Kupiliście mięso i wypływa z niego czerwony płyn? To wcale nie musi być krew. Lepiej usiądźcie
Flickr
Newsy

Kupiliście mięso i wypływa z niego czerwony płyn? To wcale nie musi być krew. Lepiej
usiądźcie

Na to byście nie wpadli! Słyszeliście kiedyś o tym?

Kupiliście kiedyś surowe mięso i zauważyliście, że wypływa  z niego jakiś płyn? Wszyscy biorą to zazwyczaj za krew, ale okazuje się, że nie jest to prawda! Oczywiście może się zdarzyć, że akurat w waszej sztuce mięsa znajdziecie trochę krwi, ale w większości przypadków, czerwony płyn to coś zupełnie innego.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym jest czerwony płyn wypływający z mięsa?

Jeśli zostawicie surowe mięso w torebce foliowej i włożycie je tak do lodówki albo kupicie mięso na tacce, możecie zaobserwować, że zbiera się czerwony płyn. Być może nigdy nie zastanawialiście się nad tym, czym on jest, bo uznaliście go po prostu za krew. 

Czerwona płynna substancja wypływjąca z mięsa to woda z dodatkiem mioglobiny. To białko, które jest odpowiedzialne za transport i dostarczanie tlenu do mięśni zwierząt. Przy krojeniu mięsa, mioglobina jest zauważana jako czerwona substancja.

Ciekawostką może być, że u zwierząt z bardziej aktywną tkanką mięśniową, a także u starszych zwierząt, mięso jest bardziej czerwone niż u tych z mniej aktywną tkanką mięśniową lub młodszych. 

Możecie to łatwo zauważyć na przykładzie porównania cielęciny z wołowiną. Mięso wołowe, czyli mięso pozyskane z dojrzałych krów jest ciemniejsze niż u cielaków. Innym przykładem, w którym możecie to zobaczyć, jest porównanie kolorów mięsa z tego samego zwierzęcia. Mięso indycze jest ciemniejsze w obrębie nóg, które są najaktywniejsze.

Zobacz także
Schabowe w takiej marynacie to mistrzostwo świata. 1 składnik totalnie was zaskoczy

Schabowe w takiej marynacie to mistrzostwo świata. 1 składnik totalnie was zaskoczy

Jak długo można bezpiecznie mrozić mięso? Koniecznie to sprawdźcie

Jak długo można bezpiecznie mrozić mięso? Koniecznie to sprawdźcie

Dlaczego mięso zmienia kolor przy podgrzewaniu?

Pewnie zauważyliście kiedyś, że surowe mięso jest czerwone, a mięso po podgrzaniu staje się brązowe, albo nawet szare. To także przez mioglobinę. Dzieje się tak w wyniku gotowania, pieczenia lub smażenia mięsa, czyli ogólnie mówiąc  - przy jego obróbce termicznej.  Mioglobina, która w surowym stanie jest czerwona, ciemnieje wtedy i blaknie.

Czy płyn wyciekający z mięsa jest niezdrowy?

Pływ wyciekający z mięsa, mimo że może być nieapetyczny, nie jest niezdrowy. To naturalny proces. Mioglobina to po prostu białko, nie musicie obawiać się więc mięsa, z którego wyciekł czerwony płyn. Wyciekający płyn oprócz surowego mięsa zauważycie też na przykład w:

  • Średnio wysmażonych stekach
  • Burgerach
  • Wołowinie, którą upieczono tak, by była lekko surowa w środku.

 

Ciemniejące mięso mrożone
Newsy
Mięso leżące w zamrażarce zmieniło barwę? Sprawdźcie, czy można je bezpiecznie zjeść
Przekonajcie się, czy jedzenie takiego mięsa dalej jest bezpieczne, czy koniecznie trzeba je wyrzucić, by się nie zatruć.

