Wysprzątany i pachnący świeżością dom to wizytówka każdej gospodyni (i gospodarza). Może to stanowić niezłe wyzwanie, gdy w domu są małe dzieci, zwierzęta lub... jedno i drugie. Taka wybuchowa mieszanka daje dużo radości, ale i wymaga mycia podłóg nawet po kilka razy dziennie, jeśli chcemy je zachować w czystości.

Niekiedy, pomimo użycia odpowiednich środków, na podłogach po umyciu pozostają nieestetyczne smugi. Można im w prosty sposób zapobiec.  

Czego użyć do mycia podłóg, by uniknąć smug?

Zacznijmy od tego, skąd biorą się smugi na podłodze po myciu. Jedną z przyczyn może być paradoksalnie stosowanie zbyt dużej ilości płynu, przez co posadzka jest później matowa, pokryta smugami, a do tego może się nieprzyjemnie kleić.

Zobacz także:

Drugą jest temperatura wody. Jeżeli do wiadra wlewacie bardzo ciepłą lub gorącą wodę, od razu zanurzacie w niej mop i bierzecie się za mycie, wówczas znacznie szybciej odparowuje ona z paneli czy kafelków. Wówczas powstają charakterystyczne smugi, które są po prostu pozostałościami płynu do podłóg. Rozwiązaniem jest więc stosowanie rozsądnej ilości środków do mycia oraz ciepłej, ale nie gorącej wody.

Jeżeli i to nie wystarcza, zastosujcie starą i sprawdzoną metodę. Wlejcie 5 l wody do wiadra, a następnie 2 łyżki octu jabłkowego i wymieszajcie. Taka mieszanka wystarczy do tego, by skutecznie umyć podłogi bez zacieków i lepkich plam. 

Jak skutecznie umyć podłogi bez smug?

Środki do mycia podłóg oraz technikę należy dostosować do materiału, z jakiego wykonana jest posadzka:

  • Podłogi drewniane - nie można ich nadmiernie moczyć, ponieważ mogą się odkształcić i szybciej zniszczyć. Podłogi z drewna należy myć dobrze odciśniętym, wilgotnym mopem z pomocą delikatnego środka do czyszczenia. Trudniejsze plamy można usunąć z pomocą pasty z sody oczyszczonej. Należy to jednak robić tylko miejscowo, a po wszystkim dokładnie usunąć sodę.

  • Płytki ceramiczne - najczęściej znajdują się w kuchni, gdzie nietrudno o tłuste, lepkie plamy. Z tego względu do mycia płytek nadaje się płyn do mycia naczyń, dodany w niewielkiej ilości do ciepłej wody.

  • Panele podłogowe - tutaj sprawdzi się opisany wyżej ocet z wodą. Do mycia paneli nie wolno używać środków, w których znajduje się amoniak, ponieważ wówczas staną się matowe.