łagodzą problemy trawienne
  • Spalają tłuszcz
  • Zawierają przeciwutleniacze
  • Usuwają z organizmu toksyny i odtruwają go
  • Pobudzają i zapewniają zastrzyk energii (dzięki teinie) 
  • Rozgrzewają organizm od środka, co jest szczególnie korzystne np. podczas przeziębienia.

Niektórzy z nas jednak sięgają też po wygodniejszą herbatę instant – zwłaszcza na wyjazdach, kempingach czy pod namiotem. Ma ona postać granulatu, który rozpuszcza się pod wpływem wrzątku. Czym różni się ona od herbat liściastych?

Zobacz także

Herbata rozpuszczalna – co to jest? Czy jest zdrowa?

To nie do końca prawdziwa herbata. To rozpuszczalny ekstrakt, który pozyskiwany jest z liści herbaty, ale również wzbogacony wieloma substancjami wspomagającymi przygotowanie napoju w sposób błyskawiczny. Herbata instant nie ma fusów ani torebek, dlatego jest znacznie wygodniejsza w zaparzaniu. Wystarczy ją zalać, zupełnie jak kawę rozpuszczalną, zamieszać i gotowe! 

Czy herbata błyskawiczna jest zdrowa?

Produkcja herbaty instant to złożony proces technologiczny, co już samo w sobie wskazuje na to, że nie jest to naturalny napój… Pomimo wykorzystywania ekstraktu z naturalnych liści herbaty, są one poddawane licznym procesom obróbki, które pozbywają się ich wartości odżywczych, a także wzbogacają napój o chemię czy zupełnie zbędne cukry.

W praktyce, herbata instant jest tylko namiastką tej prawdziwej. To chemicznie przetworzony miks barwników i aromatów, które pochodzą z liścia herbaty, ale zawierają też dodatki poprawiające smak i przybliżające nas do tego naturalnego. Tylko po co, skoro można sięgnąć po zwyczajną herbatę? 

Czytaj też:

Komentarze