Koniec z gotowaniem słoików. Sprawdźcie jak wygodniej można pasteryzować przetwory
Adobe Stock
Newsy

Koniec z gotowaniem słoików. Sprawdźcie, jak wygodniej można pasteryzować przetwory

Pasteryzowanie przetworów to jeden z etapów ich przygotowywania. Niezmiernie ważny, ale niezbyt wygodny. Chcecie poznać łatwiejszy?

Pasteryzowanie tradycyjne to skuteczny sposób na zabezpieczenie smacznych weków. Wykorzystywały go już wasze babcie i zapewne nie miały z tym większych problemów. Podobnie zresztą jak doświadczone panie domu. Szkoda jednak by było nie ułatwić sobie tej czynności, mając do dyspozycji całą nowoczesną kuchnię.  

Jak wygląda pasteryzowanie tradycyjne? 

Podgrzewanie weków do wysokiej temperatury ma na celu przedłużenie ich trwałości i zapobieżenie ich psuciu. W warunkach domowych pasteryzuje się w garnku, który wykłada się ściereczkami.  

Wypełnia się go wrzącą wodą i wstawia słoiki, które nie powinny stykać się ze sobą oraz zanurzać całkowicie w wodzie. Całość gotuje się ok. 20-30 minut. Brzmi skomplikowanie? I takie właśnie jest.

Pasteryzowanie na sucho – co to takiego?  

Bez wątpienia pasteryzowanie na sucho jest dużo wygodniejsze. Wystarczy do niego urządzenie, które znajduje się w każdej kuchni – piekarnik. 

To urządzenie, które bez problemu wygeneruje odpowiednio wysoką temperaturę, pozwalającą na zniszczenie drobnoustrojów w waszych przetworach. 

Pamiętajcie jednak, że ten sposób możecie pasteryzować jedynie słoiki zakręcane. W przypadku słoików z gumką musicie wykonać pasteryzację na mokro. 

Zobacz także
Czy pamiętacie dżem z mirabelek? Zdradzamy przepis i prosty trik na ich drylowanie

Czy pamiętacie dżem z mirabelek? Zdradzamy przepis i prosty trik na ich drylowanie

Konfitura z jabłek i chrzanu Karola Okrasy to poezja smaku. Świetnie pasuje do mięsa

Konfitura z jabłek i chrzanu Karola Okrasy to poezja smaku. Świetnie pasuje do mięsa

Jak wygląda pasteryzowanie w piekarniku? 

Pasteryzacja na sucho krok po kroku: 

  • Na blasze do pieczenia ustawcie słoiki z przetworami (zakrętkami do góry). Zachowajcie między nimi odstęp i ustawcie tak, aby nie dotykały ścianek piekarnika.  

  • Blachę wstawcie do zimnego piekarnika. Ustawcie temperaturę na 120- 130 stopni Celsjusza. Czas pasteryzacji zacznijcie liczyć od momentu nagrzania się piekarnika. 

  • Słoiki wekujcie w piekarniku 30 minut. 

  • Nie wyjmujcie od razu przetworów. Po tym czasie uchylcie jedynie drzwiczki piekarnika i pozostawcie w nim weki, aż całkowicie ostygną. 

  • Kiedy to się stanie, ostrożnie wyjmijcie je z piekarnika i przestawcie na deskę lub ściereczkę. Dokręćcie nakrętki i odstawcie do góry dnem, aż będą zimne. 

  • Zawekowane słoiki z przetworami przechowujcie w chłodnym i ciemnym miejscu, np. w spiżarni. 

Jak inaczej wyparzyć słoiki? 

Ważnym elementem przygotowywania weków jest również dezynfekcja słoików poprzez wyparzanie. Zamiast używać do tego wrzątku, wykorzystajcie wasz piekarnik.  

Czyste słoiki wstawcie do piekarnika i ustawcie temperaturę 100 stopni Celsjusza. Wystarczy im 25 minut takiej dezynfekcji. Po tym czasie możecie wypełnić je przetworami. 

Źródło: onet.pl, mniammniam.com 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zapomnijcie o wekowaniu w garnku i w piekarniku. Włóżcie tam słoiki, a przetwory zrobią się same.
Flickr
Newsy
Włóżcie tu słoiki i patrzcie, jak przetwory robią się same. Zapomnicie o wekowaniu w garnku
Od połowy lata zaczęło się przygotowywanie różnego rodzaju przetworów: dżemów, powideł, ogórków. Pasteryzowanie to jeden z nieodłącznych elementów ich tworzenia. Tradycyjnie wykonywane jest w garnku z wrzącą wodą lub niestandardowo - w piekarniku. Dzisiaj pokażemy wam jeszcze jedną metodę.  

