Kto nie powinien jeść pomidorów? U tych osób mogą powodować poważne komplikacje
Pixabay
Newsy

Kto nie powinien jeść pomidorów? U tych osób mogą powodować poważne komplikacje

Jak się okazuje, nie wszystkim pomidory służą. Ich nadmiar w codziennej diecie, może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 12, 2021

Warzywa to podstawa każdej diety. Mają one w swoim składzie wiele cennych witamin oraz mikroelementów, które w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. Na rynku w sprzedaży można spotkać się z szeregiem różnych produktów będących idealnym uzupełnieniem żywienia. Jednym z takich składników są pomidory.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Właściwości zdrowotne pomidorów

Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje lata, a wraz z nim jędrnych i czerwonych pomidorów. Wówczas mają najlepszy smak. Poza tym zawierają one szereg cennych składników odżywczych, które w zbawienny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. Wśród właściwości zdrowotnych pomidorów można wyróżnić takie jak:

  • opóźniają procesy starzenia,
  • obniżają poziom złego cholesterolu,
  • zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, miażdżycy czy chorób serca,
  • poprawiają działanie układu odpornościowego czy nerwowego,
  • wspomagają trawienie,
  • a także mają działanie moczopędne.

Te walory zdecydowanie zachęcają, by pomidory częściej gościły w naszym jadłospisie. 

Zobacz także

Wykorzystanie pomidorów w kuchni 

Zazwyczaj pomidor w codziennym żywieniu, pojawia się jako dodatek na kanapce, a można z jego udziałem przygotować wiele smakowitych dań. Przede wszystkim, świetnie sprawdza się do różnego rodzaju sosów, sałatek czy przyrządzenie zupy pomidorowej. Wiele osób przygotowuje z nich przetwory na zimę. Świetnie sprawdzają się w postaci soków, przetworów bądź marynowanych w occie. Im bardziej dojrzały owoc, tym bardziej aromatyczna i esencjonalna potrawa. 

Te osoby nie powinny jeść pomidorów

Dietetycy zalecają, aby w naszej codziennej diecie, znalazła się jak największa ilość warzyw. Wskazuje na to również piramida żywieniowa, gdyż te produkty znajdują się u jej podstawy. Jak się okazuje, nie wszystkie warzywa będą u wszystkich się sprawdzać.

Pomidory to produkt, który w nadmiarze może przynieść negatywne skutki u osób z pewnymi schorzeniami. Ze swojego menu, pomidory powinny wykreślić osoby chore na dnę moczanową, reumatoidalne zapalenie stawów czy matki karmiące. W tych przypadkach czerwone warzywo może być przyczyną alergii bądź powstawania zgagi. Jeśli nie potraficie z nich zrezygnować całkowicie, to warto znacznie ograniczyć tę ilość na co dzień.
 

Czytaj także:

Komentarze