Wiele kwiatów tak bardzo zachwyca swoim wyglądem, że aż trudno powstrzymać się przed ich spróbowaniem. Jednak niektóre gatunki kwiatów są jadalne, a do tego łatwe w hodowli - nawet na balkonie, przydomowym ogródku czy na działce. Można je dodawać do ciast, sałatek i innych dań. Przekonajcie się sami!

Nasturcja do sałatki i na przeziębienie

W kuchni wykorzystuje się specjalną odmianę nasturcji, czyli nasturcję niską. Jej kwiaty mają lekko pikantny smak, dlatego świetnie pasują do sałatek, kanapek i różnych wytrawnych dań. Mogą też pomóc w walce z przeziębieniem ze względu na wysoką zawartość witaminy C. 

Bratek ogrodowy idealny do deserów

Kolorowe kwiaty bratka ogrodowego są niezastąpione w przygotowaniach ciast i ciasteczek. Wspaniale komponują się z owocami i lukrem, stanowiąc niepowtarzalną (i przede wszystkim naturalną) dekorację. 

Nagietek jako ozdoba i przyprawa

Podobnie jak w przypadku nasturcji, kwiaty nagietka są lekko pikantne i stanowią dobry dodatek do zup, sosów i duszonych mięs. Co ciekawe, kwiat nagietka w smaku nieco przypomina szafran i można z powodzeniem użyć kwiatów zamiast tej przyprawy. 

Zobacz także:

Kwiat lawendy jako dodatek do zupy

Lawendy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Kwiaty tej rośliny mają szerokie zastosowanie - gdy są świeże, można je zebrać do lnianych woreczków i powiesić w szafie, by wypełnić ją zapachem i odstraszyć mole. Lawenda ma też działanie relaksacyjne i stosuje się ją w aromaterapii. Z kolei w kuchni, kwiaty lawendy dobrze komponują się z ciastami oraz zupami owocowymi. 

Zasady stosowania jadalnych kwiatów w kuchni

Zanim wykorzystacie jadalne kwiaty do potraw pamiętajcie, by zawsze przestrzegać poniższych zasad:

  • Stosujcie tylko kwiaty z pewnego źródła - najlepiej własnego ogródka lub balkonu żeby mieć pewność, że nie były niczym pryskane. Nigdy nie zbierajcie kwiatów rosnących tuż przy drodze.
  • Zebrane kwiaty należy przechowywać w torbie wykonanej z lnu lub papieru.
  • Zawsze myjcie kwiaty przed spożyciem.
  • Jeżeli chcecie ususzyć zebrane kwiaty pamiętajcie o tym, by co jakiś czas je przewracać - w przeciwnym razie mogą pokryć się pleśnią.
  • Nie jedzcie tych kwiatów, co do których pochodzenia nie macie pewności.

Źródło: agnieszkamaciag.pl, zdrowie.wprost.pl