Kiszona kapusta wyszła gorzka? Zapamiętajcie ten trik a następnym razem wyjdzie
AdobeStock
Newsy

Kiszona kapusta wyszła gorzka? Zapamiętajcie ten trik a następnym razem wyjdzie idealna 

Nie ma chyba nic gorszego niż odkrycie po miesiącu oczekiwania na ukiszoną kapustę, że wyszła zbyt gorzka. Dowiedzcie się, jak można temu zaradzić!
Katarzyna Wyborska
kwiecień 10, 2021

Ukiszona kapusta sprawdzi się zawsze – zarówno jako surówka, jak i składnik zup i bigosu. W dodatku można ją przyrządzać cały rok, a włożona do słoików będzie bardzo długo zdatna do spożycia.

Czasami niestety wyjdzie zbyt gorzka. Jak temu zaradzić? Sprawdźcie prosty sposób!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Co zrobić, by kapusta kiszona nie wyszła gorzka?

Jeśli wasza kapusta po ukiszeniu wychodzi gorzka w smaku, to możecie temu zaradzić stosując prosty trik. Nie przyrządzajcie kapusty od razu po przyniesieniu świeżych główek ze sklepu! Należy zostawić je w ciemnym i dość chłodnym pomieszczeniu na 3-4 dni, na przykład w spiżarni. Ważne, by temperatura wynosiła około 15 stopni. W takich warunkach, bez dostępu światła z kapusty zniknie chlorofil oraz siarka, które odpowiadają za jej zapach i gorzki smak po ukiszeniu. Dopiero po tym czasie możecie ją poszatkować i przygotować do kiszenia.

Zobacz także

Przepis na kiszoną kapustę:

Do przygotowania kiszonej kapusty potrzebne wam będą składniki z poniższej listy:

Składniki:

 • 10 kg świeżej kapusty
 • Kilogram marchwi
 • 2 jabłka
 • Szklanka soli do przetworów
 • 2 łyżeczki kminku

Przygotowanie:

 1. Zgodnie z podaną wskazówką, świeże główki kapusty zamknijcie w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu na kilka dni.
 2. Po tym czasie umyjcie kapustę, oderwijcie wierzchnie liście i przekrójcie każdą główkę na 4 części. Wytnijcie głąb, a ćwiartki drobno poszatkujcie.
 3. Obierzcie marchewkę i zetrzyjcie na tarce na dużych oczkach. Podobnie postąpcie z jabłkami. Dodajcie do kapusty. Całość przełóżcie do dużej miski i wsypcie szklankę soli oraz 2 łyżeczki kminku.
 4. Całość wymieszajcie i ugniećcie mocno tak, by kapusta wypuściła soki. Powtórzcie ugniatanie dwa razy, co pół godziny.
 5. Kapustę włóżcie do dużego, plastikowego worka i obciążcie czymś ciężkim, na przykład workami z solą albo kamieniami. Odstawcie na 1,5 miesiąca. Przez ten czas co tydzień ugniatajcie worek, by wypuścić zbierające się w procesie fermentacji gazy. Pamiętajcie, że cała kapusta musi być przykryta solanką!
 6. Po ukiszeniu kapustę włóżcie do wyparzonych słoików i zalejcie zalewą. W każdym słoiku zostawcie około 2-3 cm wolnej przestrzeni, ponieważ kapusta będzie cały czas fermentować. Smacznego!

Czytaj także:

Komentarze