Krystyna Pawłowicz popisuje się wiedzą na temat pieczywa. Ten chleb poleca na odkwaszenie organizmu
ONS.pl/AdobeStock
Newsy

Krystyna Pawłowicz popisała się wiedzą na temat pieczywa. Ten chleb poleca na odkwaszenie organizmu

Krystyna Pawłowicz zasłynęła jako kontrowersyjna polityk. Była posłanka realizuje się obecnie jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego i... ekspert w sprawach piekarnictwa.

Krystyna Pawłowicz słynie z ciętego języka i pikantnych wypowiedzi na tematy polityczne i społeczne. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego, czasami porusza też tematy niezwiązane z politycznym światem. Właśnie opowiedziała o swoim ulubionym gatunku chleba. Taki właśnie chleb dostała ostatnio w prezencie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Krystyna Pawłowicz i jej ulubiony chleb

Krystyna Pawłowicz dostała w prezencie spory bochenek chleba, którym pochwaliła się na swoim Twitterze. Zdradziła też z czym zamierza go zjeść:

- Taki orkiszowo-żytni z pestkami słonecznika, pachnący chleb domowego wypieku dziś dostałam. Śmieje się do mnie. Najpierw będzie przylepka z masłem i czosnkiem… - napisała na Twitterze Pawłowicz.

Zobacz także
Krystyna Janda porcjuje mrożony chleb i martwi się: „Katastrofa wisi na włosku”. Przesadza?

Krystyna Janda porcjuje mrożony chleb i martwi się: „Katastrofa wisi na włosku”. Przesadza?

7951

„Bez chleba się nie najesz”. To zdanie słyszeli wszyscy. Czy powinno się jadać zupy z chlebem?

Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy od obserwatorów byłej posłanki PiS. Pod jednym z nich sędzia pochwaliła się swoją wiedzą na temat zdrowego odżywiania i kulinariów. Zachwalała m.in. otrzymany właśnie w prezencie chleb:

- Odkwasza organizm po różnych zakwaszających go cukrach, tłuszczach itp. – napisała Pawłowicz.

Przypomniała też swoją dawną wyprawę do Hiszpanii, podczas której miała okazję spróbować innego, popularnego w tych zakątkach, przysmaku:

- Ze 30 lat temu, w Hiszpanii, pierwszy raz jadłam świeżutkie bułki moczone w oliwce. Bardzo smaczne. Podawali przed głównym posiłkiem, by żołądek zaczął pracować – napisała Pawłowicz.

Dlaczego warto jeść chleb orkiszowy?

Podobnie jak inne zboża, orkisz jest bogaty w węglowodany. Jest również doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, dobrym źródłem białka oraz zawiera witaminy A, D i E oraz takie minerały, jak cynk, miedź, selen, żelazo oraz wapń.

Regularne spożywanie orkiszu lub innych produktów pełnoziarnistych, sprzyja zdrowiu i może pomóc w ochronie przed otyłością, chorobami serca i cukrzycą typu 2.

A wy jak najbardziej lubicie jeść chleb? Z masłem i czosnkiem, jak Krystyna Pawłowicz, z oliwą a może zupełnie inaczej?

Źródło: se.pl, Twitter

Chleb
Pixabay/Sabine Schulte
Newsy
Jak wybrać dobry chleb? Jego kolor i struktura mówią wszystko
Sklepy, w których zazwyczaj robicie zakupy, z pewnością oferują rozmaite rodzaje pieczywa. Czym kierować się przy wyborze?

Ogromny wybór pieczywa w supermarketach to zjawisko, które znacie wszyscy. Mimo że chleby i bułki leżą obok siebie, nie każde z nich będzie dobre i zdrowe. Jedno jest jednak pewne, bez pieczywa bardzo ciężko się obejść. To właśnie ono jest główną bazą śniadań, kolacji i wyprawek dzieci do szkoły.  Jak się robi pieczywo? Chleb otrzymuje się z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody. Wypiek chlebowy poddaje się najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej - mamy na myśli drożdże. Ciasto zostaje następnie wyrobione w bochny różnego kształtu i wielkości.  Oprócz chleba pulchnego, wyrabianego z ciasta drożdżowego lub ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia znane są też odmiany chleba opartego na niespulchnianym cieście kruchym. Oprócz chlebów w lokalnych piekarniach znajdziecie też bułki, chałki i kajzerki. Chleb jest znany od starożytności Chleb ze starożytności nie przypominał współczesnego pulchnego wypieku. Wyglądał raczej jak maca lub cienki podkład po pizzy. Taki chleb łatwiej było łamać niż kroić i najprawdopodobniej stąd wziął się powszechnie znany w wielu kulturach zwyczaj obrzędowego łamania chlebem.  Pochodzenie słowa chleb i statystyki Przypuszcza się, że chleb jest pochodzenia praindoeuropejskiego, występuje w językach słowiańskich, występuje także w sanskrycie. Wedle statystyk Polacy jedzą coraz mniej chleba. Na początku XXI wieku spożycie pieczywa spadło o około 20 kilogramów rok do roku. Różne rodzaje chleba  Rozróżnia się chleb żytni, chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny. Wszystkie chleby razowe mają dużą wartość odżywczą i zawierają wiele witamin. Większość współczesnych rodzajów pieczywa spotykanych w Europie i USA jest bardzo...