Kroicie mięso od razu po upieczeniu? To duży błąd. Ile należy odczekać?
Flickr
Newsy

Kroicie mięso od razu po upieczeniu? To duży błąd. Ile należy odczekać?

W sztuce gotowania każda zasada ma swoje uzasadnienie. Sprawdźcie, dlaczego nie powinno się kroić mięsa zaraz po wyjęciu go z piekarnika!

Pieczenie mięsa nie wydaje się być dużym wyzwaniem. Najczęściej wystarczy doprawić mięso, włożyć do naczynia żaroodpornego, wstawić do rozgrzanego piekarnika i poczekać. Obiad sam się robi!

A jednak, łatwo w tym przypadku popełnić kilka błędów. Dowiedzcie się, co zrobić by upieczone mięso było idealne oraz dlaczego nie można go pokroić od razu po wyjęciu z pieca!

Kotlety mielone

Dlaczego nie należy kroić mięsa zaraz po upieczeniu?

Każdy poradnik i książka kucharska zalecają, by po upieczeniu odstawić mięso na około 15 minut i dopiero po tym czasie rozpocząć krojenie. Nie bez powodu! Mięso musi „odpocząć”, ponieważ wówczas wszystkie naturalne soki wytworzone w trakcie pieczenia pozostaną w środku, a mięso będzie soczyste.

Jeżeli pokroicie je zbyt wcześnie, to na pewno zauważycie po kilku minutach, że pieczeń znajduje się w małej kałuży, a mięso nie jest zbyt smaczne i w mig wysycha na wiór.

Zobacz także
Robert Makłowicz podpowiada jek nie zepsuć dan z grilla: "To nie mięso jest wyzwaniem"

Robert Makłowicz podpowiada jak nie zepsuć dań z grilla: „To nie mięso jest wyzwaniem"

Zastanawiacie się, ile czasu piec mięso? Rzućcie okiem na tę rozpiskę

Ile czasu piec mięso? Wystarczy rzut oka na tę podręczną rozpiskę i wszystko jasne

Jak powinno się piec mięso?

Sztuka pieczenia mięsa rządzi się swoimi prawami. Jeżeli chcecie, by wasza pieczeń była odpowiednio soczysta, aromatyczna i wszystkim smakowała, musicie pamiętać o podstawowych krokach:

  • Marynowanie – najlepsza pieczeń to taka, która marynowała się co najmniej dobę przed upieczeniem! Nacieranie jej przyprawami, a jeszcze lepiej zamoczenie w płynnej marynacie sprawi, że mięso będzie o wiele smaczniejsze i bardziej soczyste po przygotowaniu. Ważne, by marynata zawierała w sobie kwas. To może być sok z cytryny, ocet albo nawet piwo czy wino.
  • Obsmażanie – ten zabieg ma na celu „zamknięcie” mięsa przed upieczeniem. Gdy jeszcze jest surowe, należy wrzucić je na patelnię z rozgrzanym tłuszczem i na dużym ogniu szybko obsmażyć je z każdej strony, tak by skórka była podpieczona. Tak przygotowane mięso wstawia się następnie do piekarnika i piecze, aż pieczeń stanie się miękka w środku.
  • Solanka – to alternatywa dla osób, które cenią sobie charakterystyczne smaki każdego z mięs i nie lubią, gdy są one zakłócone różnymi dodatkami i przyprawami. Przygotowywanie pieczeni tylko z pomocą soli pozwala wydobyć smak wyjątkowy dla każdego rodzaju mięsa! W dodatku dzięki moczeniu w solance mięso jest niezwykle soczyste.
pieczeń
gotujmy.pl
Newsy
Jak równomiernie upiec większe kawałki mięsa, by były kruche i soczyste? Cenne rady od doświadczonych kucharek
Soczyste, miękkie a przede wszystkim smaczne mięso, to cel każdej gospodyni domowej. Czasem jednak pieczenie w piekarniku, kończy się niepowodzeniem. Mięso jest suche, twarde i bez odpowiedniego smaku. Jak idealnie przygotować pieczeń, aby uniknąć wpadek? Zerknijcie na nasz mały poradnik!

