Który napój najlepiej gasi pragnienie? To wcale nie jest woda
Adobe Stock
Newsy

Co najlepiej gasi pragnienie? Nie jest to woda, a więc piwo czy mleko? Cola czy herbata?

Powszechnie przyjęło się sądzić, że najlepiej nawadnia zwykła, czysta woda. Tymczasem wielu z was za nic w świecie nie ma ochoty jej pić. Czy aby na pewno woda najlepiej gasi pragnienie? Sprawdziliśmy, co sądzą o tym naukowcy.
Hubert Rój
maj 04, 2021

Który napój wybieracie, by ugasić pragnienie? Herbata, sok, napój owocowy czy gazowany, a może wspomniana zwykła woda? Każdy z nich ma swoje zalety, ale i wady. Skupmy się na wodzie – polecają ją dietetycy i mają rację. Czysta woda służy zdrowiu, ale wbrew pozorom wcale najlepiej nie gasi pragnienia.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Który napój najlepiej nawadnia i gasi pragnienie?

To, który napój najlepiej sprawdza się w szybkim gaszeniu pragnienia, sprawdzili naukowcy z najstarszego szkockiego uniwersytetu – St. Andrews. Wybitni fachowcy z Wielkiej Brytanii przyjrzeli się długiej liście napojów i sporządzili listę, która czarno na białym wskazuje to, który napój najskuteczniej radzi sobie z gaszeniem pragnienia.

Zobaczcie sami, co ustalili fachowcy z St. Andrews Univeristy:

Najszybciej gaszące pragnienie napoje to:

 1. Mleko chude (bez tłuszczu)
 2. Płyny glukozowo-elektrolitowe nawadniające (podawane przez lekarzy m.in. przy ostrej biegunce)
 3. Mleko zwykłe
 4. Sok pomarańczowy
 5. Cola
 6. Herbata
 7. Napoje izotoniczne
 8. Woda niegazowana
 9. Woda gazowana
 10. Piwo
 11. Kawa

Dlaczego odłuszczone mleko tak dobrze nawadnia i gasi pragnienie?

Zaskoczeni? My zdecydowanie. Kto by pomyślał, że na największe pragnienie najlepsze będzie chude mleko? Stało się tak dzięki dużej zawartości białka i małych ilościach tłuszczu, a także cukru. To wszystko powoduje, że wypite chude, odłuszczone mleko jest w stanie utrzymać stan nawodnienia organizmu na dłużej.

Zobacz także

Składniki, które zawiera mleko, a także niektóre inne napoje są w stanie utrzymać wodę w organizmie na dłuższy czas. W przypadku nawodnienia organizmu dużą ilością czystej wody, istnieje duże prawdopodobieństwo, że opuści ona organizm pijącego niemal tak samo szybko, jak do niego trafiła.

Wiecie już więc, że najłatwiej ugasić pragnienie chudym, odłuszczonym mlekiem. Wielu wciąż za to nurtuje pytanie, czy można popijać jedzenie w trakcie spożywania posiłków. Odpowiedzieliśmy na to pytanie w naszym artykule – polecamy lekturę!

Czytaj także:

Komentarze