Ciasto na naleśniki
gotujmy.pl/Alex_M
Newsy

Koniec z porwanym ciastem na naleśniki. Dzięki temu trikowi wyjdą idealne i to bez miksera

Często rozpada wam się ciasto na naleśniki? Poznajcie nasze wskazówki, a następnym razem na pewno naleśniki wam wyjdą!
Katarzyna Wyborska
styczeń 14, 2021

Naleśniki to bardzo smaczne i niezwykle proste w przygotowaniu danie, które doskonale się sprawdza o każdej porze dnia. Niektórzy lubią zjeść słodkie naleśniki na śniadanie, obiad czy kolację. Inni preferują bardziej wytrawną wersję z mięsem i warzywami. Najważniejsze jednak jest ciasto na naleśniki – to od niego zależy, czy potrawa w ogóle wyjdzie! Jeśli waszą zmorą jest rozpadające się w trakcie smażenia ciasto, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł w którym wyjaśniamy co robić, by naleśniki zawsze wychodziły.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Idealne ciasto na naleśniki

Lista składników na naleśniki jest krótka i prosta. Potrzebne są jajka, mąka, mleko i sól. Ta podstawowa lista pozwoli przygotować smaczne ciasto do smażenia. Czasami jednak rozpada się ono na patelni i naleśniki są do wyrzucenia. Jak temu zaradzić?

  • Mąka - najważniejszym składnikiem, który odpowiada za to czy ciasto jest zwarte jest mąka. Jeśli użyjecie jej za mało, to naleśniki będą bardzo cienkie i mogą się rozpadać. Z kolei gdy wsypiecie za dużo mąki, to wyjdą wam bardzo grube placki.
  • Jajka – nie żałujcie jajek! Zwykle autorzy przepisów na naleśniki zalecają użycie tylko jednego dużego jajka lub dwóch małych. Jednak im więcej jajek, tym bardziej ciasto będzie chrupiące.
  • Proszek do pieczenia – jeśli boicie się, że mimo waszych wysiłków i starań ciasto znów się rozpadnie, dodajcie do ciasta odrobinę proszku do pieczenia. Spulchni naleśniki i sprawi, że będą bardziej zwarte.

Naleśniki bez miksera

Większość osób przygotowuje naleśniki mieszając ciasto mikserem – to gwarantuje, że nie pozostaną w nim grudki mąki i naleśniki będą się dobrze smażyć. Co w przypadku, gdy nie macie miksera? Nic straconego! Potrzebna wam będzie jedynie rózga kuchenna (trzepaczka). Wystarczy do miski wsypać podaną w przepisie ilość mąki, jajka oraz połowę podanej porcji mleka. Za pomocą trzepaczki dokładnie wymieszajcie składniki do momentu, aż nie zostanie w cieście ani jedna grudka. Wtedy dolejcie resztę mleka, olej i mieszajcie dalej aż do uzyskania jednolitej masy.

Komentarze