Pasteryzacja to popularny sposób zabezpieczania pożywienia przed zepsuciem, nie traci ono przy tym walorów smakowych, jak i odżywczych. Co prawda, niektóre witaminy i minerały w procesie pasteryzacji zostają zniszczone, jednak jest to zdecydowana mniejszość wszystkich substancji odżywczych.  Co istotne, podczas obróbki termicznej ginie wiele drobnoustrojów, ponieważ polega ona na konserwacji przetworów, poprzez ogrzewanie ich do temperatury od 60 do 100 stopni Celsjusza.  Jak należy przygotować słoiki i przetwory do pasteryzacji?  Coraz większą popularnością cieszą się innowacyjne metody, które ułatwiają i usprawniają proces wekowania. Jedną z nich jest pasteryzowanie w zmywarce. Zanim jednak zaczniecie wekować w ten sposób, musicie odpowiednio przyszykować słoiki i to co je wypełni.  W pierwszej kolejności powinniście zająć się słoikami i wieczkami. Trzeba je dokładnie umyć, a najlepiej również wyparzyć.  W środku słoików umieśćcie przygotowane wcześniej przetwory, Nie napełniajcie jednak słoików do samego czubka. Powinno zostać ok. 2 cm pustej przestrzeni od wieczka.  Wypełnione słoiki należy odpowiednio zakręcić i uszczelnić. Każdy z nich trzeba sprawdzić indywidualnie, w przeciwnym razie może dojść do zmarnowania jedzenia.  Jak wygląda pasteryzacja w zmywarce?  Metoda ta jest nie tylko szybka, wygodna i czysta, ale też banalna w wykonaniu – wystarczy posiadać zmywarkę. Pasteryzowanie w ten sposób nie wymaga obserwacji, czy np. woda nie kipi, a także eliminuje ryzyko poparzenia. Po wstawieniu słoików, po prostu włączacie urządzenie i zajmujecie się innymi sprawami.    Słoiki powinniście wstawić dnem do góry. Następnie ustawcie program wykorzystujący temperaturę około 70 – 75 stopni...

Ta metoda sprawi, że wasze przetwory wytrzymają nawet 2 sezony. Oto wskazówki GIS-u
Flickr
Newsy
Ta metoda sprawi, że wasze przetwory wytrzymają nawet 2 sezony. Oto wskazówki GIS-u
Główny Inspektorat Sanitarny nie tylko odpowiada za wycofywanie niebezpiecznych produktów ze sprzedaży, ale także doradza w kwestiach prawidłowego przechowywania czy obróbki żywności. GIS poruszył także temat bezpiecznych dla zdrowia przetworów. 

Jak każdej jesieni, także i w tym roku gospodynie wekują słoiki. Tylko, czy robią to dobrze? Na profilach społecznościowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się specjalne ogłoszenie, w którym czytamy na co zwrócić uwagę, by nie ulec później niebezpiecznemu zatruciu.  Ile należy pasteryzować przetwory? Infografika porusza kilka kwestii, które są mniej lub bardziej oczywiste. Warto je sobie przypomnieć, bądź poznać zanim zabierzecie się do pracy w kuchni. Dzięki temu zachowacie bezpieczeństwo i unikniecie niepotrzebnych problemów. GIS radzi, by dbać o czystość podczas przygotowywania weków. Chodzi tu o zachowanie czystości rąk, miejsca pracy i narzędzi kuchennych.  Musicie pamiętać, że w słoikach powinno się zamykać jedynie zdrowe, nieuszkodzone okazy owoców i warzyw. W przeciwnym wypadku możecie spodziewać się szybkiego psucia przetworów.  Trzymanie się przepisu i zachowanie odpowiednich proporcji składników i ilości octu, soli i cukru – to wszystko razem pozwoli zabezpieczyć wekowaną żywność.  Słoiki przed napełnieniem należy umyć i wyparzyć. GIS wskazuje odpowiednie słoje do przetworów, czyli te z nowymi wieczkami twist-off lub typu wek.  30 minut to minimalny czas pasteryzowania. Jeszcze skuteczniejsze i pewniejsze będzie zapasteryzowanie słoików nawet trzy razy. Zróbcie to w 24-godzinnych odstępach.  Szczelne zamknięcie słoików jest bardzo istotne. Aby zabezpieczyć zawartość powinno się je ustawiać po pasteryzacji do góry dnem w zacienionym miejscu.  Etykiety z nazwą i datą produkcji pozwolą wam wykorzystać wszystko w odpowiednim terminie. Nie zapominajcie zatem o podpisaniu waszych przetworów. Czy można...

Pleśń w przetworach pomimo pasteryzacji? Po włożeniu zawartości do słoiczków róbcie tę 1 rzecz
AdobeStock
Newsy
Pleśń w przetworach pomimo pasteryzacji? Po włożeniu zawartości do słoiczków róbcie tę 1 rzecz
Obawiacie się pleśni w przetworach, które robicie na zimę? Zobaczcie, co trzeba zrobić, by zapobiec psuciu się zawartości słoików.

