W Polsce od 2017 roku obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Początkowo sklepy były zamknięte tylko raz w miesiącu, a później coraz częściej. W końcu, od 2020 roku, już w żadną niedzielę nie można zrobić zakupów. Coraz więcej sklepów omija jednak ten zakaz i prowadzą sprzedaż przez 7 dni w tygodniu. Do tego grona niedawno dołączyła sieć Intermarche.

Sieć Intermarche otwarta w niedzielę

Niedawno sklepy Intermarche udostępniły reklamę z informacją, że zapraszają klientów na zakupy przez 7 dni w tygodniu. Jak to możliwe? Sieć Intermarche zdecydowała się wykorzystać tę samą lukę w przepisach, co Polomarket, Kaufland i sklepy Żabka. Teraz bowiem można skorzystać tam z usług firmy pocztowej UPS, co jednocześnie czyni placówki tych sklepów punktami pocztowymi. A te, zgodnie z przepisami, mogą być czynne w niedzielę. Zakupy można teraz zrobić w każdą niedzielę we wszystkich sklepach Intermarche.

Obchodzenie przepisów jest mocno krytykowane przez część społeczeństwa oraz posłów partii rządzącej. Niezadowoleni są także członkowie „Solidarności”, która wywalczyła zakaz handlu w niedzielę w Polsce.

Coraz więcej sklepów czynnych w niedzielę

Pierwszą siecią, która zdecydowała się na współpracę z firmami pocztowymi, była Żabka. Już od dłuższego czasu można zrobić zakupy w niedzielę w tych sklepach i to zupełnie legalnie. Śladem Żabki poszedł Polomarket – sieć sklepów rozpoczęła współpracę z państwowym Ruchem i także będzie świadczyć usługi pocztowe, by obejść zakaz handlu w niedzielę.

Zobacz także:

Takie działania budzą ogromny sprzeciw „Solidarności”. Przewodniczący sekcji handlowej „Solidarności” Alfred Bujara zapowiedział działania w tej sprawie:

Jeśli się nie uda znowelizować ustawy poprzez inicjatywę poselską czy rządową, będziemy zmuszeni powołać kolejny komitet inicjatywy ustawodawczej i przedstawimy projekt uszczelniający obecne przepisy. Ten projekt jest już gotowy. Wspierają go polscy pracodawcy(…)Od samego początku mówiłem, że wyjątek od ograniczenia handlu w niedziele przewidziany dla placówek pocztowych jest niedobry. W przygotowanym przez Solidarność obywatelskim projekcie ustawy go nie było; dopisano to dopiero w trakcie prac w parlamencie. Dziś widzimy, że mieliśmy rację, bo niektóre sklepy obchodzą obecne przepisy. Udają placówki pocztowe, zmuszając w niedziele pracowników do pracy.

Źródło: money.pl

Czytaj także: