jak rozpoznać dobrą kiełbasę
AdobeStock
Newsy

Kiełbasa ma taki kolor? Lepiej jej nie kupujcie. Może wam bardzo zaszkodzić

Jak powinna wyglądać naturalna i dobra kiełbasa? Sprawdźcie to!
Katarzyna Wyborska
marzec 11, 2021

Czy wiecie, po czym można rozpoznać dobrą kiełbasę? Dziś na sklepowych półkach znajduje się mnóstwo tanich wędlin, ale czy wszystkie są smaczne i zdrowe? Dowiedzcie się, na co trzeba uważać.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Co dodaje się dziś do kiełbas?

Czytacie czasami składy produktów? Lista składników niektórych kiełbas jest tak długa, że można złapać się za głowę! A przecież prawdziwa, naturalna kiełbasa składa się z dosłownie kilku składników: mięsa i przypraw. Dlaczego więc etykiety ze składem produktów na dziale mięsnym są tak długie?

Wszystko przez „ulepszacze” dodawane do kiełbas. Dzięki temu wędliny są tańsze. Jednak decydowanie się na tańszą kiełbasę nie pozostaje obojętne dla zdrowia! Zobaczcie sami, co się w nich znajduje:

Ulepszacze w kiełbasie

  • MOM – mięso oddzielone mechanicznie. Znajdują się w nim chrząstki, skóry, szpik i inne mało atrakcyjne fragmenty zwierząt.
  • E407 (karagen) – sprawia, że woda, którą wstrzykuje się w kiełbasę tężeje. Dzięki temu można wstrzyknąć do niej jeszcze więcej wody.
  • E450 (fosforan) – ten dodatek powoduje, że kiełbasa nabiera objętości gdy wstrzykuje się do niej wodę, ponieważ fosforany sprawiają, że białko zaczyna pęcznieć.
  • E120 (koszenila) – czerwony barwnik pozyskiwany z owadów. Używa się go do nadawania kiełbasie lepszego koloru który ma sprawić, że wędliny wyglądają na chudsze niż są w rzeczywistości.

Jak rozpoznać dobrą kiełbasę?

Jak więc nie dać się nabrać na sztuczki producentów wędlin? Trzeba się nauczyć tego, jak rozpoznać dobrą kiełbasę! Zwróćcie uwagę na te szczegóły:

Środek

Jeżeli w środku kiełbasy widoczna jest „mięsna galaretka” podobna do tego, co znajduje się w parówkach, to zdecydowanie jej nie kupujcie. Mięso w dobrej kiełbasie nigdy nie jest idealnie zwarte i zbite!

Smak

Gdy kupiona przez was kiełbasa jest bardzo słona i można poczuć w niej dużo przypraw, to powinniście być czujni. Podstawą dobrej kiełbasy jest smaczne mięso, a użycie wielu przypraw i soli, które dominują jego smak, jest alarmujące.

Kolor

Wyjątkowo czerwona czy różowa kiełbasa, wygląda smakowicie. Aż za bardzo! Prawdziwa i smaczna kiełbasa zwykle nie wygląda jak z obrazka, dlatego nie dajcie się nabrać na „idealne” kiełbasy, do których dodaje się barwniki.

Zapach

Nieprzyjemny zapach kiełbasy, który jest kwaśny lub przywodzi na myśl zjełczały tłuszcz oznacza, że jej czas dawno minął i powinna znaleźć się w koszu.

Komentarze