Popijanie posiłków
Adobe Stock
Newsy

Kto nie powinien popijać posiłków? Picie przy jedzeniu wzmaga te dokuczliwe dolegliwości

Gdy nie macie żadnych dolegliwości, picie napojów podczas posiłku nie będzie przysparzać wam większych problemów żołądkowych. Inaczej jest, gdy chorujecie niektóre choroby, albo po prostu chcecie zrzucić zbędne kilogramy.

Nie siadacie do stołu, jeśli obok talerza nie stoi szklanka z wodą? Czy może macie inne nawyki i nigdy nie popijacie obiadu? Oto, co warto wiedzieć o piciu podczas jedzenia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co się z nim dzieje z enzymami trawiennymi podczas picia?

Amylaza to enzym białkowy, pozwalający na wstępne trawienie węglowodanów już w jamie ustnej. To początkowy proces trawienia, który jest kontynuowany w przewodzie pokarmowym. Ważne jest to, co się dzieje z amylazą ślinową, gdy popijamy posiłek.

Jeśli szybko po przełknięciu kęsa jedzenia popijacie go, amylaza nie zdąży rozłożyć występujących w nim cukrów, zanim trafi do żołądka. W rezultacie jedzenie nie zostaje wstępnie przetrawione i jego trawienie będzie trwało dłużej. Następuje więc spowolnienie trawienia, zaleganie treści żołądkowej, obciążenie układu trawiennego, a nawet wzdęcia, gazy i zaparcia.

U osób zdrowych ma to szczególne znaczenie podczas jedzenia ciężkich posiłków: smażonych, grillowanych, zawierających mięso czy inne ciężkie tłuszcze. W przypadku jedzenia lekkich dań takich jak sałatki, gotowane warzywa, białe, chude mięso, czy kanapki z twarożkiem, wypicie szklanki płynu: mleka, herbaty czy kawy nie będzie miało żadnych przykrych konsekwencji. Są jednak sytuacje, w których lepiej nie popijać posiłku napojami.

Zobacz także
Jak zachowywać się przy stole? Zapomnijcie o tych 2 rzeczach, są obraźliwe i świadczą o złym wychowaniu

Jak zachowywać się przy stole? Zapomnijcie o tych 2 rzeczach. Są obraźliwe i świadczą o złym wychowaniu

Przepis na ziemniaki pieczone hasselback. Obłędny szwedzki dodatek do obiadu

Przepis na ziemniaki pieczone hasselback. Obłędny szwedzki dodatek do obiadu

Kto nie powinien popijać posiłków?

W dwóch przypadkach unikajcie popijania podczas posiłków. W obu  ma to związek właśnie z amylazą ślinową, która przyspiesza i ułatwia trawienie węglowodanów:

  • Gdy próbujecie zrzucić kilogramy. Osoby na diecie redukcyjnej nie powinny popijać posiłków, żeby ułatwić i przyspieszyć strawienie zjedzonych porcji i nieodkładanie ich w tkance tłuszczowej. Przesunięcie picia napojów posiłku na okres przed jedzeniem, ma jeszcze jedną  korzyść – pijąc szklankę wody na 30 minut przed śniadaniem czy obiadem powodujecie, że nie siadacie do stołu z całkiem pustym żołądkiem. Nie czujecie więc silnego głodu, w związku z czym jesteście w stanie ograniczyć wielkość porcji
  • Gdy macie refluks lub cierpicie na inne problemy gastryczne. Dolegliwości, które powinny was powstrzymać przed popijaniem posiłku to: niedokwaśność, zgaga czy refluks. Picie podczas jedzenia może zwiększać ciśnienie w żołądku i potęgować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
    W takim przypadku lepiej nawadniać organizm pomiędzy posiłkami. Wypijcie małymi łykami szklankę wody, na 30 minut przed posiłkiem i powstrzymajcie się od picia do godziny, a nawet półtorej godziny po posiłku. Po tym czasie zaspokójcie pragnienie wypijając powoli i małymi łykami, kolejną szklankę napoju.

Źródło: Bonavita.pl, medonet.pl

Czy picie zimnej wody po posiłku jest bezpieczne? Sprawdźcie zanim sięgniecie po kolejną szklankę
AdobeStock
Newsy
Czy picie zimnej wody po posiłku jest bezpieczne? Sprawdźcie zanim sięgniecie po kolejną szklankę
Wiele osób lubi pić w ciągu dnia wodę – i jest to oczywiście słuszny wybór. Jednak picie zimnej wody tuż po jedzeniu może być niebezpieczne dla naszego organizmu. Dlaczego? Wyjaśniamy!

Picie wody jest niezwykle ważne i trzeba o nim pamiętać nie tylko wtedy, gdy jesteśmy spragnieni. Czy wiecie, że każdego dnia wasz organizm traci około 3 litrów płynów? Dzieje się tak wskutek oddawania moczu, pocenia się a nawet zwykłego oddychania! Aby więc utrzymać odpowiednie nawodnienie, powinno się wypijać co najmniej 8 szklanek wody każdego dnia. Dlaczego warto pić wodę? Woda nie tylko przenosi składniki odżywcze i tlen do wszystkich naszych komórek, ale też wspomaga trawienie , normalizuje ciśnienie krwi , zapobiega zaparciom , stabilizuje pracę serca, amortyzuje stawy, reguluje temperaturę ciała i pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej organizmu. Dlaczego nie należy pić lodowatej wody po posiłku? Większość osób wypija szklankę schłodzonej wody zaraz po powrocie z pracy, zwłaszcza latem, aby ugasić pragnienie i zniwelować skutki zmęczenia. Jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że picie schłodzonej wody może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Hamuje trawienie Jednym z głównych powodów, dla których nie zaleca się picia schłodzonej wody jest to, że ma ona poważny wpływ na nasze trawienie. Zimna woda obkurcza naczynia krwionośne, a także hamuje trawienie. Gdy pijemy zimną wodę, naturalny proces wchłaniania składników odżywczych podczas trawienia jest zaburzony, ponieważ ciało przekierowuje całą uwagę z trawienia na regulację temperatury ciała, po wypiciu schłodzonej wody. Musi ono więc wykorzystać dodatkową energię, aby uregulować temperaturę ciała.  Obniża tętno Kolejnym powodem, dla którego lepiej unikać picia schłodzonej wody, jest obniżenie tętna . Naukowcy odkryli, że picie schłodzonej wody nie tylko zmniejsza częstość akcji serca, ale także stymuluje nerw błędny, który kontroluje mimowolne funkcje ciała. Ponieważ na...

Owoców nie powinno się popijać wodą? To prawda czy mit? Nie ma już wątpliwości
AdobeStock
Newsy
Owoców nie powinno się popijać wodą? To prawda czy mit? Nie ma już wątpliwości
Mówi się, że po jedzeniu owoców trzeba odczekać nawet godzinę przed wypiciem wody. Ile w tym prawdy? Przekonajcie się.

Czy wasze babcie także strofowały was, gdy po zjedzeniu owoców braliście od razu łyk wody? Okazuje się, że babcine rady były jak najbardziej słuszne! Sprawdźcie, dlaczego nie powinno się popijać owoców wodą i co może wam grozić, jeśli tak zrobicie. Dlaczego nie powinno się popijać owoców wodą? Według lekarzy i dietetyków, po zjedzeniu owoców powinno się pić wodę dopiero po 30, a najlepiej 50 minutach. Dozwolony jest oczywiście mały łyk wody, by ugasić pragnienie, ale zdecydowanie nie powinno się pić wody całym szklankami po zjedzeniu owoców. A zwłaszcza takich, jak: Arbuzy Truskawki Pomarańcze Melony Ananasy Mango Śliwki Zastanawiacie się pewnie co takiego może się stać, jeśli wypijecie wodę po zjedzeniu kilku owoców. Sprawdźcie, jakie mogą być tego konsekwencje! Popijecie owoce wodą i rozboli was brzuch Być może niewielu z was wie, że w owocach znajdują się cukry oraz drożdże, które odpowiadają za fermentację alkoholową. Gdy zjecie owoc, enzymy trawiennie w waszym żołądku zajmują się strawieniem go. Jeśli jednak od razu po zjedzeniu wypijecie wodę, rozcieńczy ona soki żołądkowe. Wówczas w żołądku panują doskonałe warunki do fermentacji – a ta powoduje nieprzyjemne gazy i wzdęcia. Możecie dostać biegunki Owoce bogate są w błonnik, który przyśpiesza procesy przemiany materii. Jelita są pobudzone do pracy, dlatego jeżeli od razu po zjedzeniu owoców napijecie się wody, wówczas będzie ona stanowiła główny składnik efektu pracy waszych jelit – po prostu dostaniecie biegunki. Jednak zwykle takie dolegliwości mają charakter jednorazowy i by uniknąć tego w przyszłości, nie pijcie po prostu dużych ilości wody natychmiast po zjedzeniu owoców. Nie popijajcie owoców wodą, jeśli cierpicie na...

Kotlet schabowy
Adobe Stock
Newsy
W życiu nie zjecie tego już z kotletem. Ten drastyczny błąd popełnia 90% z nas. Chodzi o...
Polacy od lat stosują jeden jedyny sposób jedzenia kotleta schabowego. Z ziemniakami i z surówką. Tymczasem okazuje się, że to gruby błąd!

Zastanawialiście się może kiedyś, skąd u was dolegliwości trawienne po zjedzeniu przepysznego klasycznego obiadu złożonego ze schabowego i ziemniaków? Ten temat większość dorosłych Polaków przerabia co tydzień.  Nie mamy dla was zbyt dobrych wiadomości. By uniknąć boleści i dyskomfortu, trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe. I to dość radykalnie. Źródło problemów trawiennych Cała sprawa rozbija się o to, że nie powinno się łączyć podczas jedzenia węglowodanów z białkami. Co prawda, duża część produktów zawiera i jeden i drugi składnik odżywczy. Czy to oznacza, że powinniście od tej pory rozdzielać każdy posiłek na czynniki pierwsze? Niekoniecznie. Chodzi jedynie o to, że węglowodany trawione są w innym miejscu jelit i w innym czasie niż białko. Zjedzenie w tym samym czasie słusznej porcji kartofli z kotletem, w wielu przypadkach kończy się więc kłopotami dla waszego układu trawiennego. Co jeść z czym? Ten sam przykład można zobrazować na klasycznych kanapkach z szynką i serem. Owszem, są smaczne i pożywne, ale dla niezbyt mocnych układów trawiennych mogą stanowić nie lada wyzwanie. Wniosek z tych rozważań może być tylko jeden. Jeżeli chcecie raz na zawsze pożegnać się z trawiennymi problemami po białkowo-węglowodanowych posiłkach, musicie zacząć jeść je oddzielnie Zarówno ziemniaki (czyli w dużej mierze węglowodany), jak i białka, powinno się łączyć z innymi warzywami. Problem ten na szczęście nie dotyczy kolejnego składnika odżywczego, czyli tłuszczów. Te śmiało można łączyć zarówno węglowodanami, jak i z białkami. Osoby mające wrażliwe jelita i kłopoty z układem trawiennym, powinny też unikać połączeń białka, czyli np. mięs lub nabiału z owocami. Istota trawienia Wszystkie kłopoty...

Czy można popijać posiłki, czy to niezdrowe, bo rozcieńcza soki żołądkowe? Odpowiedź jest jedna
AdobeStock
Newsy
Czy można popijać posiłki, czy to niezdrowe, bo rozcieńcza soki żołądkowe? Odpowiedź jest jedna
Słyszeliście kiedyś o tym, że nie powinno się popijać posiłków, bo może powodować to rozcieńczenie sków żołądkowych? Sprawdziliśmy ile w tym prawdy.

Wokół spożywania posiłków krąży bardzo wiele różnych mitów. Niektórzy do niedawna dalej wierzyli w to, że nie można jeść ogórka z pomidorem w jednym posiłku . Innym często powtarzanym mitem jest to, że kiszone ogórki mają dużo witaminy C . Wspólnym punktem wszystkich mitów o jedzeniu jest to, że brzmią one sensownie, ale często mijają się z prawdą. Czy popijanie posiłków jest zdrowe? Przedmiotem wielu sporów i dyskusji jest od zawsze sprawa popijania posiłków. Niektórzy twierdzą, że bardzo utrudnia to trawienie przez to, że rozcieńcza soki żołądkowe. Z tego powodu uważają oni, że nie powinno się popijać posiłków, aby trawienie było łatwiejsze. To mit! Popijanie posiłków wcale nie utrudnia pracy układowi pokarmowemu. W niektórych przypadkach może nawet ją ułatwiać . Jeśli faktycznie picie miałoby być zakazane w trakcie posiłków, trzeba byłoby unikać jedzenia zup, koktajli, a nawet warzyw, które w ponad 90% są złożone z wody. Czym najlepiej popijać posiłki? Temat popijania posiłków koniecznie należy jednak rozwinąć. Nie każdy napój będzie bowiem zdrowy. Na pewno powinno się unikać popijania posiłków kawą i herbatą . Ograniczają one przyswajanie żelaza z dań. To szczególnie ważna zasada w przypadku osób z obniżonym poziomem żelaza lub hemoglobiny we krwi. Warto zachować odstęp o długości co najmniej 30 minut pomiędzy kawą lub herbatą i posiłkiem. Niezdrowym wyborem są też wszelkie napoje słodzone i gazowane. W daniu obiadowym lub śniadaniu jest już wystarczająco dużo kalorii, nie ma sensu dodawać ich też w płynnej formie. Słodkie napoje zwiększają poziom cukru we krwi i mogą przyczyniać się do powstawania otyłości i innych chorób. Posiłki najzdrowiej popijać...