jak rozpoznać dobrą kiełbasę
AdobeStock
Newsy

Kiełbasa ma taki kolor? Lepiej jej nie kupujcie. Może wam bardzo zaszkodzić

Jak powinna wyglądać naturalna i dobra kiełbasa? Sprawdźcie to!

Czy wiecie, po czym można rozpoznać dobrą kiełbasę? Dziś na sklepowych półkach znajduje się mnóstwo tanich wędlin, ale czy wszystkie są smaczne i zdrowe? Dowiedzcie się, na co trzeba uważać.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co dodaje się dziś do kiełbas?

Czytacie czasami składy produktów? Lista składników niektórych kiełbas jest tak długa, że można złapać się za głowę! A przecież prawdziwa, naturalna kiełbasa składa się z dosłownie kilku składników: mięsa i przypraw. Dlaczego więc etykiety ze składem produktów na dziale mięsnym są tak długie?

Wszystko przez „ulepszacze” dodawane do kiełbas. Dzięki temu wędliny są tańsze. Jednak decydowanie się na tańszą kiełbasę nie pozostaje obojętne dla zdrowia! Zobaczcie sami, co się w nich znajduje:

Ulepszacze w kiełbasie

  • MOM – mięso oddzielone mechanicznie. Znajdują się w nim chrząstki, skóry, szpik i inne mało atrakcyjne fragmenty zwierząt.
  • E407 (karagen) – sprawia, że woda, którą wstrzykuje się w kiełbasę tężeje. Dzięki temu można wstrzyknąć do niej jeszcze więcej wody.
  • E450 (fosforan) – ten dodatek powoduje, że kiełbasa nabiera objętości gdy wstrzykuje się do niej wodę, ponieważ fosforany sprawiają, że białko zaczyna pęcznieć.
  • E120 (koszenila) – czerwony barwnik pozyskiwany z owadów. Używa się go do nadawania kiełbasie lepszego koloru który ma sprawić, że wędliny wyglądają na chudsze niż są w rzeczywistości.

Jak rozpoznać dobrą kiełbasę?

Jak więc nie dać się nabrać na sztuczki producentów wędlin? Trzeba się nauczyć tego, jak rozpoznać dobrą kiełbasę! Zwróćcie uwagę na te szczegóły:

Środek

Jeżeli w środku kiełbasy widoczna jest „mięsna galaretka” podobna do tego, co znajduje się w parówkach, to zdecydowanie jej nie kupujcie. Mięso w dobrej kiełbasie nigdy nie jest idealnie zwarte i zbite!

Smak

Gdy kupiona przez was kiełbasa jest bardzo słona i można poczuć w niej dużo przypraw, to powinniście być czujni. Podstawą dobrej kiełbasy jest smaczne mięso, a użycie wielu przypraw i soli, które dominują jego smak, jest alarmujące.

Kolor

Wyjątkowo czerwona czy różowa kiełbasa, wygląda smakowicie. Aż za bardzo! Prawdziwa i smaczna kiełbasa zwykle nie wygląda jak z obrazka, dlatego nie dajcie się nabrać na „idealne” kiełbasy, do których dodaje się barwniki.

Zapach

Nieprzyjemny zapach kiełbasy, który jest kwaśny lub przywodzi na myśl zjełczały tłuszcz oznacza, że jej czas dawno minął i powinna znaleźć się w koszu.

kiełbasa
AdobeStock
Newsy
Jak kupić dobrą kiełbasę? Wystarczy 1 rzut oka. Ten szczegół zdradza wszystko
Po czym można poznać dobrą kiełbasę? Sprawdziliśmy to!

