Warzywa i owoce są zdrowe, to wie każdy. Zawierają witaminy, minerały, błonnik pokarmowy i kwas foliowy. W posiłkach nie może więc ich zabraknąć.

Najnowsze zalecenia żywieniowe podpowiadają, że zarówno owoce jak i warzywa są zdrowe, jednak owoce zawierają dużo cukru i nie należy jeść ich w nadmiarze. W każdym posiłku powinny się znaleźć i jedne i drugie, w proporcji: ¾ warzyw, ¼ owoców.

Krojenie warzyw jest szkodliwe dla witamin i minerałów

Witaminy obecne w owocach i warzywach możemy jednak bardzo łatwo zniszczyć. Ponieważ są to związki organiczne, niewiele potrzeba żeby uległy utlenieniu i w końcu rozpadowi. Już zwykłe obranie czy pokrojenie może powodować, że kostka, słupek czy plasterek marchewki są znacznie bardziej narażone na działanie tlenu i promieni słonecznej, niż gdy warzywo przechowujemy i spożywamy w całości.

Obranie powoduje też, że usuwamy z owoców i warzyw związki mineralne znajdujące się pomiędzy skórką i miąższem, a to w każdej roślinie skarbnica wartościowych składników. Obierając ziemniaki pozbawiamy więc potrawę największych skarbów tego warzywa.

Zobacz także:

Jak zachowywać najwięcej witamin w owocach i warzywach, które jednak kroimy?

Jeśli przepis z którego korzystacie wymaga obrania i pokrojenia, pamiętajcie o tych 3 zasadach:

  • do krojenia używajcie nierdzewnych noży. Noże ze stali mogą wchodzić w reakcję ze składnikami odżywczymi i w rezultacie niszczyć je.
  • przechowujcie owoce i warzywa w ciemnych pojemnikach, aby docierało do pokrojonych kawałków jak najmniej światła.
  • pokrojone warzywa zjadajcie jak najszybciej, zanim pod wpływem tlenu zaczną zachodzić reakcje niszczące składniki odżywcze.

Inne metody obróbki warzyw, których warto unikać.

Na co dzień korzystamy też z innych niż krojenie sposobów przygotowywania przetwarzania świeżej żywności, które pozbawiają ją wartości odżywczych. Chodzi o narażenie zieleniny zarówno na zbyt niską temperaturę, na przykład podczas mrożenia, jak i zbyt wysoką, podczas gotowania, smażenia, grillowania czy pieczenia. Oczywiście, o tym wszystkim należy pamiętać, ale nie wolno dać się zwariować.

Lekarze i dietetycy zalecają, że aby zachować wszystkie wartości odżywcze, nie należy warzyw gotować, smażyć, piec czy mrozić. Wygląda na to, że jedyny mądry sposób na zjedzenie jabłka, to spożycie go w całości ze skórką.

Jeśli tak rzeczywiście byśmy robili i w ogóle nie przetwarzali owoców i warzyw, to nigdy nie zjedlibyśmy ani rosołu, ani pomidorówki ani sałatki jarzynowej, w której szczególnie cenimy drobno pokrojone jarzyny.

Zdrowe sałatki owocowe, które wiele poradników poleca jako alternatywę dla słodyczy, też stałyby się dla nas na zawsze niedostępne. Dlatego najważniejsze jest nie to, żeby podążać ściśle za zaleceniami, ale to,  żeby zachować w życiu umiar i zdrowy rozsądek.

Źródło: abczdrowie.pl, onet.pl