Przy wybieraniu mięsa kierujecie się zazwyczaj wszystkimi zmysłami: chcecie, żeby dobrze pachniało, wyglądało świeżo i atrakcyjnie. Czerwony, ostry kolor mięsa kojarzy wam się z jego świeżością. Czy słusznie? Czy krwistoczerwone mięso oznacza mięso świeże, a takie ze zmienioną barwą jest niebezpieczne do jedzenia? Sprawdziliśmy. Kolor świeżego mięsa Świeże mięso kojarzycie pewnie zazwyczaj z kolorem różowym lub czerwonym, który jest żywy i dość jasny. Czy im bardziej wyrazisty kolor, tym świeższe i tym bardziej zdrowe mięso? Niekoniecznie. Za kolor mięsa odpowiedzialne są przede wszystkim związki mioglobinowe. Wołowina, wieprzowina i inne czerwone mięsa różnią się od siebie barwą właśnie przez ich różną zawartość i strukturę. Dlaczego mięso zmienia kolor? Jak wspomnieliśmy, za kolor mięsa odpowiedzialny jest przede wszystkim jeden związek – mioglobina. Jest ona wrażliwa na działanie tlenu i po prostu ciemnieje, gdy ma kontakt z powietrzem. To całkiem normalny i naturalny proces. Mięso zmieniło kolor – czy można je jeść? Na pewno zdarzyło wam się kiedyś zostawić na blacie mięso mielone przygotowane do smażenia np. kotletów mielonych. Może zauważyliście, że mięso z zewnątrz jest poszarzałe i brązowawe, a mięso we wnętrzu masy jest jeszcze różowe. To wszystko przez wspomnianą reakcję chemiczną zwaną utlenianiem. Utlenianiu i zmianie barwy ulega bowiem tylko to mięso, które ma kontakt z powietrzem i tlenem.  Jeśli zamrożone mięso zmieniło kolor na szary lub mniej intensywny – to też naturalny proces. Jak najbardziej nadaje się ono dalej do spożycia. Nie martwcie się, jeśli po przyniesieniu ze sklepu mięsnego lub otworzeniu opakowania próżniowego, wasze mięso lekko zszarzeje. Paradoksalnie, może być to nawet dobry znak!...

Wołowina ma taki kolor? To znak, że zwierzę było stare lub schorowane
Pixabay
Newsy
Wołowina ma taki kolor? To znak, że zwierzę było stare lub schorowane
Unikajcie jak ognia mięsa o takim wyglądzie!

Wołowina to obok wieprzowiny i drobiu, jedno z częściej spożywanych w Polsce mięs. Pewnie robicie z wołowiny gulasz, może dodajecie ją do wywaru na rosół, albo przygotowujecie z niej steki lub burgery. Kupujecie zatem wołowinę całkiem często. Czy wiecie jednak jak wybrać najlepsze okazy mięsa wołowego? Na pewno unikajcie mięsa, które ma taki kolor! Jak wybrać świeżą wołowinę? Przy kupowaniu wołowiny, ale też innych mięs, musicie być dość uważni. Jeśli kupicie nieświeże mięso, nie będzie miało ono tylu witamin i wartości odżywczych. Będzie też mniej smaczne, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do zatrucia! Wybierając mięso kierujcie się wszystkimi zmysłami. Powąchajcie je, obejrzyjcie bardzo dokładnie zwracając uwagę na barwę, ilość tłuszczu i ewentualne występowanie śluzu. Świeże, dobre mięso powinno być lekko wilgotne i połyskujące. Sprzedawcy wiedzą jednak, że wypatrujecie takich oznak, nie dajcie się więc nabrać na mięso posmarowane olejem lub umyte ze śluzu. Właściwy kolor wołowiny Surowe mięso dobrej jakości, ma zazwyczaj czerwony kolor. Są to odcienie czerwieni od jasnoróżowego przez czerwony, aż do ciemnoczerwonego. Nie ma jednej reguły na temat tego, jaki kolor powinna mieć dobra wołowina. Barwa zależy bowiem od razy zwierzęcia, ale też od jego wieku. Barwa starej wołowiny Uważajcie na mięso, które ma ciemny, brązowawy kolor z ciemnymi plamami. Jeśli przy mięsie zobaczycie żółtobrązowy tłuszcz, też raczej się go wystrzegajcie. Oznacza to, że zwierzę było chore lub stare. Najlepsze rasy krów na mięso Jeśli jesteście prawdziwymi pasjonatami, może będziecie chcieli zwrócić tez uwagę na rasę bydła. Najlepsze rasy bydła hodowane na mięso to: Charolaise Wagyu Hereford Limousin Black Angus Czy wołowina jest zdrowa?...

jak poznac zepsute mieso
AdobeStock
Newsy
Jak sprawdzić czy mięso w sklepie jest świeże? Wystarczy spojrzeć na jeden szczegół
By uniknąć wyrzucania pieniędzy w błoto i kupowania zepsutego mięsa, zwracajcie uwagę na jedną, ważną rzecz!

