Żywy karp
Pavel Wrangel/Adobe Stock
Newsy

Kupowanie żywych karpi w torebkach foliowych będzie niezgodne z prawem

Karp to z jednej strony nasza świąteczna tradycja. Z drugiej strony jego jedzenie to dużo ości, tłuszczu i nierzadko wyczuwalny smak mułu.

Do kompletu dyskusji o karpiu jest jeszcze kwestia losu żywych karpi, które według obrońców praw zwierząt przechodzą trudne chwile zwłaszcza podczas transportu w siatce do naszego domu.

Tradycja i rzeczywistość

Ten widok kojarzymy chyba wszyscy. Wanna napełniona wodą i karp, który czeka na wyrok pływając sobie ku uciesze najmłodszych mieszkańców domu.

Znany jest powiedzenie o nieświadomych karpiach głosujących za przyspieszeniem świąt Bożego Narodzenia. Tym razem los karpi ma być chociaż odrobinę lepszy.

Nad trudnym bytem tych ryb pochylili się obrońcy praw zwierząt i grupa parlamentarzystów. Działania parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt przyniosły skutek. Od tej pory żywych karpi nie będzie można transportować w siatkach.

Od instancji do instancji

Los karpi nie został uregulowany w drodze specjalnej ustawy, jak było choćby w słynnej sprawie norek i tzw. piątki dla zwierząt. Projekt ustawy, który wstrząsnął naszą sceną polityczną i tak zresztą wylądował w końcu w sejmowej "zamrażarce" i na razie nie wejdzie w życie.

A co z karpiami? Tutaj droga do poprawy ich bytu przebiega w nieco inny sposób. I to wcale nie szybciej. Kwestia karpi w siatkach ciągnie się już od 10 lat.

To właśnie wtedy do sądu trafiła sprawa pracowników jednego z supermarketów sieci E.Leclerc. Na terenie sklepu przed świętami Bożego Narodzenia odbywał się tradycyjny handel żywymi karpiami.

Ryby były przechowywane niemalże bez wody, a pracownicy wydawali je klientom w plastikowych torebkach. Sprawa zbulwersowała opinię publiczną i zwróciła oczy Polaków na cierpiące zwierzęta.

Widoki na poprawę

Od tamtej pory minęła już dekada. Sprawa karpi z E.Leclerca trafiała z jednego sądu do drugiego, instancja po instancji. Sądowa ścieżka nabrała rozpędu dopiero po kasacji w Sądzie Najwyższym.

W ten sposób sprawę ponownie musiał rozpatrzyć sąd rejonowy. Według posłanki Koalicji Obywatelskiej, Katarzyny Piekarskiej wyrok jednego sądu pociągnie za sobą kolejne.
Jak powiedziała Piekarska Polskiej Agencji Prasowej, los karpi leży teraz w rękach rządzącej większości, która powinna prawnie uregulować sposób sprzedaży karpi.

Wygląda na to, że karpie wreszcie będą mogły czekać na wigilię z większym spokojem.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA