Kraków organizuje darmowy posiłek dla mieszkańców. Kto i kiedy może z tego skorzystać?
AdobeStock
Newsy

Kraków organizuje darmowy posiłek dla mieszkańców. Kto i kiedy może z tego skorzystać?

10 tysięcy porcji karpia, kapusta z grochem, świeży chleb. Na mieszkańców Krakowa czeka darmowe jedzenie. Co, gdzie i jak?

Idą święta. Z tej okazji władze Krakowa postanowiły przygotować dla swoich mieszkańców coś wyjątkowego. Darmowy posiłek, podczas którego mieszkańcy tego miasta będą mogli spotkać się i skosztować smacznych, świątecznych potraw. Kiedy odbędzie się to wydarzenie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Darmowy poczęstunek dla mieszkańców Krakowa

W dniach 6-17 grudnia w sześciu różnych punktach w Krakowie, odbędzie się darmowy poczęstunek dla mieszkańców. Wiceprezydent miasta, Andrzej Kulig ma nadzieję, że stanie się to nową tradycją Krakowa:

- Myślę, że będzie to nowa tradycja, która pojawiła się w naszym mieście i która wprowadza mieszkańców w dobrą, przyjazną, serdeczną atmosferę, czego niezwykle nam potrzeba w codziennym życiu - powiedział wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Zobacz także
Ksiądz z Lublina zaprosił 500 bezdomnych do restauracji. „Staramy się przywracać godność ubogim”

Ksiądz z Lublina zaprosił 500 bezdomnych do restauracji. „Staramy się przywracać godność ubogim”

Miał niesamowicie ciężkie życie. Teraz codziennie karmi setki ubogich za własne pieniądze

Miał niesamowicie ciężkie życie. Teraz codziennie karmi setki ubogich za własne pieniądze

Gdzie można będzie otrzymać darmowy posiłek?

Darmowe posiłki zostaną rozdane:

  • 6 grudnia przed Nowohuckim Centrum Kultury
  • 8 grudnia przy pętli tramwajowej Bronowice Małe
  • 10 grudnia przy pętli Kurdwanów
  • 13 grudnia na placu Wolnica
  • 15 grudnia przy pętli Krowodrza Górka
  • 17 grudnia na Małym Rynku

- Przy Nowohuckim Centrum Kultury będzie nam towarzyszyć wspaniały świąteczny wystrój i muzyka - powiedział dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy, Witold Kramarz.

- Wybraliśmy pętle tramwajowe i osiedla, żeby być jak najbliżej mieszkańców - dodał.

Posiłki będą rozdawane od godziny 16:00. W menu będą takie smakołyki, jak smażony karp (w planach jest przygotowanie aż 10 tys. porcji), kapusta z grochem oraz świeży chleb.

Nie zjedzą karpia na miejscu?

Organizatorzy akcji apelują do mieszkańców, aby pamiętali o trwającej pandemii koronawirusa i stosowali się do obostrzeń. Przede wszystkim powinni zachowywać dystans, nosić maseczki i nie spożywać jedzenia na miejscu.

Posiłki będą wydawane w jednorazowych naczyniach. Jeśli ktoś chce, może też przynieść własne pojemniki. Akcja odbędzie się już po raz drugi. Jej organizatorami są: Bartłomiej Szczoczarz - właściciel gospodarstwa rybackiego Dolina Będkowska, miasto Kraków i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

W ubiegłym roku najliczniejszą grupę stanowili seniorzy. Jak będzie podczas tegorocznej edycji? 

Źródło: horecatrends.pl

Jarmark bożonarodzeniowy
Adobe Stock
Newsy
Ruszyły bożonarodzeniowe jarmarki. Co warto na nich kupić? Jedna rzecz to istny hit
Święta za pasem, więc czas ruszyć na zakupy w poszukiwaniu bożonarodzeniowych frykasów. Miód, wędliny, chleby – to wszystko znajdziecie na świątecznych jarmarkach.

