Sezon na szparagi rozpoczął się na dobre. Chociaż to, ile kosztują polskie szparagi, może nieco odstraszać pierwszych kupców, z pewnością wielu skusi się na te sezonowe warzywa, z których można przyrządzić dziesiątki potraw takich jak m.in. lasagne ze szparagami, risotto ze szparagami lub zupę szparagową. Jeśli lubicie szparagi, warto się pospieszyć, ponieważ przeważnie dostępne są jedynie do końca czerwca/początku lipca!

Szparagi są bogate w wiele witamin, minerałów i innych korzystnych dla zdrowia składników odżywczych. Zawierają duże ilości: 

  • Wapnia
  • Potasu
  • Selenu
  • Magnezu
  • Kwasu foliowego
  • Witamin K, B, A, C i E

Jakie są właściwości szparagów dla zdrowia?

Szparagi mają dużo błonnika i bardzo niewiele kalorii (zaledwie 20 kcal w 100 g), dlatego często polecane są osobom na diecie. Pobudzają układ trawienny, a także wspierają układ moczowy, kostny oraz zęby. Polecane są osobom chorym na nadciśnienie oraz zmagającym się z podwyższonym cholesterolem. Szparagi mogą także znacząco zniwelować dolegliwości reumatyczne i poprawić pamięć oraz koncentrację. Są rekomendowane w dietach niemalże wszystkich, niezależnie od płci, wieku i aktywności fizycznej.

Okazuje się, że są jednak niektóre schorzenia, przy których szparagów nie powinno się jeść…

Zobacz także:

Kto nie może jeść szparagów?

Po szparagi nie powinni pod żadnym pozorem sięgać wszyscy chorzy na dnę moczanową, czyli podagrę zwaną także inaczej artretyzmem. Pod tymi nazwami kryje się ostre zapalenie stawów, które najczęściej atakuje stopy i palce u stóp. Szparagi bogate są w puryny, które przyczyniają się do odkładania się kwasu moczowego w organizmie, a substancja ta może nasilać nieprzyjemne i mocno bolesne objawy. Również z tego powodu, spożycie szparagów powinny ograniczyć osoby zmagające się z kamieniami nerkowymi.

Pomimo niskiej zawartości kalorii, szparagi mogą przyczyniać się do gazów i wzdęć, dlatego odradza się ich częste spożywanie osobom, które mają problemy z wolnym trawieniem, częstymi zaparciami i niewielką perystaltyką jelit.

Czytaj też: