Kolejka po darmowe posiłki coraz dłuższa. Sytuacja w Bankach Żywności staje się naprawdę poważna 
Adobe Stock
Newsy

Kolejka po darmowe posiłki coraz dłuższa. Sytuacja w bankach żywności staje się poważna 

Inflacja, wojna, wstrzymane fundusze unijne – to wszystko ma wpływ na to, że kolejki po darmowe posiłki stają się coraz dłuższe. Czynniki te utrudniają również pracę bankom żywności, które coraz mniej jedzenia są w stanie dostarczyć naprawdę potrzebującym. 

Banki żywności docierają codziennie z pomocą do 1,5 mln osób. To seniorzy, rodziny wielodzietne, bezdomni, bezrobotni, niepełnosprawni, osoby wychodzące z nałogów, uchodźcy i wielu innych. Niestety spadek wartości złotego i wszechobecna drożyzna bardzo utrudniają im działanie. 

Czym są banki żywności? 

Banki żywności to instytucje charytatywne, które zbierają żywność wciąż zdatną do spożycia, lecz wycofywaną już z obrotu. Artykuły spożywcze czerpane są z miejsc, gdzie istnieje nadprodukcja, ze sklepów spożywczych, których produkty niedługo utracą termin ważności, od darczyńców i bezinteresownych sponsorów.  

W kraju działają 32 banki żywności, które niosą pomoc osobom najbardziej potrzebującym (w Polsce na poziomie skrajnego ubóstwa żyje 1,6 mln osób). Organizacje te przekazują jedzenie za pośrednictwem jadłodajni, świetlic środowiskowych, noclegowni i domów dla bezdomnych, a także ośrodków wychowawczych, hospicjów, domów dziecka itp.

Pomaganie potrzebującym staje się coraz trudniejsze 

Jeszcze jakiś czas temu (przed pandemią), każdą pozyskaną złotówkę banki żywności zamieniały na aż 8 kg żywności. Teraz taka zamiana jest całkowicie nierealna. Pandemia i zapoczątkowana przez nią inflacja, a także wojna na Ukrainie i wciąż nienapływające do Polski pieniądze unijne - sprawiają, że coraz trudniej gromadzić im wystarczające ilości pożywienia. 

Należy pamiętać, że również sytuacja wielu darczyńców i sponsorów uległa zdecydowanemu pogorszeniu. Ich również dotyka inflacja. 

Od czasów lockdownu sytuacja finansowa Polaków cały czas się pogarsza. Obecnie w grupie potrzebujących przybywa rodzin z dziećmi i coraz młodszych emerytów. Nie są w stanie związać końca z końcem. Często dobijają ich również zaciągnięte wcześniej kredyty. 

Zobacz także
Przedświąteczne zakupy w PRL-u: długie kolejki, brak karpia i propaganda w prasie.

Przedświąteczne zakupy w PRL-u: długie kolejki, brak karpia i propaganda w prasie. Pamiętacie?

Zero waste, czyli gotuj tak, by nic się nie zmarnowało

Zero waste, czyli gotuj tak, by nic się nie zmarnowało

Pomoc dla uchodźców wojennych

Liczba potrzebujących urosła w ostatnich miesiącach o uchodźców wojennych. W tym przypadku pomoc polega na poszukiwaniu ponadprogramowej żywności do rozdysponowania pomiędzy nimi, jak również do wysyłania jej za wschodnią granicę. Żywność zbierają m.in. sieci handlowe. To one wspierają częściowo banki żywności w tym zakresie. Jednak to tylko część potrzebnej pomocy. 

Fundusze unijne stoją pod znakiem zapytania 

Wzrost cen paliwa, usług transportowych i prądu powoduje duży skok kosztów działalności banków. Dochodzi do tego niepewność związana z pozyskaniem funduszy unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Pieniędzy unijnych z poprzednich programów wystarczy bankom zaledwie do jesieni tego roku. Jest to główne źródło finansowania ich działalności. A co będzie potem? Na razie nie wiadomo. 

Źródło: money.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jadłodzielnie nie tylko dla biednych. Każdy może tam zostawić jedzenie i każdy może je wziąć. Oto jak z nich korzystać.
Adobe Stock
Newsy
Jadłodzielnie nie tylko dla biednych. Każdy może tam zostawić jedzenie i każdy może je wziąć
Zostało wam jedzenie? Nie wyrzucajcie, podzielcie się. Dzielenie się żywnością, ochrona przed zmarnowaniem jedzenia, to coraz bardziej popularny trend. Przyłączcie się.

