Kupować puszki czy nie? Tych konserw nie jedzcie pod żadnym pozorem
Adobe Stock
Newsy

Kupować jedzenie w puszkach czy nie? Po te konserwy lepiej nie sięgajcie

Konserwy produkowane są od ponad 100 lat. To bardzo wygodne produkty, które na przestrzeni całego już wieku odmieniły nasza kuchnię. Czy jednak zawsze są zdrowe i warto jej jeść?

Główną zaletą konserw jest wygoda przechowywania i użycia. Mają długi czas trwałości, nie trzeba ich trzymać w lodówce i można je łatwo zabrać na biwak. Do konserwacji wykorzystuje się z reguły metodę znaną z domowych produkcji przetworów tj. sterylizację. Danie czy produkt poddaje się wysokiej temperaturze, która zabija bakterie, a nie zmienia jego smaku.

Czy wszystkich konserw należy unikać?

Przeciwnicy konserwowanej żywności powtarzają, że metoda powoduje utratę większości wartości odżywczych, w tym witamin i minerałów. Oczywiście, że najlepiej jest jeść świeżą żywność, a warzywa i owoce najwięcej wartości mają w postaci surowej.

Badania pokazały jednak, że są takie produkty sprzedawane w puszkach, których wcale nie trzeba unikać. Dodatkowo np. konserwy rybne są prostymi i szybkim daniami, których jedzenie pozwala zwiększyć ilość spożywanych przez nas ryb, bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3.

Także zakonserwowane owoce i warzywa w formie nieprzetworzonej są dobrym pokarmem, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy brakuje ich w postaci świeżej.

Po te rodzaje konserw możecie sięgać bez obaw:

  • Egzotyczne owoce. Są cennym źródłem witamin, zwłaszcza w okresie zimowym
  • Tuńczyk i inne konserwy rybne zawierające ryby w sosie własnym lub oleju. Są smaczne i stanowią źródło białka łatwo wprowadzanego do diety
  • Pomidory. Warzywa w puszkach, sprzedawane w całości i w kawałkach, ze skórką lub bez są bogate w likopen – naturalny pigment, należący do najsilniejszych przeciwutleniaczy
Zobacz także
domowy paprykarz

Domowy paprykarz z przepisu babci Renatki. Pyszne śniadanie dla całej rodziny za parę złotych

Sałatka z tuńczykiem i ryżem. Lekki i smaczny przepis na obiad

Sałatka z tuńczykiem i ryżem. Lekki i smaczny przepis na obiad

Których konserw nie jeść?

Czy zauważyliście co jest cechą wspólną wszystkich wymienionych, polecanych konserw? Wszystkie one zawierają składniki, tj. warzywa, owoce, ryby, poddane sterylizacji, w formie niezmienionej lub minimalnie zmienionej. To je odróżnia od konserwowanych gotowych dań, których z kolei nie należy jeść.

Dania gotowe sprzedawane w puszkach i słoikach same w sobie nie są szkodliwe dla organizmu, ale za to zawierają w dużych ilościach to, czego właśnie należy unikać, a więc:

  • Tłuszcze nasycone
  • Cukier
  • Sól
  • Konserwanty

Jakich konserw w puszkach i słoikach więc unikać?

  • Gotowe zupy: grochówka, fasolowa, kwaśnica, czy gotowe zupy z makaronem
  • Dania barowe: bigos, bitki w sosie, flaki, fasolka po bretońsku
  • Gotowe drugie dania: pulpety, klopsy, gołąbki

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie te dania mają dużą zawartość tłuszczu i soli. Zawierają też sporo cukru.

Źródło: medonet.pl, wp.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA