Nie siadacie do stołu, jeśli obok talerza nie stoi szklanka z wodą? Czy może macie inne nawyki i nigdy nie popijacie obiadu? Oto, co warto wiedzieć o piciu podczas jedzenia.

Co się z nim dzieje z enzymami trawiennymi podczas picia?

Amylaza to enzym białkowy, pozwalający na wstępne trawienie węglowodanów już w jamie ustnej. To początkowy proces trawienia, który jest kontynuowany w przewodzie pokarmowym. Ważne jest to, co się dzieje z amylazą ślinową, gdy popijamy posiłek.

Jeśli szybko po przełknięciu kęsa jedzenia popijacie go, amylaza nie zdąży rozłożyć występujących w nim cukrów, zanim trafi do żołądka. W rezultacie jedzenie nie zostaje wstępnie przetrawione i jego trawienie będzie trwało dłużej. Następuje więc spowolnienie trawienia, zaleganie treści żołądkowej, obciążenie układu trawiennego, a nawet wzdęcia, gazy i zaparcia.

U osób zdrowych ma to szczególne znaczenie podczas jedzenia ciężkich posiłków: smażonych, grillowanych, zawierających mięso czy inne ciężkie tłuszcze. W przypadku jedzenia lekkich dań takich jak sałatki, gotowane warzywa, białe, chude mięso, czy kanapki z twarożkiem, wypicie szklanki płynu: mleka, herbaty czy kawy nie będzie miało żadnych przykrych konsekwencji. Są jednak sytuacje, w których lepiej nie popijać posiłku napojami.

Zobacz także:

Kto nie powinien popijać posiłków?

W dwóch przypadkach unikajcie popijania podczas posiłków. W obu  ma to związek właśnie z amylazą ślinową, która przyspiesza i ułatwia trawienie węglowodanów:

  • Gdy próbujecie zrzucić kilogramy. Osoby na diecie redukcyjnej nie powinny popijać posiłków, żeby ułatwić i przyspieszyć strawienie zjedzonych porcji i nieodkładanie ich w tkance tłuszczowej. Przesunięcie picia napojów posiłku na okres przed jedzeniem, ma jeszcze jedną  korzyść – pijąc szklankę wody na 30 minut przed śniadaniem czy obiadem powodujecie, że nie siadacie do stołu z całkiem pustym żołądkiem. Nie czujecie więc silnego głodu, w związku z czym jesteście w stanie ograniczyć wielkość porcji
  • Gdy macie refluks lub cierpicie na inne problemy gastryczne. Dolegliwości, które powinny was powstrzymać przed popijaniem posiłku to: niedokwaśność, zgaga czy refluks. Picie podczas jedzenia może zwiększać ciśnienie w żołądku i potęgować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
    W takim przypadku lepiej nawadniać organizm pomiędzy posiłkami. Wypijcie małymi łykami szklankę wody, na 30 minut przed posiłkiem i powstrzymajcie się od picia do godziny, a nawet półtorej godziny po posiłku. Po tym czasie zaspokójcie pragnienie wypijając powoli i małymi łykami, kolejną szklankę napoju.

Źródło: Bonavita.pl, medonet.pl