Gdy będziecie kupować kiełbasę na wielkanocny stół, koniecznie zwróćcie uwagę na jedną rzecz, dzięki której natychmiast ocenicie jakość produktu. Kiełbasa a zdrowie Choć wielu z was na pewno przepada za kiełbasą, kabanosami i innymi wędlinami, to niestety dietetycy zalecają, by ograniczyć ilość tych produktów w swojej diecie, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Jaki jest tego powód? Kiełbasy są przede wszystkim pełne tłuszczów zwierzęcych . Duża ilość kalorii sprawia, że częste jedzenie kiełbasy przyczynia się do nabrania dodatkowych kilogramów, a w efekcie nadwagi i otyłości. Do tego częste jedzenie bardzo tłustych potraw, może wpłynąć na rozwój cukrzycy w przyszłości. Należy uważać na kiełbasy wędzone . Udowodniono już, że wędliny przygotowywane w ten sposób, zwiększają ryzyko nowotworów. Dotyczy to nie tylko kiełbas wędzonych tradycyjnie dymem, ale także tych smarowanych specjalnym roztworem udającym wędzonkę. Jednak zjedzenie kiełbasy od czasu do czasu, nikomu nie zaszkodzi. Ważne, by była ona jak najwyższej jakości! Sprawdźcie, jak wybrać dobrą kiełbasę. Jak kupić dobrą kiełbasę? Wybór wędlin w sklepach jest ogromny, dlatego trzeba wiedzieć, jak wybrać najlepszą kiełbasę ze wszystkich dostępnych w sklepie. Dowiedzcie się, jak można ją rozpoznać! Wygląd Zwróćcie uwagę na to, jak kiełbasa się prezentuje na pierwszy rzut oka. Czy ma naturalną osłonkę, widoczne kawałki mięsa i galaretkę? Jeżeli tak, to śmiało możecie ją kupować. Uważajcie na dziwny, biały nalot na kiełbasie. Nie powinien się tam znaleźć! Jeśli sprzedawca was przekonuje, że ten podejrzany nalot to w istocie sól, też nie powinno was to uspokoić – nadmiar soli w kiełbasie jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Certyfikat jakości...

Kiełbasa
Wikipedia Commons
Newsy
Jak wybrać dobrą kiełbasę w sklepie? Przed zakupem koniecznie zwróćcie uwagę na te szczegóły
Szczęśliwie minęły już czasy, w których każde pętko kiełbasy w sklepie było na wagę złota. Dzisiaj wybór jest już znacznie większy. Trzeba za to wybierać mądrze!

„Za króla Sasa łyżką kiełbasa” – głosiło znane przed wiekami powiedzenie. Dzisiaj nie jest ani tak dobrze jak za czasów rozpasanej XVIII-wiecznej szlachty, ani tak źle jak w okresie PRL-u. Na półkach sklepowych każdy znajdzie coś dla siebie. Kiełbasa zwyczajna, podsuszana, coraz popularniejsze salami czy kabanosy. Trzeba tylko mieć za co je wszystkie kupić! Różne gatunki kiełbas Kiełbasa kiełbasie nie równa. Nie trzeba tego tłumaczyć żadnemu miłośnikowi tej tradycyjnej polskiej wędliny. Czasem zdarza się jednak, że można popełnić błąd podczas wyboru kiełbasy przy ladzie sklepowej lub na stoisku mięsnym. Atrakcyjna cena i apetyczny na pozór wygląd to nie wszystko. Podczas kupowania kiełbasy należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych szczegółów. Skład wędlin różni się w zależności od ich rodzaju. Masarze i wędliniarze dzielą kiełbasy na trzy główne gatunki pod względem zawartości wody. I tak najwięcej wody zawierają tzw. kiełbasy nietrwałe (biała, śląska). Liczy się przede wszystkim skład Najwięcej mięsa mają za to kabanosy i kiełbasy suche, takie jak na przykład myśliwska. Tak czy owak, zawartość mięsa powinna być dla kupujących głównych drogowskazem. Jeżeli na opakowaniu kiełbasy znajdziecie informację o tym, że w składzie kiełbasy jest mniej niż 90-95% mięsa, lepiej poszukajcie innego produktu. Gdy woda znajduje się na samym początku składników danej kiełbasy, oznacza to, że ta właśnie wędlina nie należy do najszlachetniejszych wyrobów masarskich. O wstrzykiwaniu wody do wędlin każdy z was z pewnością już słyszał. Nie pozostaje więc nic innego, by po prostu sprawdzać skład wędlin przed ich zakupem. Sprawdzajcie szczegóły Podczas lektury składu, zwróćcie...

Jak szybko zdjąć skórkę z kiełbasy? To naprawdę łatwe
Adobe Stock
Newsy
Jak szybko zdjąć skórkę z kiełbasy? To naprawdę łatwe
Nie ma nic lepszego niż domowa, pachnąca kiełbasa. Idealnie sprawdza się zarówno na zimno, jak i w różnych daniach na gorąco. Kłopotliwa niestety jest w niej osłonka. Aby pozbyć się jej w prosty sposób, należy zastosować jeden trik.