Udka z kurczaka, duża soczysta pieczeń bądź kaczka pieczona w całości, to idealny pomysł na rodzinny obiad w większym gronie. Pieczenie mięsa jest w pewien sposób samą w sobie pewną sztuką kulinarną. Czasem trudno jest uzyskać zadowalający efekt, aby przygotowywana potrawa nie była zbyt sucha czy przypieczona. Jak upiec mięso wieprzowe, aby było pełne aromatu, kruche i zarazem soczyste? Skorzystajcie z cennych rad od doświadczonych kucharek!  Właściwe marynowanie Aby mięso po upieczeniu było soczyste, należy je wcześniej dobrze zamarynować, zawinąć w folię i odstawić na parę godzin. Najlepiej tą czynność wykonać dzień przed planowanym obiadem, aby mięso miało czas skruszeć. Dobra marynata powinna zawierać kwaśny składnik, jak na przykład ocet winny czy sok z cytryny. Niezbędne również będą aromatyczne przyprawy: pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liść laurowy, rozmaryn czy majeranek. Czasami marynatę wzbogaca się alkoholem, aby wydobyć smak wszystkich składników.  Obsmażanie, czyli zamykanie porów Kiedy mięso odleży pewien czas w marynacie, należy je wyjąć, dokładnie osuszyć, a następnie krótko obsmażyć na patelni na smalcu, oleju czy maśle klarowanym. Taki zabieg pozwoli na zamknięcie porów, dzięki czemu soki z mięsa nie wypłyną podczas pieczenia, a pozostaną w środku. Dzięki temu pieczeń pozostanie soczysta, a skórka będzie rumiana. Pieczenie w piekarniku Usmażone mięso należy ułożyć w naczyniu żaroodpornym bądź w brytfannie. Tak przygotowaną pieczeń najlepiej jest piec w temperaturze od 150 do 180 stopni C. przez około godzinę. Im kawał mięsa jest większy, tym temperatura powinna być niższa, a czas pieczenia dłuższy.  Dzięki tym kilku radom, upieczone mięso będzie odpowiednio soczyste, aromatyczne i idealnie upieczone!  

Pieczone mięso
Pixabay/Larry White
Newsy
Jak prawidłowo określić czas pieczenia mięsa? Prosta metoda, którą znają tylko wasze babcie
Pieczone mięso można podawać gościom na różne okazje. W zależności od rodzaju, będzie się piekło określony czas. Najlepiej by nie było zbyt spieczone, ani za suche.

Pieczone mięsa to także domowe wędliny, pasztety i mięsa, które można podawać na zimno. To przepisy na Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie. Choć nie tylko!  Chrupiące, pieczone mięso Mięso można przygotowywać na wiele różnorodnych i ciekawych sposobów. Dania mogą być codzienne i wykwintne, wystarczy jedynie odrobina czasu i nietuzinkowy pomysł. Przyda się także wiedza o czasie pieczenie mięsa. Triki kulinarne dotyczące mięsa Jeśli chcecie aby skórka z kurczaka była chrupiąca, należy go wcześniej zamarynować. Wystarczy kilka godzin, a najlepiej noc. Mięso należy piec początkowo w dużej temperaturze, później w mniejszej i polewać sosem powstałym podczas pieczenia. Można posmarować je pod koniec pieczenia wodą z solą, śmietaną lub podlać piwem. Innym skutecznym sposobem jest dodanie do marynaty łyżki płynnego miodu, który karmelizuje się i tworzy chrupiącą powłoczkę. Kolejno, aby kotlety mielone nie były zbite, do masy przed wyrabianiem należy dodać do mięsnej łyżkę przegotowanej wody. Podczas przygotowywania kotletów schabowych należy naciąć białe włókna, łatwiej będzie je rozbić. To metody, które znają wasze babcie! Czas pieczenia mięsa Jeśli chcecie określić czas pieczenia mięsa na każdy kilogram jego wagi przeznaczcie około 1 godziny. Mięsa drobiowe pieką się szybciej, wieprzowe i wołowe potrzebują 10-15 minut dłużej na każdy kilogram. To łatwy przelicznik, a znacząco ułatwi wam kulinarną sztukę pieczenia mięsa.  Soczysta i krucha pieczeń Dla tych z was, którym zależy na soczystości pieczonego mięsa można polecić coś jeszcze. Przed pieczeniem daną porcję mięsną można obsmażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu i piec w rękawie do pieczenia. Przed końcem pieczenia rękaw należy rozciąć i posmarować pieczeń wodą z...

ciasto drożdżowe
Newsy
W cieście drożdżowym zrobił się zakalec? Zrobiliście bardzo podstawowy błąd podczas pieczenia
Ciasto drożdżowe jest wymagającym ciastem. Unikajcie tych błędów, a z pewnością się uda.

Pieczecie ciasto, które z zewnątrz wygląda jak z najlepszej piekarni, ale w środku ma zakalec? Jeśli nie wiecie, jaki błąd popełniliście, koniecznie sprawdźcie poniższe wskazówki. Zapamiętajcie je, a wasz wypiek już zawsze będzie perfekcyjny. Dlaczego w cieście drożdżowym zrobił się zakalec? Ciasto drożdżowe jest dość czasochłonnym oraz pracochłonnym ciastem. W końcu trzeba je ręcznie wyrobić i pozwolić mu wyrosnąć. Co za rozczarowanie, gdy po upieczeniu i rozkrojeniu okazuje się, że w środku pojawił się zakalec. Przyczyn może być wiele, choć jedna z nich jest najbardziej oczywista i zdarza się najczęściej. Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy wypiek powinno się zostawić w rozgrzanym piekarniku po jego wyłączeniu, a może lepiej po upieczeniu od razu wyjąć ciasto i pozwolić mu wystygnąć? Czy ciasto należy wyciągnąć z piekarnika od razu po upieczeniu? Oto główny winowajca zakalca. Pamiętajcie, aby po wyłączeniu piekarnika, zostawić w nim ciasto. Zbyt duża różnica temperatur między piekarnikiem a powietrzem w kuchni sprawi, że nie tylko pojawi się zakalec, ale również to, że ciasto drożdżowe opadnie. Inne przyczyny zakalca w cieście Każda osoba musi dobrze wyczuć swój piekarnik, tak naprawdę przepisy podają orientacyjną temperaturę i czas pieczenia, które mogą być różne w zależności od tego, jakiego używacie sprzętu. Niestety, musicie to zrobić metodą prób i błędów. Niewłaściwa temperatura pieczenia – chodzi zarówno o zbyt niską, jak i zbyt wysoką. Ta pierwsza sprawia, że ciasto szybko rośnie i szybko opada; ta druga to gwarancja ciasta zarumienionego z zewnątrz, ale surowego w środku. Zbyt krótki czas pieczenia – jeśli wypiek nie spędzi w piekarniku dostatecznie dużo czasu, z pewnością będzie niesmaczny....

przepis na wielkanocny schab ze śliwką
Gotujmy.pl
Newsy
Klasyczny pieczony schab faszerowany śliwką na Wielkanoc. Swoim smakiem zachwyci gości
Co podać na świąteczny, wielkanocny stół oprócz takich standardów jak żurek czy faszerowane jajka? Mamy dla was mięsną propozycję…

Wszyscy dobrze wiedzą, co powinno znaleźć się na stole podczas śniadania wielkanocnego. Jajka faszerowane, jajka niefaszerowane, żurek, wędliny itd… Ale święta nie kończą się przecież tylko na uroczystym niedzielnym śniadaniu. Coś trzeba przecież podać także w późniejszej części dnia, a także w wielkanocny Lany Poniedziałek. Uważamy, że te wyjątkowe święta trzeba uświetnić naprawdę świątecznym jedzeniem. A takim z pewnością jest pieczony schab ze śliwką. By uzyskać perfekcyjną pieczeń, na początek trzeba zadbać o nabycie dobrego wieprzowego mięsa. Tu nie ma miejsca na półśrodki. Jak upiec smaczny schab na święta? Radzimy zainwestować wam w kupno dobrej jakości schabu. Poszukajcie mięsa z polskich ubojni, zapłaćcie kilka złotych więcej za kilogram, po to by cieszyć się w czasie świąt z naprawdę udanej i smakowitej pieczeni. Schab jest z natury bardzo suchym, nie za tłustym mięsem. Dlatego nie ma co przesadzać z długością pieczenia. Nie trzymajcie go w piekarniku w nieskończoność. Za to pozwólcie pieczeni „odpocząć” nieco po wyjęciu z piekarnika. Dzięki temu będzie dużo lepsza! Przepis na wielkanocny pieczony schab ze śliwką Składniki: Ok. 1,5-kilogramowy kawałek schabu wieprzowego 10 dag suszonych śliwek 1 szklanka bulionu 1-2 łyżki oleju Czosnek w proszku Majeranek Papryk słodka w proszku Sól Pieprz Przygotowanie: Oczyśćcie mięso i przygotujcie do natarcia go przyprawami. Wykonajcie nacięcie w środku schabu przy pomocy noża. Wciśnijcie do środka suszone śliwki. Wymieszajcie przyprawy w misce z dodatkiem oleju. Natrzyjcie mięso przyprawami i odstawcie na noc do zamarynowania. Wstawcie mięso do naczynia żaroodpornego, zalejcie bulionem i pieczcie ok. godzinę w piekarniku rozgrzanym do temp. 180 st. C....