Cebula jest jednym z najczęściej uprawianych warzyw na świecie. Dodajemy ją do zup, mięs, ryb, sałatek i wielu innych dań. Cebula nie tylko nadaje naszym potrawom przyjemnego, ostrego smaku, ale też ma wiele korzyści zdrowotnych.

Liczne badania wykazały, że warzywo to ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwzakrzepowe, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające oraz chroniące serce. Nie wszyscy jednak powinni jeść cebulę. Kto powinien się jej wystrzegać?

Cebula może nasilać objawy zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (IBS) to schorzenie, które powoduje wzdęcia, ból brzucha, skurcze, gazy, osłabienie i nieprawidłowe ruchy jelit, które mogą prowadzić do biegunki lub zaparć. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, powinny więc ograniczyć spożycie cebuli.

Osoby uczulone na cebulę także nie powinny jej jeść

Gdy układ odpornościowy reaguje niekorzystnie na białka z niektórych pokarmów, mamy do czynienia z alergiami pokarmowymi. Ta odpowiedź immunologiczna może wpływać na różne narządy i układy w naszym ciele, takie jak skóra, jelita, serce oraz układ oddechowy i nerwowy. Do najczęstszych alergenów pokarmowych zaliczamy: mleko krowie, jajka, orzeszki ziemne, ryby, skorupiaki, orzechy, soję i pszenicę. Czasami jednak może się pojawić alergia na cebulę.

Zobacz także:

Cebula może powodować zgagę

Zgaga to uciążliwa dolegliwość, która może być objawem choroby refluksowej przełyku – stanu, w którym zawartość żołądka cofa się do przełyku (przewodu łączącego żołądek i gardło). Stan ten może powodować uciążliwe pieczenie w klatce piersiowej.

Osoby, które mają problemy z trawieniem cebuli

Niektóre osoby mają problem z trawieniem cebuli. Powinny one spożywać to warzywo gotowane lub duszone i unikać cebuli surowej i smażonej. 

Kto jeszcze nie powinien jeść cebuli?

Cebuli powinny również unikać osoby chorujące na:

  • nerki
  • wątrobę
  • choroby zapalne jelit
  • niewydolność serca
  • stosujące leki przeciwzakrzepowe

Cebula ma potencjalny efekt przeciwzakrzepowy, co oznacza, że może zapobiegać tworzeniu się skrzepów krwi. Może to stanowić problem, gdy ktoś przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, ponieważ może to zwiększać ryzyko krwawienia.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl