Które mleko jest zdrowsze? Z kartonu czy z butelki? Zdziwicie się
Adobe Stock
Newsy

Które mleko jest zdrowsze? Z kartonu czy z butelki? Zdziwicie się

Poznajcie wady i zalety mleka od krowy, z butelki i z kartonu. Dowiedzcie się, czy warto pić mleko i które najlepiej wybierać dla zdrowia.
Anna Urbańska
kwiecień 28, 2021

Mleko jest jednym z podstawowych artykułów spożywczych. Pewnie macie mleko, które najchętniej kupujecie i lubicie dodawać do kawy, płatków lub do gotowania owsianki. Sprawdźcie, czy dokonujecie zdrowego wyboru.

Zobacz także

Magda Gessler odpowiada na pytania

Mleko UHT kontra świeże mleko – które jest zdrowsze?

UHT to proces, w którym pozbawia się mleko bakterii na skutek podgrzania go na kilka sekund do bardzo wysokiej temperatury, w granicach 120-135 stopni. Dzięki temu procesowi giną bakterie i mleko ma znacznie dłuższą przydatność do spożycia. Karton z mlekiem może stać w sklepie nawet kilka miesięcy. Choć podczas podgrzewania mleka rozkłada się też część witamin, jest to naprawdę niewielka wartość.

Mleko UHT cechuje się nieco niższą zawartością witaminy C i witamin z grupy B niż mleko prosto od krowy. Mleko jest jednak wartościowym pokarmem głównie ze względu na zawartość białka, wapnia i minerałów, których zawartość zupełnie nie zmienia się w wyniku procesu UHT. Możecie pić takie mleko z korzyścią dla zdrowia.

Jeśli macie dostęp do świeżego mleka ze wsi lub świeżego mleka w butelce, pewnie powiecie, że nie ma porównania w smaku takiego mleka do tego z kartonu. To prawda, ale to przez zwiększoną zawartość tłuszczu. To korzystne pod względem smakowym, ale niekoniecznie pod względem wpływu na zdrowie. Tłuste mleko jest bardzo kaloryczne, pijcie je więc z umiarem. Odtłuszczone mleko możecie jednak stosować bez większych ograniczeń z korzyścią dla zdrowia.

Właściwości odżywcze mleka

Mleko to wydzielina gruczołów mlecznych ssaków. Najpopularniejsze w Polsce jest oczywiście mleko krowie, które jest najtańsze i najszerzej rozpowszechnione. Często można natknąć się w ostatnim czasie na informacje, że ludzie nie powinni pić mleka. Dla wszystkich wielbicieli nabiału mamy jednak dobrą wiadomość – nie jest to prawda. Mleko nie ma udowodnionych negatywnych skutków zdrowotnych, jest wręcz odwrotnie! To jedno z najbardziej dostępnych i najtańszych źródeł białka i wapnia. Większości populacji można polecić więc picie mleka z korzyścią dla zdrowia.

Kiedy mleko szkodzi?

Mimo że mleko ma wiele korzystnych właściwości, może też czasem szkodzić. To wypadki, na które warto zwrócić uwagę:

  • Przy alergii na kazeinę – białka mleka krowiego. Trzeba je wtedy koniecznie wykluczyć. To bardzo częsta alergia, szczególnie dzieci.
  • Przy nietolerancji laktozy – nietolerancja laktozy może pojawiać się lub pogłębiać z wiekiem. Jeśli czujecie się wzdęci, macie uczucie przelewania się w brzuchu lub nudności po wypiciu mleka, lepiej wybierajcie takie bez laktozy.
  • Jeśli macie problem z trądzikiem, być może pomoże wam ograniczenie lub odstawienie produktów mlecznych, które u niektórych nasilają problem

Które mleko jest najzdrowsze?

To zależy! Dzieciom najlepiej podawać mleko pełnotłuste. To z butelki ma trochę więcej witamin, może być więc lepszym wyborem, ale UHT równie dobrze się nada. Dla większości dorosłych najzdrowsze będzie mleko półtłuste lub chude (ma mniejsza ilość nasyconych kwasów tłuszczowych). Jeśli macie taką możliwość, wybierajcie mleko z butelki - jest świeższe i ma trochę więcej witamin. Możecie też z powodzeniem sięgać po mleko w kartonie UHT, które dłużej postoi w waszych domach. Jeśli macie dostęp do świeżego mleka prosto od krów zawsze przegotujcie je najpierw, żeby uniknąć zakażenia bakteriami, które mogą występować w świeżym mleku prosto od krowy.

Czytaj także:

Komentarze