Kupiliście awokado twarde jak kamień? Ta 1 prosta sztuczka sprawi, że będzie miękkie w 30 sekund
AdobeStock
Newsy

Kupiliście awokado twarde jak kamień? Ta 1 prosta sztuczka sprawi, że będzie miękkie w 30 sekund

Czasami w sklepie można trafić na awokado tak twarde, że z pozoru kompletnie nie nadaje się ono do jedzenia. Nie wyrzucajcie go - z tym problemem można sobie poradzić w mniej niż pół minuty.

Awokado to owoc, który w ciągu kilku lat zdobył niesamowitą popularność. W Polsce nie było wcześniej tak dobrze znane, jednak z czasem wiele osób się do niego przekonało. I trudno się dziwić - delikatne i łagodne w smaku awokado stanowi świetny dodatek do sałatek, koktajli, a nawet można z niego zrobić „masło”, idealne dla osób, które nie mogą jeść zwykłego.

Dojrzałe awokado powinno być dość miękkie w środku, jednak zdarza się, że jest bardzo twarde i trudno wykorzystać je w kuchni. Na szczęście łatwo można temu zaradzić. 

Co zrobić, by awokado było miękkie?

Jeżeli awokado jest twarde, oznacza to po prostu, że jeszcze niedostatecznie dojrzało. Często można trafić na takie owoce w sklepie z prostego powodu - awokado nie rośnie w Polsce i musi przebyć długą drogę, zanim trafi do supermarketów i lokalnych warzywniaków.

Z tego powodu zrywa się je wcześniej (podobnie jak np. banany), a owoce dojrzewają dopiero w transporcie. Zdarza się, że pojawią się w sklepie szybciej, gdy są jeszcze twarde i niedojrzałe. Możecie wykazać się cierpliwością i poczekać, aż zmięknie albo wykorzystać prosty trik.

Weźcie widelec i nakłujcie nim awokado, a następnie włóżcie owoc do kuchenki mikrofalowej. Ustawcie maksymalną moc i podgrzewajcie awokado przez około 10 sekund. Tyle powinno wystarczyć, by zmiękło. W razie potrzeby podgrzejcie je jeszcze raz.

Zobacz także
Z czym najlepiej jeść awokado? Dzięki 1 dodatkowi nabierze smaku i charakteru 

Z czym najlepiej jeść awokado? Dzięki 1 dodatkowi nabierze smaku i charakteru 

Jak szybko obrać awokado? Trik, który przyda się każdemu

Jak szybko obrać awokado? Trik, który przyda się każdemu

Dlaczego warto jeść awokado?

Ten niepozorny owoc powinien się znaleźć w waszej diecie z co najmniej kilku powodów:

  • Ułatwia odchudzanie - choć awokado jest bardzo kaloryczne, paradoksalnie jedzenie tych owoców (w rozsądnych ilościach) pomaga zrzucić wagę. Mają mało cukru, a dużo tłuszczów nienasyconych i zapewniają uczucie sytości na długi czas. 

  • Zdrowy zamiennik masła - osoby, które troszczą się o swoje serce, mogą spróbować “masła” z awokado zamiast zwykłego. Zawiera ono mniej kalorii, a za to więcej potasu, magnezu i białka. Nie ma w nim też cholesterolu.

  • Pozytywnie wpływa na kondycję oczu - dzieje się tak za sprawą zeaksantyny i luteiny zawartych w awokado. 

  • Poprawia stan skóry, włosów oraz paznokci - to zasługa witaminy A, C i E, które mają dobroczynny wpływ na skórę.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Awokado nie chce dojrzeć? Zróbcie tak, a będzie miękkie w 10 minut
Flickr
Newsy
Awokado nie chce dojrzeć? Zróbcie tak, a będzie miękkie w 10 minut
Jeżeli wasze awokado jest niedojrzałe, możecie poczekać kilka dni, aż będzie gotowe do spożycia. Awokado można także doprowadzić do dojrzałej postaci za pomocą triku z użyciem folii aluminiowej.

Awokado to smaczny, a przede wszystkim niezwykle cenny, pożywny  i zdrowotny owoc, który z powodzeniem może zapewnić w części inne tłuszcze w waszej diecie. Niestety w polskich sklepach spożywczych zwykle dostępne do kupienia są zazwyczaj niedojrzałe owoce. Jak sprawić, by awokado dojrzało? Tego typu okazy nie dość, że są twarde jak kamień, to w dodatku ich gorzki smak nie odpowiada nawet najbardziej zagorzałym zwolennikom diety roślinnej, czyli wegańskiej. Na usta ciśnie się więc pytanie: co z tym fantem zrobić? Twardość zakupionego awokado nie jest niczym dziwnym. Zielone lub czarne owoce mają to do siebie, że dojrzewają dopiero po zerwaniu z drzewa. Czasem zdarza się, że twardawe awokado może leżeć nawet 5 dni w temperaturze pokojowej, zanim dojrzeje. Może się jednak zdarzyć, że musicie zjeść awokado, zanim nabierze ono odpowiednich właściwości. Mamy na to dwa proste sposoby z użyciem aluminiowej folii. Oto pierwszy z nich: Awokado połóżcie na aluminiowej folii. Owińcie owoc folią jak ziemniaki przygotowane na ognisku. Wstawcie niedojrzałe awokado do piekarnika rozgrzanego do temp. 200 st. C na 10 min. Ostudźcie awokado, a potem przetnijcie je nożem pośrodku, usuńcie pestkę i wydrążcie miąższ owocu. Alternatywna metoda dojrzewania awokado: Awokado połóżcie na aluminiowej folii. Owińcie owoc folią. Połóżcie awokado na ciepły kaloryfer lub do piekarnika rozgrzanego na 50 st. C. Po ok. 3-4 godzinach awokado powinno dojrzeć. Ostudźcie awokado, a potem przetnijcie je nożem pośrodku, usuńcie pestkę i wydrążcie miąższ owocu. Dlaczego warto jeść awokado? Zielone lub czarne owoce awokado są niezwykle zdrowe i korzystne dla waszego organizmu. Awokado jest jednym z najbardziej kalorycznych owoców, ale dzięki kwasowi oleinowemu zawartemu w swoim składzie...

Jak długo można przechowywać masło poza lodówką? Odpowiedź zaskakuje
Flickr
Newsy
Jak długo można przechowywać masło poza lodówką? Przekroczenie tego czasu grozi przykrymi następstwami
Zdarza wam się trzymać masło poza lodówką? Przeczytajcie, jak długo można to robić, by nie przypłacić na zdrowiu.

Wielu z was na pewno lubi jeść masło i często używa go do kanapek, nawet pomimo jego galopujących cen. Wielu zastanawia się także, który tłuszcz jest lepszy do pieczenia ciast - masło czy margaryna ? Te wątpliwości zostawmy jednak na inny czas, a dzisiaj zadajmy sobie jedno pytanie dotyczące przechowywania masła. Czy zdarza wam się czasem zostawiać je poza lodówką? Czy to na pewno bezpieczne? Przeczytajcie! Jak długo można przechowywać masło poza lodówką? Wielu z nas nie potrafi oprzeć się smakowi świeżej kromki chleba posmarowanej masłem. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak prawidłowo przechowywać masło i jak długo może ono spędzić poza lodówką. Spieszymy z odpowiedzią. Czy przechowywanie masła w specjalnej maselniczce poza lodówką jest dobre dla zdrowia? A co z masłem, które nie jest przetrzymywane w takim naczyniu? Jeżeli zdarza wam się przechowywać masło poza lodówką, aby nadać mu miękkości, by z łatwością mogło rozsmarować się na pieczywie, wiedzcie, że większość produktów mleczarskich wymaga chłodzenia, jeśli nie są one spożywane w krótkim czasie. Jak prawidłowo przechowywać masło? Wiele osób wyjmuje masło z lodówki, aby było odpowiednio miękkie. Są też tacy, którzy wyjmują tylko jego część, a resztę zostawiają w lodówce. Nie brakuje też tych, którzy przez cały czas trzymają masło poza lodówką, we wspomnianej wcześniej  plastikowej lub drewnianej maselniczce. Czy to na pewno bezpieczne? Masło wytwarzane jest ze śmietany i mleka i zdaniem wielu osób, powinno przez cały czas być przetrzymywane w lodówce. Naukowcy postanowili zbadać to zagadnienie i podali dokładny czas, w którym masło może być przetrzymywane poza lodówką. Jeżeli masło jest przechowywane w szczelnym pojemniku z pokrywką lub w nieprzezroczystej maselniczce, może tak spędzić okres dwóch tygodni, zanim się zepsuje. Jest...

brzydkie warzywa i owoce
Adobe Stock
Newsy
Jak przedłużyć świeżość owoców i warzyw? Wystarczy umieć je przechowywać
Które warzywa i owoce można trzymać w lodówce, a których nie? Wyjaśniamy.

