Awokado to owoc, który w ciągu kilku lat zdobył niesamowitą popularność. W Polsce nie było wcześniej tak dobrze znane, jednak z czasem wiele osób się do niego przekonało. I trudno się dziwić - delikatne i łagodne w smaku awokado stanowi świetny dodatek do sałatek, koktajli, a nawet można z niego zrobić „masło”, idealne dla osób, które nie mogą jeść zwykłego.

Dojrzałe awokado powinno być dość miękkie w środku, jednak zdarza się, że jest bardzo twarde i trudno wykorzystać je w kuchni. Na szczęście łatwo można temu zaradzić. 

Co zrobić, by awokado było miękkie?

Jeżeli awokado jest twarde, oznacza to po prostu, że jeszcze niedostatecznie dojrzało. Często można trafić na takie owoce w sklepie z prostego powodu - awokado nie rośnie w Polsce i musi przebyć długą drogę, zanim trafi do supermarketów i lokalnych warzywniaków.

Zobacz także:

Z tego powodu zrywa się je wcześniej (podobnie jak np. banany), a owoce dojrzewają dopiero w transporcie. Zdarza się, że pojawią się w sklepie szybciej, gdy są jeszcze twarde i niedojrzałe. Możecie wykazać się cierpliwością i poczekać, aż zmięknie albo wykorzystać prosty trik.

Weźcie widelec i nakłujcie nim awokado, a następnie włóżcie owoc do kuchenki mikrofalowej. Ustawcie maksymalną moc i podgrzewajcie awokado przez około 10 sekund. Tyle powinno wystarczyć, by zmiękło. W razie potrzeby podgrzejcie je jeszcze raz.

Dlaczego warto jeść awokado?

Ten niepozorny owoc powinien się znaleźć w waszej diecie z co najmniej kilku powodów:

  • Ułatwia odchudzanie - choć awokado jest bardzo kaloryczne, paradoksalnie jedzenie tych owoców (w rozsądnych ilościach) pomaga zrzucić wagę. Mają mało cukru, a dużo tłuszczów nienasyconych i zapewniają uczucie sytości na długi czas. 

  • Zdrowy zamiennik masła - osoby, które troszczą się o swoje serce, mogą spróbować “masła” z awokado zamiast zwykłego. Zawiera ono mniej kalorii, a za to więcej potasu, magnezu i białka. Nie ma w nim też cholesterolu.

  • Pozytywnie wpływa na kondycję oczu - dzieje się tak za sprawą zeaksantyny i luteiny zawartych w awokado. 

  • Poprawia stan skóry, włosów oraz paznokci - to zasługa witaminy A, C i E, które mają dobroczynny wpływ na skórę.