zmiana czasu
Adobe Stock
Newsy

Kiedy zmieniamy czas na letni? Lepiej wiedzieć, żeby nie zrobić spóźnionego śniadania

Jak co roku przesunięcie czasu na letni nastąpi już pod koniec marca. Poprzez przesunięcie wskazówki zegara o godzinę do przodu, sen będzie krótszy. Sprawdźcie, kiedy przygotować się na taką zmianę!

Z każdym dniem na dworze jest coraz widniej, a to oznacza zakończenie czasu zimowego na korzyść letniego. Mimo dłuższych wieczorów, sporo osób może nie do końca być zadowolonych z tego obrotu sprawy, gdyż wiążę się to z krótszym snem. Przestawienie zegarków zbliża się wielkimi krokami!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zmiana czasu tuż tuż

Dni są coraz dłuższe, a to oznacza przestawienie zegarków na czas letni, czyli środkowoeuropejski. Najbliższa zmiana nastąpi już w ostatni weekend marca, a dokładnie w nocy z 27 na 28 marca. Wskazówki zegarków należy przestawić z godziny 2.00 na 3.00. Taki system godzinowy będzie obowiązywał do października bieżącego roku, kiedy nastąpi powrót do czasu zimowego.

Zalety zmiany czasu

Mimo krótszej nocy, to taka zmiana ma zdecydowanie sporo zalet, które w pozytywny sposób wpływają na życie. Wśród atutów tej sytuacji należy wyróżnić:

  • oszczędność energii na oświetleniu,
  • zwiększone bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem,
  • dłuższy dzień,
  • lepsze samopoczucie ludzi wynikające z większej ilości słońca,
  • większa ilość czasu na aktywności na świeżym powietrzu.

Przestawienie zegarków wbrew pozorom niesie ze sobą wiele korzyści. W grudniu czy styczniu zachód słońca następował już około godziny 15, zaś latem będzie to w granicach 21. Na takiej zmianie skorzystają wszyscy, nie tylko ludzie, ale i zwierzęta.

Zmiany czasu w Polsce

Schemat zmian czasu w Polsce obowiązuje od 1977 roku. Od danego momentu, dwa razy w roku przestawia się wskazówki zegara, raz na czas letni, a drugi na zimowy. Poprzez takie działanie zmienia się również nieco cykl życia ludzi, gdyż różnice w długości dnia oraz nocy są znaczne i zdecydowanie różnią się od siebie w poszczególnych porach roku.

Dyskusja o konieczności przestawiania zegarków

Już jakiś czas temu pojawiła się propozycja przestawienia się całkowitego na czas letni. W 2017 roku Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie odpowiedni projekt ustawy, jednak w tej kwestii potrzebna jest zgoda Unii Europejskiej.

Europarlament podjął się dyskusji odnośnie zaprzestania dwukrotnego zmieniania czasu i obecny rok miał być ostatnim rokiem z przestawianiem wskazówek zegara. Jednak ze względu na panującą pandemię, rozmowy zostały przełożone na bliżej nieokreślony czas, a Polska nadal pozostaje w systemie zmian czasu.
 

wielkanoc przygotowania
Adobe Stock
Newsy
Czy Wielkanoc spędzimy z rodziną? Czy będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się? Jakie obostrzenia szykuje rząd?
Trwająca pandemia i wzrost zakażeń nie są dobrą prognozą dla zbliżających się świąt wielkanocnych. Prawdopodobnie tegoroczna Wielkanoc będzie powtórką z zeszłego roku.