Lato to sezon, w którym spożywa się znacznie więcej owoców i warzyw. Warto więc wiedzieć, jak je odpowiednio przechowywać, aby jak najdłużej utrzymywały świeżość, nie wiotczały i nie gniły. Wiele osób popełnia błędy, które doprowadzają do zupełnie odwrotnych skutków: owoce i warzywa szybko tracą jędrność, kolor i smak. Co więc należy robić, a czego nie, aby warzywa i owoce były pyszne jak najdłużej? Jak przechowywać warzywa i owoce? Nie przechowuj ich tak, jak były sprzedawane w sklepie – to, że produkt został zapakowany w sklepie w folię, nie oznacza, że faktycznie powinien być tak przechowywany. Często też produkty, które powinny być chłodzone, w sklepach znajdują się na zwykłych półkach jak np. pieczarki. Nigdy nie trzymaj pomidorów w lodówce – pod wpływem zimna pomidory stają się wodniste i tracą swój smak, dlatego powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Nie przechowuj arbuza w lodówce – chociaż zimny, soczysty arbuz to spełnienie marzeń w każdy gorący letni dzień, arbuzy nie powinny być przetrzymywane w chłodzie. Sprawia to, że tracą smak i stają się mało intensywne, podobnie jak pomidory. Trzymaj cukinię w chłodnym miejscu z dala od innych warzyw – towarzystwo innych warzyw może sprawić, że cukinia w lodówce szybciej zgnije. Warto więc trzymać ją w zacienionym, chłodnym miejscu, ale w odosobnieniu. Nie mieszaj ze sobą wszystkich owoców i warzyw – jeśli trzymacie w lodówce owoce razem z warzywami (np. w specjalnych szufladach), może to doprowadzić do szybszego gnicia. Niektóre gatunki źle reagują na towarzystwo innych np. na skutek wytwarzania przez nie konkretnych związków chemicznych. Schowaj przejrzałe awokado do lodówki – jeśli awokado jest już bardzo...

Dzięki tej metodzie awokado będzie świeże... nawet rok! Potrzebujecie... woreczka i słomki!
Pixabay.pl
Newsy
Dzięki tej metodzie awokado będzie świeże nawet rok! Potrzebujecie... woreczka i słomki!
Jak dłużej zachować świeżość awokado? To proste! Wykorzystajcie nasz trik, a wasze awokado będzie świeże nawet rok i nigdy nie sczernieje!

Awokado to smaczne i bardzo zdrowe owoce pochodzące z wyżyn Meksyku, Gwatemali i wybrzeża Pacyfiku w Ameryce Środkowej. Awokado to w rzeczywistości jeden z najzdrowszych owoców świata. Czy wiecie, jak wiele korzystnych właściwości ono posiada? Naukowcy odkryli, że awokado może chronić serce w podobny sposób, jak oliwa z oliwek i orzechy. Awokado jest również bogate w potas, błonnik i witaminy B, E i C. Ponadto, zawiera kilka składników odżywczych pochodzenia roślinnego, takich jak: Fitosterole - związek ten znany jest z tego, że obniża poziom cholesterolu, który jest czynnikiem ryzyka chorób serca. Leutyna i zeaksantyna - to karotenoidy, które działają jako przeciwutleniacze i chronią zdrowe komórki, szczególnie w oczach człowieka. Jak przechowywać awokado? Kupiliście za dużo awokado albo wykorzystaliście tylko połowę i nie chcecie doprowadzić do sytuacji, w której owoc gnije i musicie wyrzucić go do kosza? Znamy niezawodny trik, dzięki któremu wasze awokado pozostanie świeże nawet rok! Zacznijmy od tego, jak powinno się przechowywać awokado. Czy lepszą metodą jest trzymanie go w lodówce, czy może poza nią? To zależy od tego, jak i kiedy zamierzamy je wykorzystać do dań. Niedojrzałe awokado, które nie zostało jeszcze użyte, warto przechowywać w... papierowej torbie. W takim środowisku awokado będzie dojrzewać około 7 dni. Chcecie, żeby niedojrzałe awokado szybciej dojrzało? Umieśćcie je w papierowej torbie, a do środka włóżcie jabłko i banana. Kiedy należy włożyć awokado do lodówki? W lodówce warto trzymać awokado, które jest dojrzałe. Dzięki tej metodzie możemy je spożyć w ciągu 2-3 dni. Przekrojony owoc także powinno się trzymać w lodówce. Wskazówka! Nie usuwajcie z niego...