Podczas różnych uroczystości czy świąt na stole obowiązkowe są dania główne czy słodkości. Nie należy jednak zapominać o przekąskach i zimnej płycie, na której powinny znaleźć się różnego rodzaju wędliny. Najlepsze są te domowe oraz wykonane samodzielnie. Nie wszyscy mimo wszystko przepadają za osłonką tych mięs, a szczególnie kiełbasy. Ściągnięcie skórki bywa kłopotliwe. By temu zaradzić wystarczy zastosować jeden prosty patent. Polska kiełbasa To jedna z popularniejszych polskich wędlin. Zachwyca swoim smakiem, ale przede wszystkim wyjątkowym, wędzonym aromatem. Jej przygotowanie jest dosyć pracochłonne, jednak efekt końcowy jest wart tego czasu. Do przyrządzenia kiełbasy wykorzystuje się najczęściej mięso wieprzowe, aczkolwiek można użyć również mieszanki różnych mięs. Poza tym niezbędne są przyprawy by danie miało odpowiedni aromat. Najczęściej dodaje się gorczycę, paprykę słodką, czosnek, a także tradycyjną sól i pieprz. Wszystko należy zachować w odpowiednich ilościach. Kluczową kwestią jest obróbka termiczna, a dokładniej wędzenie. Kiełbasa przygotowuje się podczas wędzenia dymem. To ten sposób jest decydujący o jego ostatecznej formie.  Rodzaje kiełbas Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż w sprzedaży na rynku można spotkać się z różnymi rodzajami kiełbas. Rozróżnia się je na podstawie zawartości wody. Wśród nich wyróżnia się, takie jak: kiełbasy trwałe- zawierają około 36% wody, np. salami, krakowska czy sucha; kiełbasy półtrwałe- zawierają 36- 56% wody, np. żywiecka czy kabanosy; kiełbasy nietrwałe- zawierają w swoim składzie do 72 % wody, np. zwyczajna lub biała kiełbasa. Tą wędlinę można również podzielić ze względu na stopień rozdrobnienia mięsa, czyli:...

kiełbasa
gotujmy.pl/zewa
Newsy
Jak łatwo i dokładnie usunąć skórkę z kiełbasy? Zdradzamy zaskakujący trik
Jeśli należycie do fanów kiełbasy wiecie, że jej jedzenie nie zawsze należy do łatwych i przyjemnych. Znamy sposób, w jaki można to bez szwanku obejść.

Niewiele rzeczy smakuje tak wybornie, jak domowa kiełbasa z naturalnych składników. Każda jedna, czy kupna, czy ta sporządzona samodzielnie ma jadalną, ale niekoniecznie łatwą do gryzienia skórkę. Domowa kiełbasa jest najlepsza Do jej przygotowania potrzebujecie kilku składników, chwilę wolnego czasu i odrobiny cierpliwości. Efekt na pewno okaże się warty czekania. Kiełbasa świetnie sprawdzi się podawana na ciepło, jak i np. na kanapkach. Można ją kosztować samodzielnie lub w towarzystwie sosów na bazie czosnku czy pomidorów. Do przygotowania domowej kiełbasy wystarczy paczka gorczycy, kilka ząbków czosnku, mielony pieprz, płaskie łyżki cukru, słodka papryka, jelita do nadziewania kiełbasy, gałka muszkatołowa i najważniejsze - dobrej jakości mięso, najlepiej wieprzowe z odpowiednią ilością tłuszczu.  Domową kiełbasę można gotować, piec, a nawet uwędzić. Jelito, które można kupić u rzeźników na targowiskach, a także w supermarketach, jest jadalne. Po przyrządzaniu kiełbasy sprawia jednak małe problemy. Niektóre osoby mogą mieć kłopot z jego gryzieniem. Sposób na pozbycie się z kiełbasy skórki Sposobów na podawanie kiełbasy są tysiące. Kiełbasa to z pewnością stały bywalec sezonu grillowego, ale i towarzysz biesiad przy stole w bliskim gronie. Pieczona kiełbasa smakuje nie mniej wyśmienicie. Jeśli podacie ją z marynowaną papryką, wasi goście zdębieją z wrażenia! Kiełbasę możecie podać także na półmisku, najlepiej bez osłony. Jest sposób, aby łatwo usunąć taką osłonę. Wystarczy, że włożycie kiełbasę na jakieś 5 minut do bardzo zimnej wody. Po tym czasie, który w żaden sposób nie odbierze walorów smakowych waszej kiełbasie, osłonka dobrze odejdzie od mięsa....