Jadłodzielnia to punkt do nieodpłatnej wymiany żywności pomiędzy jej użytkownikami. Pierwsze skrzynki i lodówki do pozostawiania zbędnego, ale nadającego się do spożycia jedzenia powstały w Warszawie w 2016 r. Jeszcze w tym samym roku otwarto podobne punkty w Toruniu, Krakowie i Wrocławiu. Dziś jest ich bardzo wiele. Można je znaleźć nawet w niedużych miastach. Sprawdźcie, czy w pobliżu was także są. „Foodsharing” to światowy trend, który nie tylko wspomaga biednych Początkowo punkty były uruchamiane przy urzędach miast i gmin, często inicjowały je Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS). Powodem ich uruchamiania była możliwość przekazania nadmiarowej żywności osobom potrzebującym. Najprościej mówiąc pierwotnie powstawały, żeby wspomóc osoby niezamożne, dla których dodatkowa, bezpłatna żywność była ogromnym wsparciem. Jadłodzielnia to najczęściej wydzielone miejsce na zewnątrz budynku np. Urzędu Miasta, w którym postawiona jest szafa z półkami, na produkty niewymagające chłodzenia, oraz lodówka, przeznaczona na datki chłodnicze.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Jadłodzielnia Mosina (@jadlodzielnia) Wpisując się w światowy trend „Foodsharingu”, czyli dzieleniem się żywnością, także nasze jadłodzielnie zaczynają zmieniać swoje przeznaczenie. Zostawiają w niej żywność nie tylko rodziny, które mają za dużo świeżej żywności i zamiast wyrzucić ją za 2 dni, przekazują innym za pośrednictwem tych miejsc. Coraz częściej w punktach żywności pojawiają się produkty...

zbiórka żywności
AdobeStock
Newsy
Dla wielu Polaków okres świąt to prawdziwy dramat! Dowiedz się, jak możesz im pomóc!
W Święta wiele osób potrzebuje pomocy. Zostań Świętym Mikołajem i pomóż najuboższym - to bardzo proste! Sprawdź szczegóły akcji i dowiedz się, jak możesz się przyłączyć.

Święta to szczególny czas. Zapominamy wtedy o konfliktach, godzimy się i w rodzinnej atmosferze wspólnie świętujemy te kilka wyjątkowych dni. Jednak nie wszyscy mogą spędzać Święta tak, jak by tego chcieli. Jest bardzo dużo rodzin i osób, dla których ten okres w roku jest wyjątkowo smutny i samotny – ci ludzie nie mają po prostu możliwości, by świętować jak reszta. Brak pieniędzy na podstawowe potrzeby, jak jedzenie i ciepłe ubrania, to wciąż bardzo duży problem części ludzi w Polsce. Sprawdźcie, jak możecie im pomóc! Pomoc w czasach pandemii Pandemia koronawirusa wywróciła nasz świat do góry nogami. Sytuacja zawodowa wielu osób się pogorszyła, a ludzie, którzy jeszcze przed epidemią ledwo sobie radzili, są teraz w ogromnych kłopotach. Dlatego przyda się każda pomoc! Świąteczna Zbiórka Żywności od blisko 25 lat organizuje akcję dobroczynną i niesie pomoc najuboższym. W tym roku akcja ruszyła pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”. Dotychczas zbiórki żywności odbywały się najczęściej w supermarketach, gdzie mogliśmy część swoich zakupów oddać wolontariuszom akcji. W tym roku sytuacja jest nieco skomplikowana przez pandemię koronawirusa, ale organizatorzy akcji zadbali o to, żeby Zbiórka mogła odbyć się zgodnie z planem. Przygotowaliśmy dla was informacje o tym, jak możecie wesprzeć akcję! Jak można pomóc? Jest kilka możliwości pomocy w Zbiórce Żywności: Podczas zakupów spożywczych w supermarkecie można oddać część kupionych produktów do specjalnie oznaczonych koszy Zbiórki na dary. Organizatorzy podkreślają, że dzięki sprawnej pracy Banków Żywności, które współpracują ze sklepami spożywczymi, mają dość duży zapas produktów o krótkiej dacie ważności (jak mięso,...

Emeryci dostaną od Biedronki bon na zakupy. Sprawdźcie, kto może skorzystać
AdobeStock
Newsy
Emeryci dostaną od Biedronki bony na zakupy. Sprawdźcie, kto może skorzystać
Fundacja Biedronka wraz z Caritas Polska pomagają najuboższym emerytom w ramach specjalnego programu. Wielu ta pomoc jest bardzo potrzebna.