Nie ma chyba gorszej rzeczy niż odkrycie, że w starannie zawekowanych słoikach z przetworami szybko pojawiła się pleśń. Co jest powodem? Zły sposób przygotowywania, niedostatecznie zakręcone słoiki czy może jeszcze coś innego? Przyczyna często jest błaha i łatwo można uniknąć pleśnienia przetworów jeszcze na etapie ich przygotowywania. Sprawdźcie, jak je zrobić, by się nie zepsuły.  Co zrobić, by przetwory nie pleśniały? Za psucie się żywności odpowiadają grzyby i bakterie, których nie brakuje w naszym otoczeniu. Proces pasteryzacji ma na celu zahamowanie psucia się na dłuższy czas, jednak czasami jest on zawodny i zawartość słoików pleśnieje. Dlaczego tak się dzieje? Powodem często są niedostatecznie wyczyszczone słoiki oraz inne elementy, o których niestety zwykle zapominamy. Mowa tutaj o zakrętkach, sprężynach i gumach. Przed przystąpieniem do robienia przetworów należy dokładnie wyparzyć słoiki oraz wszystkie wymienione wcześniej elementy. Gdy już wyschną, przetrzyjcie je dokładnie wacikiem nasączonym spirytusem - koniecznie o mocy min. 70%.  A kiedy wypełnicie słoiki przetworami i zakręcicie, nie zapomnijcie przetrzeć spirytusem również wierzchu nakrętek. Ta metoda pozwala pozbyć się większości bakterii i innych drobnoustrojów, które mogłyby się przedostać do środka słoików i spowodować psucie się.  Jak wyparzyć słoiki na przetwory?  Przetarcie spirytusem to dopiero ostatni krok, jaki należy wykonać po uprzednim wyparzeniu słoików. Jak to zrobić? Istnieje kilka metod: Gotowanie w garnku - najstarszy i chyba najczęściej stosowany sposób. Włóżcie słoiki do dużego garnka i zalejcie wodą tak, by je przykryła. Doprowadźcie do wrzenia i gotujcie przez 15 minut. Nie zapomnijcie wcześniej umyć słoików gąbką i płynem do naczyń.  Wyparzanie w piekarniku - ta...

Jak sprawdzić, czy słoik jest dobrze zawekowany? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz
StockFood
Newsy
Jak sprawdzić, czy słoik jest dobrze zawekowany? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz
Domowe przetwory nie mają sobie równych, a ich przygotowanie wcale nie jest skomplikowane, ani czasochłonne. Jedyną trudnością, jaką możemy napotkać podczas wekowania, jest nieszczelność słoików. Zobaczcie, jak sprawdzić czy słoik jest dobrze zawekowany!

Przepisy na własnej roboty dżemy i kiszonki już od kilku tygodni królują w naszych kuchniach. Wszyscy wykorzystujemy czas, kiedy warzywa oraz owoce są najtańsze i najsmaczniejsze, aby przerabiać je na pyszności do słoików. Przygotowując zapasy na zimę, należy jednak dopilnować, aby wszystkie wieczka były dobrze zakręcone, gdyż w przeciwnym razie nasze wyroby mogą się zmarnować. Aby mieć pewność, że weki są dobrze zabezpieczone, wystarczy jednak zrobić prosty test. Zobaczcie na czym polega! Jak dobrze zawekować słoik?  Najprostsza metoda na weryfikację szczelności weków zajmie dosłownie kilka sekund. Wystarczy sprawdzić jak wygląda zakrętka. Pokrywka powinna zassać się do środka i stać się wklęsła. To znak, że w środku nie ma powietrza i wytworzyło się podciśnienie. Jeśli więc wasze pokrywki po wekowaniu wciąż są wypukłe, a po naciśnięciu wydają charakterystyczny odgłos kliknięcia, niestety oznacza to, że musicie powtórzyć proces wekowania. Gwarancja trwałych przetworów Aby najprościej zawekować przetwory, wystarczy przelać jeszcze gorące konfitury czy dżemy do wyparzonych słoików, mocno zakręcić wieczka i odstawić naczynia do góry dnem. Aby jednak mieć pewność, że wszystkie słoiki będą dobrze zabezpieczone, najlepiej dodatkowo je pasteryzować. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że pokrywki dobrze się zassały i z pewnością stały się wklęsłe.  Możemy wybrać jedną z dwóch metod- na mokro (w garnku) lub na sucho (w piekarniku). Oba te sposoby są banalnie proste i nie wymagają wiele pracy. W sieci znajdziemy także nowe techniki, jak coraz popularniejsza pasteryzacja w zmywarce. Choć pomysł ten może brzmieć dziwnie, okazuje się niezwykle szybki, łatwy i skuteczny! Tę metodę wypróbowało już setki użytkowników, a podzieliła się nim między innymi...