Pasteryzowanie tradycyjne to skuteczny sposób na zabezpieczenie smacznych weków. Wykorzystywały go już wasze babcie i zapewne nie miały z tym większych problemów. Podobnie zresztą jak doświadczone panie domu. Szkoda jednak by było nie ułatwić sobie tej czynności, mając do dyspozycji całą nowoczesną kuchnię.  

Jak wygląda pasteryzowanie tradycyjne? 

Podgrzewanie weków do wysokiej temperatury ma na celu przedłużenie ich trwałości i zapobieżenie ich psuciu. W warunkach domowych pasteryzuje się w garnku, który wykłada się ściereczkami.  

Wypełnia się go wrzącą wodą i wstawia słoiki, które nie powinny stykać się ze sobą oraz zanurzać całkowicie w wodzie. Całość gotuje się ok. 20-30 minut. Brzmi skomplikowanie? I takie właśnie jest.

Zobacz także:

Pasteryzowanie na sucho – co to takiego?  

Bez wątpienia pasteryzowanie na sucho jest dużo wygodniejsze. Wystarczy do niego urządzenie, które znajduje się w każdej kuchni – piekarnik. 

To urządzenie, które bez problemu wygeneruje odpowiednio wysoką temperaturę, pozwalającą na zniszczenie drobnoustrojów w waszych przetworach. 

Pamiętajcie jednak, że ten sposób możecie pasteryzować jedynie słoiki zakręcane. W przypadku słoików z gumką musicie wykonać pasteryzację na mokro. 

Jak wygląda pasteryzowanie w piekarniku? 

Pasteryzacja na sucho krok po kroku: 

  • Na blasze do pieczenia ustawcie słoiki z przetworami (zakrętkami do góry). Zachowajcie między nimi odstęp i ustawcie tak, aby nie dotykały ścianek piekarnika.  

  • Blachę wstawcie do zimnego piekarnika. Ustawcie temperaturę na 120- 130 stopni Celsjusza. Czas pasteryzacji zacznijcie liczyć od momentu nagrzania się piekarnika. 

  • Słoiki wekujcie w piekarniku 30 minut. 

  • Nie wyjmujcie od razu przetworów. Po tym czasie uchylcie jedynie drzwiczki piekarnika i pozostawcie w nim weki, aż całkowicie ostygną. 

  • Kiedy to się stanie, ostrożnie wyjmijcie je z piekarnika i przestawcie na deskę lub ściereczkę. Dokręćcie nakrętki i odstawcie do góry dnem, aż będą zimne. 

  • Zawekowane słoiki z przetworami przechowujcie w chłodnym i ciemnym miejscu, np. w spiżarni. 

Jak inaczej wyparzyć słoiki? 

Ważnym elementem przygotowywania weków jest również dezynfekcja słoików poprzez wyparzanie. Zamiast używać do tego wrzątku, wykorzystajcie wasz piekarnik.  

Czyste słoiki wstawcie do piekarnika i ustawcie temperaturę 100 stopni Celsjusza. Wystarczy im 25 minut takiej dezynfekcji. Po tym czasie możecie wypełnić je przetworami. 

Źródło: onet.pl, mniammniam.com