W obecnych czasach wielu emerytom jest naprawdę ciężko. Przy szalejącej inflacji, rosnących cenach prądu i gazu utrzymanie się ze stałej, niezbyt wysokiej emerytury jest bardzo trudne. Część starszych ludzi nie chce się do tego przyznać, ale niektórym nie starcza nawet na jedzenie. Ten problem zauważyła sieć Biedronka, która we współpracy z Caritasem postanowiła wesprzeć najbardziej ubogich emerytów.  Caritas Polska i Biedronka wspierają starszych ludzi  Fundacja Biedronka oraz Caritas Polska w tym roku po raz kolejny uruchomiły specjalny program „Na codzienne zakupy” mający na celu pomoc starszym ludziom. Na czym dokładnie to polega? Informacji udziela Caritas Polska: – Program ma na celu wymierną, całoroczną pomoc seniorom w wieku 60+ – samotnym, potrzebującym wsparcia materialnego, dotkniętym wykluczeniem socjalnym i społecznym, zamieszkującym wsie i małe miejscowości Jaka jest forma tej pomocy? Seniorzy, którzy są najbardziej potrzebujący, dostają przedpłacone karty, na których znajduje się 160 złotych do wydania na zakupy w sklepach spożywczych. Prawdopodobnie ze względu na rosnące ceny, organizatorzy akcji postanowili zwiększyć kwotę na karcie i w tym roku wynosi ona o 10 złotych więcej, niż w porównaniu z rokiem poprzednim. Łącznie, na pomoc wydano ponad 18 mln złotych.  ‼️ Informacja w sprawie kart przedpłaconych ‼️ https://t.co/y8XqQMBIJc — Caritas Polska (@CaritasPolska) May 26, 2022 Kto dostanie bon na zakupy z Biedronki? Akcja ma pewne ograniczenia. Kartą można zapłacić za zakupy, ale z wyłączeniem papierosów, alkoholu, artykułów przemysłowych oraz tekstyliów. Ponadto, nie można jej wymienić na gotówkę.  Jak podaje sieć Biedronka, z akcji skorzysta aż 11 tysięcy osób. Są to najbardziej potrzebujący - ludzie żyjący samotnie, mający problemy z...

Ta dieta rujnuje zdrowie i może prowadzić do raka jelita grubego. To dramat młodego pokolenia
Adobe Stock
Newsy
Ta dieta rujnuje zdrowie i może prowadzić do raka jelita grubego. To dramat młodego pokolenia
Nieprawidłowy sposób odżywiania się może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia i prowadzić nawet do zachorowania na raka. W przypadku nowotworu jelita grubego dieta ma ogromne znaczenie.

Przez szaleńcze tempo współczesnego życia wiele z nas żyje w biegu i mamy coraz mniej czasu dla siebie. Często cierpi na tym życie towarzyskie, zaniedbujemy swoje hobby, a także własne zdrowie. I nie chodzi o lekceważenie wizyt lekarskich, a niewłaściwie odżywianie się. Zła dieta jest bowiem (często po dłuższym czasie) powodem wielu problemów ze zdrowiem. Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie w USA dowiedli, że dieta oparta głównie na wysoko przetworzonej żywności oraz czerwonym mięsie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.  Wpływ diety „zachodniej” na zdrowie Terminem „dieta zachodnia” naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie nazwali sposób odżywiania się typowy dla Amerykanów, czyli oparty na czerwonym mięsie i wysoko przetworzonej żywności. Mowa tutaj o gotowych daniach z supermarketu, mrożonkach, zupkach instant czy kolorowych słodyczach. Choć taka dieta rzeczywiście dawniej kojarzyła się w Polsce z amerykańskim stylem życia, dziś także u nas coraz więcej osób odżywia się w taki sposób.  Amerykańscy naukowcy twierdzą, że taka dieta „może powodować stany zapalne jelit oraz ogólnoustrojowe, a są to prekursory nowotworu jelita grubego”. Zauważyli też, że przez taki sposób żywienia dochodzi do zaburzeń równowagi mikroflory jelitowej, co również sprzyja rozwojowi nowotworu jelita grubego.  Powyższe wnioski wysnuto na podstawie badań przeprowadzanych przez 30 lat na próbie 180 tys. osób, w wieku od 30 do 75 lat. Żywność wysokoprzetworzona zwiększa ryzyko raka  Dr Przemysław Zając z oddziału gastroenterologii szpitala wojskowego w Lublinie w rozmowie z WP ABCZdrowie zwrócił uwagę na rosnącą liczbę zachorowań na raka jelita grubego, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Zauważa, że to właśnie nieprawidłowa dieta może być za to...