Które mięso mielone jest zdrowsze? Jasne czy ciemne?
Pixabay
Newsy

Które mięso mielone jest zdrowsze? Jasne czy ciemne?

Wiedzieliście, że kolor mięsa mielonego ma ogromne znaczenie? Wpływa na jego wartość zdrowotną!
Anna Urbańska
kwiecień 18, 2021

Mięso mielone jest bardzo popularne w kuchni. Wiecie, jakie mięso mielone jest najzdrowsze? Jeśli jecie mięso, na pewno często przygotowujecie dania, w których korzystacie z mielonego mięsa. Bardzo popularne są na przykład:

Magda Gessler odpowiada na pytania

Najzdrowsze mielone mięso

Jeśli zależy wam na jakości mięsa mielonego, najlepiej jeśli zmielicie je oczywiście sami w domu. W dzisiejszych czasach jednak mało kto ma maszynkę do mielenia mięsa w domu, a nawet ci, którzy ją posiadają, nierzadko nie mogą znaleźć czasu na jej użycie. Maszynka do mielenia mięsa ma przecież wiele części, które trzeba poskładać i dobrze umyć.

Mieląc mięso samemu najłatwiej kontrolować jakość mięsa. W mięsie mielonym łatwo przecież ukryć nieapetyczne kawałki i tak właśnie często robią producenci. Pewnym kompromisem jest pójście do sklepu mięsnego, wybranie kawałka mięsa i poproszenie o jego zmielenie. Mielenie odbywa się wtedy na waszych oczach i wiecie dokładnie, jak powstaje mięso mielone.

Zobacz także

Jak wybrać zdrowe mięso mielone?

Jeśli kupujecie mielone mięso z supermarketu, na tacce, nie możecie zobaczyć kawałka przed zmieleniem. Na szczęście, są metody oceny przydatności takiego mięsa. Zwróćcie uwagę przede wszystkim na kolor. Jasne mięso będzie miało więcej tłuszczu. Chodzi tu szczególnie o wieprzowinę i wołowinę. Mięśnie wołowe i wieprzowe, są przecież czerwone lub różowe, a tłuszcz biały.

Bardzo jasne mięso mielone będzie tłustsze, a tym samym mniej zdrowe. Najlepiej wybierajcie mięso o różowawym kolorze. Powinno być różowo-czerwone. Takie mięso będzie charakteryzować się mniejszą zawartością tłuszczu i większą zawartością białka, dzięki czemu będzie zdrowsze.

Jeśli kupujecie mięso mielone w opakowaniu, możecie też odczytać z etykiety zawartość tłuszczu w mięsie. Zwróćcie uwagę na ilość gramów tłuszczu na 100g produktu. Jeśli mięso ma poniżej 5g tłuszczu, jest bardzo chude. Im wyższa zawartość tłuszczu, tym bardziej kaloryczne i mniej zdrowe mięso mielone.

Czytaj także:

Komentarze