Koperek więdnie po przyniesieniu ze sklepu? Będzie świeży przez 3 miesiące, gdy zrobicie to
Getty Images
Newsy

Koperek więdnie po przyniesieniu ze sklepu? Będzie świeży przez 3 miesiące, gdy zrobicie to

Ledwie przynieśliście koperek do domu z zakupów, a ten już marnieje i więdnie? W trakcie upałów to nieuniknione, dlatego trzeba podjąć odpowiednie działania. Poznajcie prosty trik na to, by koperek był świeży i pachnący przez kilka miesięcy.

Są dania, które bez koperku po prostu się nie obejdą. Na przykład młode ziemniaki - będą smaczne z samą solą, ale bez koperku to jednak nie to samo. Jest on również obowiązkowym dodatkiem do botwinki, młodej kapusty i różnych innych zup jarzynowych, którym nadaje wspaniałego smaku i aromatu. 

Świeży koperek ma niestety to do siebie, że bardzo szybko więdnie. Szczególnie latem, przy wysokich temperaturach. Można jednak łatwo temu zapobiec, dzięki czemu koperek długo będzie świeży i smaczny. 

Jak przedłużyć świeżość koperku?

Prostym sposobem na zachowanie świeżości koperku na długo jest zamknięcie go w słoiku. I, wbrew pozorom, wcale nie potrzeba do tego wody. Postępujcie według poniższych kroków:

  1. Gdy tylko przyniesiecie do domu świeży koperek, podzielcie pęczek i przekrójcie go na 2-3 równe części (w zależności od tego, jak jest duży).

  2. Pęczek koperku włóżcie do czystego i suchego słoika.

  3. Zakręćcie mocno słoik i odstawcie do lodówki.

I gotowe! Przechowywany w ten sposób koperek będzie świeży i smaczny nawet do 3 miesięcy.

Zobacz także
Zielony i aromatyczny koperek z parapetu? Ten 1 czynnik wpływa na jego piękny kolor i bujność

Zielony i aromatyczny koperek z parapetu? Ten 1 czynnik wpływa na jego piękny kolor i bujność

Nie tylko koperek. Jakie przyprawy dodać do młodej kapusty? Te wydobędą jej smak

Jakie przyprawy dodać do młodej kapusty? Nie tylko koperek podkręci jej wspaniały smak

Czy koperek można mrozić?

Kolejnym sposobem na przechowywanie koperku przez długie miesiące jest mrożenie. Zalecamy, by nie zamrażać jednak całych pęczków. Zamiast tego, koperek należy posiekać i przesypać do zamykanego pojemnika albo woreczka i włożyć do zamrażarki.

Dobrym pomysłem jest podzielenie koperku na kilka mniejszych porcji, by rozmrażanie było łatwiejsze. Z kolei łodygi również warto zamrozić (osobno) i dodać później do wody, w której będą gotowały się ziemniaki. Łodygi dodadzą warzywom smaku i aromatu. 

Jak uprawiać koperek w doniczce?

Co prawda koperek można kupić w sklepie, ale z powodzeniem da się go uprawiać także w doniczce - zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. W sklepie ogrodniczym należy kupić nasiona i wysiać je do ziemi.

Robi się to przez całą wiosnę i lato, aż do jesieni. Koperek wzejdzie już po około 2 tygodniach, a po miesiącu od wysiania nadaje się już do zerwania. Wystarczą małe doniczki lub skrzynki, ustawione na stanowisko wschodnim lub zachodnim - koperek nie toleruje bowiem bardzo ostrego słońca.