Z czarnego bzu używamy zarówno kwiatów jak i owoców. Z kwiatów najczęściej robione są napary, z owoców – przetwory. Niedojrzałe owoce tej rośliny są trujące, z kolei przetwory z dojrzałych, nie tylko są smakołykiem, ale też cenionym, domowym lekiem na przeziębienie.

Nie wszyscy jednak mogą leczyć grypę i zbijać gorączkę pijąc soki z czarnego bzu. Są osoby, które powinny zrezygnować z przygotowywania zapasów na zimę z dodatkiem tej rośliny.

Czarny bez jako składnik wykorzystywany w medycynie naturalnej

To roślina, która nie wymaga szczególnych warunków do wzrostu. Rośnie na zwykłych, niespecjalnie żyznych glebach, znosi trudne warunki atmosferyczne, jak w Polsce, z dużymi różnicami temperatury pomiędzy dniem i nocą, a także latem i zimą. Dlatego znana jest na niemal całym świecie, a jej kwiaty i jagody cenione są w wielu krajach i to już od starożytności.

Czarny bez wykorzystywany jest w medycynie ludowej we Francji, gdzie został uznany za tradycyjny lek ziołowy. W Niemczech powszechnie używa się w zielarstwie kwiatów tej rośliny. Na Bliskim Wschodzie, choćby w Izraelu ekstrakt z owoców uważany jest za suplement diety. Także w naszym kraju stosowany jest od wieków, a przepisy na napary z kwiatów i przetwory z owoców, przekazywane są z pokolenia na pokolenie, w wielu polskich rodzinach.

Zobacz także:

Dlaczego niektórzy nie mogą jeść przetworów z czarnego bzu?

Warto jednak wiedzieć, że są pewne choroby i sytuacje będące przeciwskazaniami do jedzenie potraw z dodatkiem tej rośliny. Naparów i przetworów z jej kwiatów nie mogą spożywać osoby, które biorą leki przeciwcukrzycowe. Czarny bez w interakcji z tymi rodzajami leków, powoduje obniżenie poziomu cukru. Cukrzycy zdecydowanie powinni unikać czarnego bzu, a w przypadku jego spożycia, uważnie monitorować poziom cukru we krwi.

Zakłócenie poziomu cukru oraz brak miarodajności wyników jego pomiaru, pojawiają się także podczas zabiegów operacyjnych i kilka tygodni po nich. Z tego powodu lekarze przestrzegają przez spożywaniem czarnego bzu przez osoby, które planują poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Zalecają odstawienie czarnego bzu na co najmniej 2 tygodnie przed operacją i tyle samo po operacji.

Co należy wiedzieć o trujących właściwościach czarnego bzu?

Czarny bez zawiera wiele pozytywnie działających składników. Ma działanie antyoksydacyjne, dużo witaminy C, błonnika pokarmowego, pektyn, garbników, kwasów organicznych, a także pewne ilości olejków eterycznych.

Poza działaniem przeciwwirusowym i przeciwgorączkowym, ma działanie stabilizujące ciśnienie krwi. Zapobiega występowaniu chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. W medycynie ludowej stosowano go do leczenia bólu, skaleczeń, obrzęków, siniaków i oparzeń, syropem z czarnego bzu leczono rwę kulszową.

Jednak owoce czarnego bzu mogą też działać niekorzystnie na zdrowie. W dwóch przypadkach stają się trujące. Niejadalne dla człowieka są:

  • Niedojrzałe owoce czarnego bzu
  • Surowe, nie poddane obróbce cieplnej

Pamiętajcie o tym i unikajcie ich w postaci niedojrzałej i surowej.

Źródło: ziołowe herbarium.pl, dieta.pl