Zwyczaj przedświątecznych targowisk w centrum miasta jest znany w całej Europie. Na rynki wielu polskich miast także corocznie zjeżdżają lokalni producenci, którzy kuszą swoimi wyjątkowymi produktami tuż przed świętami. Oprócz świątecznego jedzenia na grudniowych kiermaszach znajdziemy także grzańce, bombki, choinki i wiele, wiele innych. Czego tylko dusza zapragnie! Jarmarki a sprawa epidemii W 2020 roku wszystko stoi jednak do góry nogami. Pandemia koronawirusa nie oszczędziła nawet jarmarków bożonarodzeniowych w niektórych miastach. Gdzie będziemy mogli zaczerpnąć nieco magii świąt podczas tradycyjnego jarmarku? Szczęśliwcami będą mieszkańcy takich miast jak między innymi Wrocław, Białystok, Łódź. To właśnie tam adwentowe targowiska będą wyglądały podobnie jak w latach ubiegłych. Niezadowoleni będą mieszkańcy Warszawy, Gdańska i Krakowa – w tych miastach władze postanowiły zrezygnować z tradycji w imię szczególnej ostrożności - wszystko po to, by ograniczyć kontakty międzyludzkie w dobie koronawirusa. Prezydenci tych właśnie miast przygotowali dla swoich mieszkańców alternatywę. Będą nią różnego rodzaju jarmarki bożonarodzeniowe online – klienci będą mogli zaopatrzyć się w ulubione specjały za pośrednictwem sieci. Z ostrożnością po specjały W mniejszych miastach sytuacja również przedstawia się w podobny sposób. Jedne postanowiły pozwolić na przedświąteczny handel, w innych ratuszach zdecydowano się na bezpieczniejsze wyjście. Jeżeli w waszym mieście jarmark się odbędzie, nie zapomnijcie o obowiązkowych maseczkach, a także innych zasadach ostrożności. Wszystko w celu zabezpieczenia siebie i innych. Na co warto zwrócić uwagę na jarmarkach bożonarodzeniowych? Coraz większą popularnością cieszą się na...

Pieką chleb dla ochotników Obrony Terytorialnej Ukrainy narżając życie: "Tutaj zaczyna się historia cudów".
Adobe Stock
Newsy
Zakonnicy pieką chleb dla walczących Ukraińców narażając życie: „Tutaj zaczyna się historia cudów”
Dom Św. Marcina w Fastowie na Ukrainie to Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla dzieci. Dziś punkt zaczął wypiekać chleb na żołnierzy obrony terytorialnej i samotnych potrzebujących. Oto, co zrobił, żeby pieczywa było więcej.

Tę historię ludzie będą opowiadać sobie jeszcze przez długi czas. Jest o bohaterstwie. Ale nie żołnierzy, ale zwykłych mieszkańców kraju ogarniętego wojną, którzy narażają życie, żeby zdobyć produkty na chleb wypiekany dla obrońców Ukrainy i wszystkich potrzebujących. A także o jednej siostrze zakonnej, która była odważniejsza od innych. Codzienne życie w Kijowie jest bardzo ciężkie. Ludzie pomagają ludziom O. Michał, dominikanin z domu Świętego Marcina opowiada na Facebooku domu, jak wygląda dzień mieszkańców prawobrzeżnej dzielnicy Kijowa: - Dzisiaj godzina policyjna zaczyna się o 19.00 i będzie trwała do 7.00. Ale już o 17.00 małe sklepy i duże supermarkety zostały zamknięte, bo nie było czego sprzedawać. Dziś dzień ogromnych kolejek po mleko, jajka i chleb. Widzimy, że sytuacja humanitarna ma się ku gorszemu, jednak mamy nadzieję, że to nie potrwa długo. Dominikanie zaczęli więc wypiekać chleb, żeby wspomóc potrzebujących. Chcieli także dostarczać go ochotnikom z Obrony Terytorialnej: - Od samego rana, po mszy św. zorganizowaliśmy naszą służbę w różnych oddziałach naszego centrum. Wielka ilość naszych przyjaciół przybyła, by służyć jako ochotnicy. W tym czasie już pracuje u nas około 30 wolontariuszy. Zauważyli jednak, że są w stanie wypiekać maksymalnie 100 bochenków dziennie, a zapotrzebowanie w najbliższej okolicy jest trzykrotnie większe. „I tutaj zaczyna się historia cudów dnia dzisiejszego…" O. Michał, relacjonując działanie ośrodka na co dzień, pisał na Facebooku i o tym, że otrzymali 2 tony mąki i o tym jak poszukiwali urządzeń piekarniczych, które pozwolą im potroić ilość wypieków:  - Jak potroić możliwości wypiekania chleba? Tutaj zaczyna się historia cudów. Największym...