Czy zdarzyło się wam kiedyś kupić w sklepie zepsute mięso? Pewnie nie raz! Każdy ma wtedy ochotę wrócić do sklepu i zrobić awanturę. W końcu nikt nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto na produkty, które nie nadają się do zjedzenia! Czasami niestety pechowego odkrycia dokonuje się dzień po zakupie, przy okazji przyrządzania obiadu albo w momencie, gdy sklep jest już zamknięty. Czy może się przydarzyć coś gorszego? By uniknąć takich sytuacji w przyszłości, warto nauczyć się jak rozpoznać nieświeże mięso. Jak sprawdzić, czy mięso jest świeże? Choć jeszcze przed wojną jedzenie lekko zepsutego jedzenia było na porządku dziennym, a w książkach kucharskich ostrzegano, by nie jeść mięsa po którym pełzają larwy, to dziś już na szczęście nikt takiego zepsutego mięsa nie je. Ale czasami zdarzy się przez przypadek kupić nieświeżą szynkę lub psującego się kurczaka. Jak rozpoznać świeże mięso? Kolor – to pierwsze, na co powinniście zwrócić uwagę! Przyda się wam wiedza dotycząca tego jaki kolor powinny mieć poszczególne gatunki mięsa, gdy są świeże. Kurczak, jagnięcina oraz cielęcina powinny być jasnoróżowe. Gęsi i kaczki są brązowo-czerwone lub beżowe, a wołowina powinna mieć kolor bordowy lub czerwony. Jakiekolwiek odstępstwo od normy to znak, że mięso nie jest już pierwszej świeżości! Soczystość – przesuszone boki mięsa to znak, że leży już ono jakiś czas w lodówce. Świeże kawałki powinny być jędrne i soczyste. Błyszcząca powierzchnia – błyszczenie to oznaka świeżego mięsa. Jeśli jest matowe, to lepiej go nie kupujcie! Zapach – w ten sposób sprawdzicie świeżość w ułamku sekundy. Zapachu psującego się mięsa nie sposób pomylić z żadnym innym i zapewniamy was – jeśli mięso, które wąchacie jest zepsute, to na pewno będziecie o...

20 zł więcej za kg wołowiny? UE rozważa nowy podatek od mięsa. Chcą wymusić na nas wegetarianizm?
AdobeStock
Newsy
20 zł więcej za kg wołowiny? UE rozważa nowy podatek od mięsa. Chcą wymusić na nas wegetarianizm?
Czy branża mięsna ma się czego obawiać? Takie rozwiązanie testuje się już na poważnie w jednym kraju!

Przemysł mięsny i hodowla zwierząt przyczynia się do zużywania ogromnej ilości zasobów naturalnych. Osoby, które chcą dbać o środowisko już od dawana próbują ograniczać spożywanie mięsa , a nawet przechodzą z powodu chęci dbania o planetę na weganizm. Unia Europejska na poważnie rozważa też regulację spożywania mięsa , na początku za pomocą wprowadzenia specjalnego podatku, który miałby spowodować zmniejszenie popytu. Podatek od mięsa – dlaczego? Organizacje pozarządowe od lat naciskają na Unię Europejską, by wprowadziła ona odpowiednie regulacje prowadzące do ograniczenia konsumpcji mięsa. Podstawowym powodem są zmiany klimatyczne i emisja CO2, która jest naprawdę znaczna. Komisja Europejska przygotowała specjalny dokument „Od pola do stołu”. Proekologiczne NGO (Organizacje pozarządowe) od lat starają się o dopisanie do dokumentu podatku od mięsa. Wpływy miałyby wynieść nawet 32,3 mld euro rocznie. Jak wysoki miałby być podatek od mięsa? Gdyby podatek od mięsa wszedł w życie w dyskutowanej formie, ceny mięs w UE wzrosłyby w ten sposób: Ceny wołowiny wzrosłyby o 20 zł/kg Ceny najtańszej wieprzowiny podniosłyby się o 15 zł/kg Ceny drobiu wzrosłyby o ok. 7,3 zł/ kg Stanowisko Unii Europejskiej Choć niedawno w Parlamencie Europejskim miała miejsce debata na temat wprowadzenia podatku od mięsa, pomysł chwilowo porzucono. Mimo wszystkie rozwiązanie to testuje się w kilku poszczególnych krajach Wspólnoty Europejskiej. Mało prawdopodobne, żeby w najbliższych latach wprowadzono na terenie całej UE podatek od mięsa. Pojawił się jednak inny, dość prawdopodobny pomysł. UE może w niedalekiej przyszłości zakazać reklamy produktów mięsnych. To inny sposób na ograniczenie jego rozpowszechnienia. W 2020 roku wydano na reklamę...