Gdy w „Milionerach” padają pytania kulinarne, to choć każdy z uczestników ma w domu kuchnię, codziennie jada po kilka posiłków, a czasem nawet lubi gotować, to nie zawsze radzi sobie z quizem.

Tak też było w tym przypadku. Uczestniczka nie była pewna odpowiedzi, dlatego zdała się na publiczność i wybrała koło ratunkowe, w którym to osoby zgromadzone w studio wytypowały odpowiedź. I dobrze zrobiła.

Poznajcie różne rodzaje ryżu. Każdy z nich może być użyty do innych dań

Podstawowy podział ryżu, jaki można znaleźć na opakowaniach w sklepach, jest dobrze znany. Zwyczajowe nazwy związane są z długością ziaren lub kolorem. To: ryż biały, czarny, czerwony, długoziarnisty, jaśminowy, charakteryzujący się naturalnym aromatem czy basmati – aromatyczny, śnieżnobiały i sypki.

Jednak gatunki ryżu w polskich sklepach zamiast nazw, otrzymują często na opakowaniach opis przeznaczania np. ryż do sushi, ryż do risotto. To dlatego potem możemy mieć problem z rozpoznaniem, które z nazw dotyczą ryżu, a które nie:

Zobacz także:

  • Carlose – to ryż średnioziarnisty o podłużnym, lekko perlistym i kremowym ziarnie. Najczęściej produkowany jest w USA, a jego nazwa pochodzi od słów „California” i „Rose”. Ma delikatny aromat i smak orzechów arachidowych. Stosowany jest jako ryż do sushi.
  • Arborio – to ryż pochodzący z Włoch i to właśnie on stanowi podstawę słynnego, włoskiego risotto. Arborio jest kleisty — dzięki zawartej w nim skrobi można uzyskać gęsty sos do risotto. Można go poznać po charakterystycznych, okrągłych ziarenkach.

Rodzajów makaronów także jest sporo

Publiczność „Milionerów” trafnie odgadła, że hasłem, które nie pasuje do pozostałych jest „ragatoni”. To nie ryż, tylko rodzaj makaronu. Ponad 60% widzów głosowała za tym właśnie hasłem.

Oto jakie jeszcze makarony pojawiają się w naszych sklepach. Warto je znać w razie, gdyby jeden z kolejnych odcinków teleturnieju dotyczył właśnie makaronów:

  • Spaghetti. Ten makaron zna każdy. To podłużne rurki, czasem grubsze i puste w środku, które Idealnie komponują się z gęstymi sosami: sosem bolońskim, carbonara, pesto czy neapolitańskim.
  • Tagliatelle. To płaskie wstążki, często zawijane w gniazdka. Także doskonale chłoną sos. Można go używać zamiennie ze spaghetti, jednak najlepiej smakuje z sosem serowo – pieczarkowym.
  • Cannelloni. Nazwa oznacza „grube rury”. Rurki mają z reguły średnicę 3 cm i długość 8 cm. To makaron przeznaczony do nadziewania farszem mięsnym lub warzywnym.
  • Penne. Ma kształt ciętych pod kątem ostrym rurek, które mogą być rowkowane lub gładkie. Podaje się go np. z owocami morza lub z pesto.
  • Ragatoni — makaron z teleturnieju.  Makaron rigatoni to grubsza i szersza wersja włoskiego makaronu penne. Najczęściej podawane jest z sosem pomidorowym z dodatkiem mięsa mielonego.
  • Pappardelle. To niezwykle puszysty i chłonny makaron. Jest płaski, cienki i cięty na szerokie, długie wstążki. Idealnie komponuje się z gulaszem oraz ciężkimi sosami.

Źródło: plejada.pl, odżywianie info.pl, winiary,pl