Raczej mało komu cieknie ślinka na widok niezbyt apetycznie wyglądającej bulwy selera korzeniowego. Zwykle trafia ona do zup, na przykład rosołu czy jarzynowej. Seler korzeniowy świetnie podkreśla smak tych potraw i niestety, często na tym jego zastosowanie w kuchni się kończy. A szkoda, ponieważ jest to bardzo wartościowe warzywo, które warto jeść jak najczęściej. Do tego można je przygotować na wiele ciekawych sposobów.  

Wartości odżywcze selera korzeniowego

Korzeń selera jest źródłem cennych witamin i minerałów. Zawiera witaminę A, C i K, a także witaminę B6, ryboflawinę, magnez, fosfor i potas. Seler ma bardzo mało cholesterolu i tłuszczów nasyconych. W dodatku jest niskokaloryczny - w 100 gramach selera jest tylko 20 kalorii. W porównaniu do selera naciowego ma niestety wyższy indeks glikemiczny i wynosi on 35, a w przypadku gotowanego korzenia selera aż 85. 

Dlaczego warto jeść seler?

Warto przekonać się do jedzenia selera korzeniowego z kilku powodów:

Zobacz także:

  • Ułatwia trawienie - zawarte w nim olejki eteryczne odpowiadają za charakterystyczny zapach selera, a także wspomagają pracę układu trawiennego.

  • Jest bogatym źródłem błonnika - z tego powodu jedzenie selera korzeniowego poleca się osobom cierpiącym na zaparcia oraz stosującym dietę odchudzającą. Błonnik pokarmowy odpowiada za uczucie sytości i pomaga powstrzymać się przed podjadaniem między posiłkami.

  • Wspomaga serce - znajdująca się w selerze witamina K oraz potas pełnią ważną funkcję we wspieraniu pracy serca. Potas pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, a witamina K zapobiega odkładaniu się wapnia w naszych naczyniach krwionośnych. 

Pomysły na potrawy z selera korzeniowego

Jak już wspomnieliśmy, zupa z dodatkiem selera korzeniowego to nie wszystko, do czego możecie wykorzystać to warzywo. Zainspirujcie się pomysłami użytkowników Gotujmy.pl na dania z selera: