Koniec ze smugami po myciu podłóg. Wlejcie 2 łyżki taniego produktu z szafki do wiadra, a podłoga będzie lśnić
Getty/iStock
Newsy

Wlejcie 2 łyżki taniego produktu z szafki do wiadra, a umyta podłoga będzie lśnić. Koniec ze smugami 

Na koniec sprzątania umyliście wszystkie podłogi w mieszkaniu, a po wyschnięciu pozostały na nich nieestetyczne smugi? To częsty widok, jednak można mu łatwo zapobiec. Wystarczy jeden produkt za grosze dodany do wiaderka z wodą.

Wysprzątany i pachnący świeżością dom to wizytówka każdej gospodyni (i gospodarza). Może to stanowić niezłe wyzwanie, gdy w domu są małe dzieci, zwierzęta lub... jedno i drugie. Taka wybuchowa mieszanka daje dużo radości, ale i wymaga mycia podłóg nawet po kilka razy dziennie, jeśli chcemy je zachować w czystości.

Niekiedy, pomimo użycia odpowiednich środków, na podłogach po umyciu pozostają nieestetyczne smugi. Można im w prosty sposób zapobiec.  

Czego użyć do mycia podłóg, by uniknąć smug?

Zacznijmy od tego, skąd biorą się smugi na podłodze po myciu. Jedną z przyczyn może być paradoksalnie stosowanie zbyt dużej ilości płynu, przez co posadzka jest później matowa, pokryta smugami, a do tego może się nieprzyjemnie kleić.

Drugą jest temperatura wody. Jeżeli do wiadra wlewacie bardzo ciepłą lub gorącą wodę, od razu zanurzacie w niej mop i bierzecie się za mycie, wówczas znacznie szybciej odparowuje ona z paneli czy kafelków. Wówczas powstają charakterystyczne smugi, które są po prostu pozostałościami płynu do podłóg. Rozwiązaniem jest więc stosowanie rozsądnej ilości środków do mycia oraz ciepłej, ale nie gorącej wody.

Jeżeli i to nie wystarcza, zastosujcie starą i sprawdzoną metodę. Wlejcie 5 l wody do wiadra, a następnie 2 łyżki octu jabłkowego i wymieszajcie. Taka mieszanka wystarczy do tego, by skutecznie umyć podłogi bez zacieków i lepkich plam. 

Zobacz także
Chcecie, żeby firanki lepiej się układały? Dosypcie do pralki łyżkę tego produktu

Zamoczcie w tym firanki, a będą bielsze niż śnieg. Wystarczy szczypta kuchennego produktu

Dodajcie do wody trochę tego składnika i umyjcie okna. Będą lśnić

Dodajcie do wody trochę tego składnika i umyjcie okna. Będą lśnić jak nigdy przedtem

Jak skutecznie umyć podłogi bez smug?

Środki do mycia podłóg oraz technikę należy dostosować do materiału, z jakiego wykonana jest posadzka:

  • Podłogi drewniane - nie można ich nadmiernie moczyć, ponieważ mogą się odkształcić i szybciej zniszczyć. Podłogi z drewna należy myć dobrze odciśniętym, wilgotnym mopem z pomocą delikatnego środka do czyszczenia. Trudniejsze plamy można usunąć z pomocą pasty z sody oczyszczonej. Należy to jednak robić tylko miejscowo, a po wszystkim dokładnie usunąć sodę.

  • Płytki ceramiczne - najczęściej znajdują się w kuchni, gdzie nietrudno o tłuste, lepkie plamy. Z tego względu do mycia płytek nadaje się płyn do mycia naczyń, dodany w niewielkiej ilości do ciepłej wody.

  • Panele podłogowe - tutaj sprawdzi się opisany wyżej ocet z wodą. Do mycia paneli nie wolno używać środków, w których znajduje się amoniak, ponieważ wówczas staną się matowe. 

Kotlety mielone

Jak wyczyścić tłuste zabrudzenia na blacie w kuchni bez chemii? Użyjcie tych 2 produktów z szafki
AdobeStock
Newsy
Jak wyczyścić tłuste zabrudzenia na blacie w kuchni bez chemii? Użyjcie tych 2 produktów z szafki
Jeżeli staracie się unikać używania detergentów w kuchni, z pomocą przyjdą wam domowe sposoby, z wykorzystaniem naturalnych produktów. Ten pomoże na tłuste plamy.

Nie ma co się oszukiwać. Nawet najpiękniejsze blaty do kuchni zostały zaprojektowane z myślą o tym, że po prostu będą się brudzić. W końcu kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie bardzo dużo pracujemy z produktami spożywczymi. Mięso, oleje, margaryna - to właśnie one często są powodem tłustych i klejących plam. Nie da się zapobiec powstania uporczywych  tłustych plam na blacie, dlatego trzeba znaleźć sposób na ich zwalczenie. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku domowe sposoby. Proste bacine triki nierzadko są równie skuteczne, co preparaty dostępne do kupienia w sklepach.  Niezawodny sposób na plamy z tłuszczu na blacie Gdy znów pryśnie wam olej z patelni na blat lub przypadkiem upuścicie na niego coś tłustego, nie przejmujcie się - plamę można szybko wyczyścić! Naturalnie często w pierwszym odruchu sięgamy po płyn do mycia naczyń i gąbkę, jednak gdy plama zostanie na blacie już jakiś czas, jej usunięcie może być trudniejsze. Wówczas należy sięgnąć po sprawdzone metody, które pozwolą łatwo wyczyścić blat. Jedną z nich jest stary sposób z cytryną lub kwaskiem cytrynowym. Jak to działa? Wystarczy, że posypiecie taką tłustą plamę solą, a następnie skropicie ją sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny (lub kwaskiem rozpuszczonym w niewielkiej ilości wody). Zostawcie na kilka minut, a następnie zmyjcie wodą i przemyjcie gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Sól z cytryną pomoże usunąć tłuszcz, a płyn do naczyń zbierze resztki brudu.  Jak zmyć dużą plamę z tłuszczu z blatów w kuchni? Jeżeli lubicie domowe metody na sprzątanie, z pomocą przyjdą wam te sposoby na umycie blatu: ocet i soda oczyszczona - klasyczny duet, niezastąpiony w porządkach. Oba te składniki należy wymieszać z wodą i tak przygotowaną pastą wyszorować brudne powierzchnie. Pamiętajcie, by...

Jak umyć okna w kuchni bez smug? Ten domowy płyn stosowały nasze babcie
AdobeStock
Newsy
Jak umyć okna w kuchni bez smug? Ten domowy płyn stosowały nasze babcie
Smugi na oknach spędzają wam sen z powiek? Zróbcie domowy płyn do szyb, który idealnie wyczyści okna!

Zwolennicy sporządzania listy noworocznych postanowień uważają, że Nowy Rok to zawsze czas zmian w życiu. Nie wszyscy się z tym zgadzają twierdząc, że najlepszym momentem w roku na zmienianie czegokolwiek w swoim życiu i otoczeniu jest wiosna i lato. Trudno nie przyznać im racji! Gdy na zewnątrz przyroda budzi się do życia, a dni są coraz dłuższe i bardziej słoneczne, ludzie także czują zastrzyk energii i odczuwają chęć zmian. Zanim jednak przeprowadzicie rewolucję w swoim życiu, warto zacząć od najbliższego otoczenia, czyli własnego mieszkania. A najlepiej od porządków! W końcu trudno jest witać nowe, gdy w domu jest bałagan. Najlepszym czasem na porządki jest naturalnie wiosna. Dobrze jest wtedy umyć brudne po zimie okna, by wpuścić słońce do domu. Jak umyć okna bez smug? Mycie okien potrafi być czasami frustrujące. Zwłaszcza wtedy, gdy na szybach cały czas pojawiają się smugi! Co prawda dziś producenci płynów do mycia szyb obiecują, że używanie tych produktów daje gwarancję czystych okien bez ani jednej smugi, ale kto zabiera się za czyszczenie szyb ten doskonale wie, że nie zawsze te obietnice mają pokrycie w rzeczywistości. Jak więc poradzić sobie z tym problemem? Gruntowne mycie Niektórzy zabierają się do mycia okien po zimie z pomocą szmatki i płynu do mycia szyb. A to błąd! Przecież na oknach przez ten czas zebrało się mnóstwo kurzu i brudu, z którym płyn i ścierka sobie nie poradzą. Zwłaszcza, gdy okna znajdują się od strony ruchliwej ulicy, ponieważ poza kurzem osadzają się na nich spaliny. Zacznijcie mycie okien od sporządzenia w wiadrze roztworu wody z płynem do mycia naczyń i wilgotną ścierką umyjcie porządnie całe okna, wytrzyjcie do sucha i dopiero później użyjcie płynu do szyb. Płyn z herbaty Mikstura z czarnej herbaty to wynalazek, który stosowały nasze...

Wykorzystajcie liście po zaparzonej herbacie do wyczyszczenia sztućców. Będą czyste i lśniące.jpeg
Adobe Stock
Newsy
Wykorzystajcie liście po zaparzonej herbacie do wyczyszczenia sztućców. Będą czyste i lśniące
Resztki po herbacie mogą mieć wiele zastosowań. Zróbcie to, zanim je wyrzucicie do śmieci.

W ostatnich latach znacznie częściej niż dawnej wykorzystujemy żywność w całości. Czasem nawet nie wyrzucamy jej zaraz po zużyciu, tylko szukamy przeznaczenia dla resztek. Ma to związek z coraz bardziej powszechnym nurtem „zero waste” (pol. - zero odpadów), czyli próbą ograniczenia codziennych odpadów. Z drugiej strony domowe sposoby na wszystko miały przecież już nasze babcie. Więc choć zmieniło się uzasadnienie wykorzystania żywności do ostatniego okruszka i kropelki, to życie w duchu „zero waste” nie jest wcale nowym stylem życia. Wypiliście zaparzona herbatę? Nie wyrzucajcie liści, jeszcze się przydadzą. Czyszczące właściwości zaparzonych liści herbaty Możecie wykorzystać zaparzone resztki herbaty do polerowania sztućców. Jeśli fusy są suche, bo wypiliście herbatę do dna, zalejcie je ponownie, tym razem niewielką ilością przegotowanej, letniej wody. Teraz za pomocą miękkiej bawełnianej ściereczki przetrzyjcie herbacianym roztworem łyżki, widelce i noże. Sztućce staną się czyste, znikną z nich ślady palców. Po wypolerowaniu będą też idealnie lśniące. Nie tylko sztućce wyczyścicie resztką herbacianego naparu z drugiego parzenia. Użyjcie go do następujących domowych czynności i porządków: Dodajcie je do roztworu płynu z wodą do mycia okien. Umyte szyby będą lśniące i bez smug Przetrzyjcie ściereczką z naparem drewniane meble i podłogi. Nabiorą dawnego blasku Ściereczką namoczoną w herbacianych liściach przetrzyjcie zlew i blat w kuchni. Usuniecie smugi i zabrudzenia Napar herbaciany dobrze chroni też przed rdzą. Czyśćcie nim przedmioty podatne na rdzewienie Inne zastosowania herbacianych fusów Z resztek po parzeniu herbaty możecie też zrobić całkiem zaskakujący użytek. Oto kilka sposobów na ich wykorzystanie:...

Czym wyczyścić lodówkę z uporczywych zabrudzeń? Ten babciny sposób to hit
AdobeStock
Newsy
Czym wyczyścić lodówkę z uporczywych zabrudzeń? Ten babciny sposób to hit
Wiosenne porządki to idealna okazja do tego, by zrobić gruntowny przegląd lodówki i dokładnie ją wyczyścić. Sprawdźcie naturalne sposoby na umycie lodówki!

Lodówka to jedno z miejsc w domu, które jest najbardziej narażone na różne zabrudzenia. A jednocześnie lodówka powinna być jak najczystsza, ponieważ to w końcu tam przechowuje się otwartą, świeżą żywność, która szybko się psuje! Jeżeli urządzenie nie jest regularnie czyszczone, to zaczynają się w nim rozwijać bakterie i grzyby, które następnie przechodzą na przechowywane w środku mięso, wędliny, sery i inne otwarte produkty. Brzmi strasznie, prawda? Dlatego tak ważne jest dbanie o lodówkę i regularne czyszczenie! Sprawdźcie, jak zrobić to skutecznie. Jak umyć lodówkę? Tylko bardzo dokładnie umycie lodówki jest gwarancją tego, że pozbędziecie się z niej resztek jedzenia i ewentualnych, powstałych w niej kolonii pleśni i bakterii. Postępujcie według poniższych kroków: Odłączcie lodówkę od prądu. Wyjmijcie ze środka wszystkie znajdujące się tam produkty – również te zapakowane. Wyjmijcie wszystkie półki i szuflady. Jeśli znajduje się na nich zaschnięty brud, włóżcie je do miski z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Za pomocą gąbki, ściereczki i wybranych detergentów umyjcie dokładnie wszystkie powierzchnie i zakamarki w lodówce. Później wytrzyjcie lodówkę wilgotną ścierką, by usunąć pianę po środkach czyszczących. Gdy urządzenie będzie już czyste, wytrzyjcie je do sucha ręcznikami papierowymi lub suchą ścierką. Półki i szuflady wyszorujcie i po wysuszeniu włóżcie z powrotem do lodówki. Jak często należy myć lodówkę? Najlepiej jest myć lodówkę na bieżąco – gdy tylko powstanie zabrudzenie, od razu umyjcie je detergentem. Większe mycie lodówki należy przeprowadzać co najmniej co dwa tygodnie. Czym myć lodówkę? Do mycia...