Cebula znajduje się w każdym polskim domu. Stanowi bazę do wywarów, zup, potrawek, a często także do makaronów czy dań kuchni azjatyckiej. Jest też niezbędna do przygotowania wielu dań mięsnych, a także klasycznych pierogów ruskich.

Cebula – właściwości i korzyści dla zdrowia

Cebula to niskokaloryczne warzywo (o ile nie jest smażone na dużej ilości tłuszczu…), które bogate jest w witaminy, minerały, a także właściwości przeciwzapalne, kojące, regenerujące, wspomagające metabolizm oraz poprawiające odporność. Syrop z cebuli stosowany jest często jako naturalne remedium na dolegliwości przeziębieniowe, a plastry surowej cebuli sprawdzają się jako zamiennik żelu na ukąszenia owadów.

Okazuje się jednak, że jeden rodzaj cebuli jest jeszcze zdrowszy niż inne…

Rodzaje cebuli

Istnieje wiele odmian cebuli, a do najpopularniejszych z nich zaliczają się:

Zobacz także:

  • Cebula żółta – najpopularniejsza, dostępna przez cały rok w każdym sklepie
  • Cebula czerwona – ma bordowo-fioletowy kolor, ma nieco delikatniejszy smak niż cebula żółta
  • Cebula cukrowa – ma śnieżnobiałe wnętrze i jest znacznie słodsza niż powyższe odmiany
  • Cebula dymka – to małe cebulki, które sprzedawane są razem z wyrastającym z nich szczypiorem
  • Szalotka – to tak naprawdę tzw. czosnek askaloński, więc szalotka jest krzyżówką czosnku i cebuli

Która cebula jest najzdrowsza?

Najwięcej korzystnych wartości odżywczych ma cebula czerwona, która bogata jest w składnik zwany kwercetyną. Substancja ta wykazuje świetne właściwości leczące alergie, a także działa przeciwzapalnie. Naukowcy przeprowadzili ponadto badania, które wykazały, że regularne spożywanie cebuli czerwonej (najlepiej w formie surowej) może obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworu żołądka… aż o 50 proc. 

Czerwona odmiana cebuli zawiera także znaczące ilości potasu i chromu oraz łatwo przyswajalnej siarki stymulującej wytwarzanie cysteiny (silnego antyoksydantu). 

Składniki zawarte w czerwonej cebuli obniżają poziom cukru we krwi, dlatego warzywo to jest szczególnie polecane cukrzykom, a także osobom zmagającym się z wysokim ciśnieniem krwi i innymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi. 

Czytaj też: