Zsiadłe mleko ma tylu zwolenników, co przeciwników. Jedni za nim przepadają, inni aż wzdrygają się na myśl o wypiciu „zepsutego” mleka. Jeżeli należycie do tej drugiej grupy, lepiej dobrze to przemyślcie. Zsiadłe mleko ma wiele cennych dla zdrowia właściwości i choćby z tego powodu warto od czasu do czasu je spożywać. 

Właściwości zsiadłego mleka

Zsiadłe mleko swój zapach i smak zawdzięcza procesowi fermentacji. W jej rezultacie dochodzi do wytworzenia kwasu mlekowego, który odpowiada za nie tylko za zmianę smaku i aromatu mleka, ale też jego konsystencji, a także nabiera ono wówczas właściwości zbawiennych dla naszego organizmu:

  • Podobnie jak kiszonki, zsiadłe mleko doskonale wpływa na nasz układ trawienny, a zwłaszcza na florę bakteryjną układu pokarmowego. To naturalny sprzymierzeniec naszego organizmu, który ochrania go przed infekcjami.

  • Sfermentowane mleko wzmacnia i działa antybakteryjnie, w tym chroniąc nas przed bakterią Helicobacter pylori, która wywołuje m.in. chorobę wrzodową żołądka.

  • Picie zsiadłego mleka może działać łagodząco w przypadku podrażnienia żołądka po spożyciu produktów wywołujących alergię pokarmową. 

Zsiadłe mleko może też okazać się pomocne przy odchudzaniu. Dzieje się tak za sprawą jego pozytywnego wpływu na trawienie. Przynosi ulgę przy zaparciach i przyspiesza przemianę materii. 

Zobacz także:

Zsiadłe mleko - domowe czy ze sklepu?

Dawniej nikt nawet nie zadawał sobie takiego pytania. Oczywistym było, że mleko zsiadłe robi się samodzielnie. Dziś jednak nie jest to takie proste, głównie ze względu na fakt, że znacznie trudniej jest zdobyć świeże, niepasteryzowane mleko.

Robienie zsiadłego mleka na własną rękę jest dość ryzykowne - prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych bakterii czy innych zanieczyszczeń w takim produkcie jest wysokie. Jeżeli więc wolicie zachować spokój ducha, możecie kupić zsiadłe mleko w sklepie. Jest ono produkowane w odpowiednich warunkach i przebadane pod kątem obecności podejrzanych elementów, które nie powinny się w nim znaleźć.