Z każdym dniem na dworze jest coraz widniej, a to oznacza zakończenie czasu zimowego na korzyść letniego. Mimo dłuższych wieczorów, sporo osób może nie do końca być zadowolonych z tego obrotu sprawy, gdyż wiążę się to z krótszym snem. Przestawienie zegarków zbliża się wielkimi krokami!

Zmiana czasu tuż tuż

Dni są coraz dłuższe, a to oznacza przestawienie zegarków na czas letni, czyli środkowoeuropejski. Najbliższa zmiana nastąpi już w ostatni weekend marca, a dokładnie w nocy z 27 na 28 marca. