Dzieci podawały przez ladę monetę i prosiły sprzedawczynię o odważenie kukułek za 2 zł czy 5 zł. I choć cukierki zawierały alkohol, ekspedientki nigdy nie odmawiały i odważały karmelki do rożka z papieru. Z kolei rodzice, z tych samych cukierków robili słodkie likiery. Wystarczyło dodać mleko skondensowane.

Kukułki dziś nadal są w sprzedaży, możemy więc bez trudu sięgnąć po smaki z przeszłości. I ssać karmelki o kakaowym smaku, lub od razu nagryźć i natychmiast dostać się do bogatego wnętrza.

Jak smakują kukułki?

To legendarne karmelki o kakaowym smaku i bardzo charakterystycznym wyglądzie. Produkowane są od ponad 60 lat według tej samej receptury. Cukierek jest brązowy, twardy, po nagryzieniu chrupiący, z białym paskiem biegnącym dookoła. Wnętrze ma aromatyczne i miękkie, zawierające niewielką ilość alkoholu.

Tak dziś o kukułkach pisze jeden z ich producentów:

Zobacz także:

- Karmelki o sprawdzonej, tradycyjnej recepturze, produkowane ręcznie. Krucha skorupka słodkiego karmelu kryje w sobie kakaowe nadzienie z delikatną nutą alkoholu.

Przepis na likier kukułkowy

Przygotowanie likieru kukułkowego jest bardzo proste. Wystarczy rozpuścić karmelki w mleku. Zarówno poziom słodyczy jak i poziom alkoholu można łatwo modyfikować i w rezultacie otrzymać słodszy lub mniej słodki trunek, o większej, lub mniejszej zawartości alkoholu.

Składniki:

  • 190 g cukierków typu „kukułki” dobrej jakości
  • 300 ml mleka zagęszczonego, niesłodzonego
  • 80 g alkoholu dowolnej mocy

Przygotowanie:

  1. Mleko przelejcie do rondelka i podgrzejcie.
  2. Cukierki rozkruszcie w blenderze i dodajcie do ciepłego mleka. Powoli podgrzewajcie dalej, stale mieszając i pilnując, żeby masa nie przegrzała się i nie przypaliła, a cukierki równomiernie rozpuściły się i połączyły z mlekiem.
  3. Gdy masa będzie jednolita, zestawcie rondel z ognia i pozostawcie do przestygnięcia. Gdy na powierzchni utworzy się kożuch, zdejmijcie go.
  4. Do przestudzonej masy powoli dolewajcie alkohol, stale mieszając.
  5. Przelejcie do butelek i pozostawcie na 2-3 dni. Po tym czasie likier jest gotowy do picia.

Źródło: dodomku.pl, domowewypieki.pl,