Od wykrycia pierwszego przypadku zachorowania na koronawirusa, minął już rok. To okres obostrzeń i nawracających fal zakażeń. Mimo wielu obowiązujących restrykcji cały czas można obserwować wzrost osób zarażonych wirusem. Minister Adam Niedzielski prognozuje, iż może spełnić się czarny scenariusz. Tegoroczne święta wielkanocne również prawdopodobnie będą spędzane w pełnym reżimie sanitarnym. Kiedy wypada Wielkanoc 2021? Do świąt wielkanocnych został niecały miesiąc. Okres świętowania jest poprzedzony Wielkim Tygodniem, który rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej wypadającej 28 marca. Triduum Paschalne odbędzie się w dniach: 1 kwietnia- Wielki Czwartek, 2 kwietnia- Wielki Piątek- dzień zadumy, ukrzyżowania Pańskiego, 3 kwietnia- Wielka Sobota- dzień święcenia pokarmów w kościele oraz wigilia Wielkiej Nocy. Niedziela wielkanocna wypada w dniu 4 kwietnia, a Lany Poniedziałek 5 kwietnia. To wielkie i najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan. Początkowo jest czasem zadumy, rozważań, a kończy się radością i wielkim świętowanie, gdyż Chrystus zmartwychwstał. Trzecia fala pandemii koronawirusa Według najnowszych prognoz, na przełomie marca i kwietnia będziemy mieć styczność z trzecią już falą koronawirusa. Pomimo obowiązujących restrykcji, pojawiają się coraz to nowsze ogniska zakażeń. Mimo ponad rocznej walki z pandemią cały czas społeczeństwo boryka się z trudnościami, jakie wiążą się z obecną sytuacją. Święta wielkanocne 2021 - obostrzenia Minister zdrowia Adam Niedzielski nie ma dobrych prognoz dla Polaków. W związku z kolejną falą koronawirusa, której szczyt przypada na przełom marca oraz kwietnia, tegoroczna Wielkanoc niestety będzie powtórką z zeszłego roku. Ciągły i gwałtowny wzrost zakażeń to niesprzyjająca sytuacja dla świętowania. Jak...

diety 40 lat
Kayla Farmer/Unsplash
Zdrowie
Skończyłaś 40 lat? Wprowadź te zmiany w diecie, zanim będzie za późno!
Jesz tyle samo co wcześniej, a wszystkie twoje spodnie są za ciasne? To może oznaczać, że już czas na radykalne zmiany w diecie! Sprawdź, co powinna zawierać dieta 40-latki.

Według lekarzy rośniemy i rozwijamy się do 25 roku życia. Po tym czasie nasz organizm zwalnia i przestaje tak intensywnie pracować. Skóra jest coraz mniej sprężysta i traci młodzieńczy blask, na głowie znajdujemy pierwsze siwe włosy, a nasze ciało może być mniej sprawne niż wtedy, gdy byliśmy nastolatkami. Natomiast czwarta dekada naszego życia wiąże się ze zmianami, które musimy wprowadzić, jeżeli chcemy zachować młodzieńczy wygląd. Co robić, gdy osiągniemy kolejny kamień milowy i skończymy 40 lat? Sprawdzamy! Wprowadź zmiany w swojej diecie Wiele kobiet, szczególnie tych, które późno zaszły w ciążę narzeka, że choć jedzą tyle samo albo nawet mniej niż wcześniej, nie są w stanie schudnąć. Czyżby nie mówiły całej prawdy? Niekoniecznie – to, że masz trudności z utratą wagi po 40. roku życia nie oznacza od razu, że lunatykujesz i w nocy wyjadasz resztki z lodówki. W tym wieku metabolizm zaczyna zauważalnie spowalniać. To oznacza, że potrzebujesz do funkcjonowania mniej kalorii niż wcześniej. Dlatego może się zdarzyć, jesz tyle samo co zwykle i tyjesz. Jak temu zapobiec?  Trzeba wprowadzić do swojej diety kilka zmian! Co powinna zawierać dieta 40-latki? Czterdziestolatki powinny szczególnie zadbać o to, by ich dieta była zbilansowana i bogata w pełnowartościowe produkty. To oznacza, że należy zrezygnować z tłustych mięs, dań mącznych i słodyczy na rzecz warzyw, ryb i chudego mięsa. Warto zrezygnować z wieprzowiny (która jest bardzo tłusta) i zastąpić ją drobiem i wołowiną. Uwaga na owoce! Kojarzymy je ze zdrowym odżywianiem, ale nie możemy zapominać, że owoce pełne są cukru i ich nadmierne spożycie będzie prowadziło do tycia. Jedzmy je, ale z rozwagą. Wpływ diety na przebieg menopauzy Jeśli perspektywa szczuplejszej sylwetki nie jest dla was wystarczającym...

Polacy zaczęli masowo rezerwować majówkowe wyjazdy. Czy po wspólnym grillowaniu przybędzie zakażeń?
Adobe Stock
Newsy
Polacy zaczęli masowo rezerwować majówkowe wyjazdy. Czy po wspólnym grillowaniu przybędzie zakażeń?
Majówka zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią planowanie dłuższego urlopu. Mimo panującej pandemii, wielu Polaków decyduje się na wyjazd w tym czasie. Taka decyzja może skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak większa liczba zakażeń.

Z każdym dniem na zewnątrz robi się coraz cieplej, a ludzie czują coraz większą potrzebę przebywania na świeżym powietrzu niż w izolacji w mieszkaniu. Maj jest nieoficjalnym rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, a wraz z nim wyjazdów. Z tego też powodu, sporo Polaków planuje spędzenie majówki na wyjeździe.  „Tradycyjna” majówka Początek maja od zawsze kojarzył się z pierwszym, dłuższym wolnym po chłodniejszych miesiącach. Wówczas większość ludzi korzystała z tego czasu i wykorzystywała go na różne wyjazdy czy też spotkania ze znajomymi. Rozpoczynał się również tak zwany sezon grillowy. Można by rzec, że to inauguracja sezonu letniego, kiedy dzień w głównej mierze spędza się na świeżym powietrzu. Długi czas obostrzeń Część obostrzeń obowiązuje już od przeszło pół roku. Wśród nich są zamknięte siłownie czy też restauracje. Pod koniec marca w związku z dynamicznym rozwojem trzeciej fali koronawirusa, rząd wprowadził kolejne zasady, które na dobre usidliły ludzi w domu. Wśród nich są: zamknięte galerie handlowe, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie, limit osób w kościołach oraz sklepach spożywczych, zakaz zgromadzeń czy organizowania imprez,  zamknięte hotele. To tylko część obowiązujących do 18 kwietnia zasad. Kolejne decyzje zależą tylko i wyłącznie od liczby zakażeń oraz zgonów. Obecna sytuacja wskazuje jednak iż zostaną one przedłużone.  Majówka w lockdownie  Z uwagi na długi okres obowiązujących obostrzeń, a także ze względu na wiosnę i coraz cieplejsze dni, ludzie są spragnieni normalności. Mimo obecnego lockdownu, sporo Polaków zdecydowało się na wyjazd na początku maja, a wraz z nim na rezerwację terminów. Niestety, dzisiaj ciężko powiedzieć czy...

wielkanoc koszyki
Adobe Stock
Newsy
Będzie lockdown na Wielkanoc i święta spędzimy w zamknięciu? Michał Dworczyk nie ma wątpliwości
Kolejna fala pandemii nie zwiastuje dobrych informacji. Coraz częściej w rządzie mówi się o wprowadzeniu pełnego lockdownu w Polsce na okres Świąt Wielkanocnych. Michał Dworczyk szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień odpowiada jednoznacznie.

Święta Wielkanocne to najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan. Towarzyszą im różne obrzędy, które rozpoczynają się wraz z Wielkim Postem, czyli czasem oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Mimo nadziei, prawdopodobnie tegoroczną Wielkanoc spędzimy tak samo jak w poprzednim roku, czyli w lockdownie. Trzecia fala koronawirusa  Wraz z prognozami ekspertów do Polski dotarła trzecia już fala pandemii. Mimo obowiązujących obostrzeń, wirus szybko się rozprzestrzenia. Decyzje z zamykaniem poszczególnych regionów są podejmowane na bieżąco. Obecnie wszystkie możliwe zakazy są wprowadzone w czterech województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim oraz lubuskim. Rozwój wirusa warunkuje zaostrzeniem zasad w innych miejscach. Zakończenie tego etapu pandemii jest prognozowane na przełom marca i kwietnia.  Ubiegłoroczna Wielkanoc Poprzednie Święta Wielkanocne były obchodzone w warunkach sanitarnych. Wielkanoc odbywała się w kameralnym, rodzinnym gronie, aby uniknąć sytuacji zakażenia się lub innych. To były dość specyficzne i inne święta. Ich forma zdecydowanie odbiegała od tradycji, gdyż nie było zwyczajowego święcenia pokarmów czy wyjścia do kościoła na rezurekcję.  Michał Dworczyk zapowiada powtórkę ubiegłych świąt  Mimo myśli i nadziei na lepsze tegoroczne Święta Wielkanocne , niestety prawdopodobnie będą one odbywały się w ubiegłorocznej formule. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień nie pozostawia złudzeń: „Mamy szansę, że lockdown nie będzie niezbędny, natomiast oczywiście patrząc na rozwój epidemii, nie można wykluczać żadnego scenariusza”- powiedział w jednym z wywiadów. Dworczyk przyznaje, iż wiele zależy również od samych ludzi. Jeśli...