Ksiądz z Lublina zaprosił 500 bezdomnych do restauracji. „Staramy się przywracać godność ubogim”
Flickr
Newsy
Ksiądz z Lublina zaprosił 500 bezdomnych do restauracji. „Staramy się przywracać godność ubogim”
Gesty takie jak czyn ks. Mieczysława Puzewicza w dzisiejszych czasach to raczej rzadkość. To, co zrobił ten duchowny naprawdę jest godne pochwały.

Wczoraj – 14 listopada – już po raz piąty obchodzony był Światowy Dzień Ubogich, który ustanowił Ojciec Święty Franciszek. Z tej okazji pewien duchowny zorganizował wyjątkowe spotkanie dla ubogich. Delegat metropolity lubelskiego ds. pomocy osobom wykluczonym, współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie ks. Mieczysław Puzewicz, zorganizował uroczystą kolację dla 500 ubogich i bezdomnych osób, które zaprosił do ośmiu różnych restauracji. - Ten rok jest wyjątkowy ze względu na skalę tego wydarzenia, bo na uroczysty obiad zaprosimy do ośmiu restauracji łącznie 500 ubogich. Najpierw zgromadzimy się na mszy św. równocześnie w czterech kościołach, jednej z nich będzie przewodniczyć ksiądz biskup Adam Bab - powiedział w rozmowie z PAP ks. Puzewicz. Przywracanie ubogim ludziom godności Ks. Puzewicz jest przekonany, że udział we wspólnej kolacji ma wieloaspektowy wymiar. Nie chodzi tu tylko o aspekt materialny, ale również o to, by przywrócić ubogim osobom poczucie godności: - Staramy się w ten sposób przywracać godność ubogim. Przy zaścielonych czystymi obrusami stołach siadają obok siebie ludzie, którzy na co dzień nie mają domów, wolontariusze, księża i byli więźniowie, siostry zakonne i uchodźcy, dzieci z zaniedbanych dzielnic wraz ze swoimi opiekunami - powiedział ksiądz. Zapytany, kim jest w obecnych czasach osoba uboga, Puzewicz powiedział, że obecnie nie zawsze jest to osoba bezdomna, ale też może nią być rencista, emeryt lub osoba, której po prostu nie starcza na jedzenie. - Jak rozdzielamy codziennie ciepłe posiłki, to przychodzą do nas ludzie, którzy mają dach nad głową, ale na przykład nie zawsze wystarcza im na przygotowanie obiadu, to są też emeryci, renciści, niepełnosprawni – powiedział....

Andrzej Duda chce ustanowić kolejny dzień wolny od handlu. Czy 27 grudnia nie zrobimy zakupów?
ONS
Newsy
Andrzej Duda chce ustanowić kolejny dzień wolny od pracy. Czy 27 grudnia nie zrobimy też zakupów?
W planach Andrzeja Dudy jest ustanowienie 27 grudnia dniem narodowym. Skąd wziął się ten pomysł? Prezydent postanowił uczcić w ten sposób jedno z polskich powstań.

Czy 27 grudnia będzie kolejnym dniem wolnym od pracy, a tym samym od handlu? Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby właśnie tak się stało. Czy to oznacza, że w tym dniu nie zrobimy zakupów ? 27 grudnia będzie dniem wolnym od handlu? Wszystko na to wskazuje, że jeszcze w tym roku zostanie wprowadzony kolejny dzień wolny od handlu. Chodzi o 27 grudnia, który ma być ustanowiony dniem narodowym wolnym od pracy. Prezydent RP Andrzej Duda zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby tak się właśnie stało. Taka inicjatywa miałaby być hołdem dla jedynego polskiego, w pełni udanego powstania zbrojnego przeciwko zaborcom - a więc Powstania Wielkopolskiego. Podpisany przez niego projekt ustawy ma niezwłocznie trafić do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Skąd wziął się pomysł Andrzeja Dudy? Pomysł ustanowienia 27 grudnia dniem wolnym od pracy, a co za tym idzie również od handlu, to inicjatywa kilku grup. Wśród nich możemy wyróżnić takie podmioty jak: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości Fundacja Zakłady Kórnickie Muzeum Narodowe w Poznaniu Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski Prezydent powiedział, że zrobi wszystko, aby projekt doszedł do skutku: - 27 grudnia miałby być ustanowiony dniem narodowym, aby upamiętnić rocznicę powstania wielkopolskiego. Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali. Mam nadzieję, że będziecie państwo - a my razem z państwem - mogli obchodzić narodowe święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego 27 grudnia już tego, 2021 roku. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby tak...