Nowa odmiana wirusa atakuje łososie hodowane w Atlantyku u wybrzeży Norwegii. Z racji na zwiększający się popyt na tę odmianę ryb, ich populacja hodowlana znacząco się zagęszcza. Z tego powodu patogen ma doskonałe warunki do rozwoju i rozprzestrzeniania się. Opanował już niemal wszystkie hodowle łososi u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Rybi wirus atakuje łososie hodowlane

Choroba, która opanowuje baseny hodowlane to rybi ortheowirus. Wirusa tego wykryli naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, gdzie patogen zaczął się niebezpiecznie rozprzestrzeniać.

„Zarówno nasze metody genomiczne, jak i epidemiologiczne niezależnie doprowadziły nas do tego samego wniosku, że hodowle łososi działają jako źródło i wzmacniają transmisję wirusa” – poinformował główny autor badania na temat wirusa wśród łososi – dr Gideon Mordecai. 

Naukowcy próbują obecnie opracować plan, który pozwoli odseparować łososie dzikie od hodowlanych, co może zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

„Nie wiadomo skąd pochodzi wirus PRV, czy przenosi się między łososiem hodowlanym a dzikim oraz w jaki sposób różne linie wirusa powodują nasilenie choroby. Sekwencjonowanie genetyczne jasno wskazuje, że wirus PRV nie pochodzi z Brytyjskiej Kolumbii, lecz z Oceanu Atlantyckiego i rozprzestrzenił się na całym świecie poprzez hodowlę łososi” – podsumował dr Mordecai.

Właściwości łososia

Łosoś należy do najzdrowszych gatunków rybDobry łosoś w sklepie to przede wszystkim ten świeży, co można łatwo rozpoznać po zapachu. Wysokiej jakości łosoś z dobrej hodowli to skarbnica cennych właściwości dla zdrowia. Bogaty jest on w zdrowe kwasy tłuszczowe, które obniżają zły cholesterol, niwelują ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a także doskonale wpływają na włosy, skórę i paznokcie.

Zobacz także:

W zachowaniu korzystnych właściwości łososia dużą rolę odgrywa też smażenie ryby na odpowiednim oleju, który nie wytworzy toksycznych substancji w kontakcie z żywnością.

Źródło: gazeta.pl, portalspozywczy.pl

Czytaj także: