ogórki konserwowe kiszone
Wikipedia commons
Newsy

Kupujecie ogórki kiszone czy kwaszone. Tylko jedne z nich są zdrowe. Wiecie które?

Kiszone, kwaszone, korniszony, pikle – stojąc przy półce sklepowej z ogórkami, można dostać oczopląsu. Które wybrać z korzyścią dla zdrowia?
Hubert Rój
luty 16, 2021

Różnica między ogórkami kiszonymi a kwaszonymi nie jest to wiedzą tajemną, którą posiadły tylko doświadczone gospodynie domowe.

Bez wejścia w najgłębszy stopień wtajemniczenia, powinniście odróżniać te dwa rodzaje ogórkowych przetworów.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym są ogórki kwaszone?

Smak ogórka kiszonego każdy Polak zna już od wczesnego dzieciństwa. Zastosowań i kombinacji ogórka kiszonego jest całe mnóstwo.

Dodawane do zupy ogórkowej, do drugich dań, a także jako zakąska podawana podczas spożywania napojów wyskokowych…

W każdej z tych konfiguracji ogórek kiszony na pewno będzie spełniał swoją smakową i zdrowotną rolę.

W czym tkwi więc cały kłopot z ogórkami kiszonymi? Sprawa dotyczy wejścia na rynek spożywczy produktu, nazywanego mianem ogórka kwaszonego.

Kapusta kiszona i kwaszona

Takie nazewnictwo wprowadziło w głowy konsumentów niemały mętlik. Czy „kiszony” oznacza to samo, co „kwaszony”?

Otóż nie. W tym wypadku możemy zastosować czytelną analogię do kapusty. O tym jaka jest kapusta kiszona, wszyscy dobrze wiecie.

Z kolei kapusta kwaszona, to ta zaprawiana octem. Kapustą kwaszoną nazwać możemy na przykład śląską modrą kapustę.

Śląskie gospodynie obgotowują surową, poszatkowaną czerwoną kapustę, a potem dodają do niej nieco octu i kilka innych dodatków.

Zobacz także

Lepsze są ogórki kiszone czy kwaszone?

Z ogórkami jest podobnie. Ogórkami kwaszonymi możemy śmiało nazwać popularne ogórki konserwowe, czyli korniszony.

Niewiele mają one wspólnego z ogórkami kiszonymi, gdyż to właśnie podczas kiszenia, zachodzą procesy fermentacji mlekowej.

Fermentacja odbywa się za sprawą kwasu mlekowego w słoiczkach i beczkach z ogórkami. Zastosowanie zalewy octowej to nic innego jak sztuczne przyspieszenie zakwaszania.

Ma to swoje odbicie we właściwościach zdrowotnych obu produktów. To właśnie ogórki kiszone biją na głowę te z dodatkiem octu.

Zalety ogórków kiszonych

Nie dajcie się więc zwieść przy sklepowych półkach i nigdy więcej nie pomylcie słoiczków z korniszonami z tymi z kiszoną zawartością.

Wszystko oczywiście nie tylko dla smaku, ale i dla zdrowia. Ogórki kiszone to coś fantastycznego, zwłaszcza dla osób odchudzających się – mają niewiele kalorii.

Oprócz tego są naturalnym probiotykiem. Kiszonki jedzone regularnie pozwalają na wzmocnienie organizmu i budowę naturalnej odporności.

Pozytywnie wpływają na pracę jelit i układu trawiennego, a także są w stanie wpłynąć na obniżkę poziomu cholesterolu we krwi.

Czytaj także:

Komentarze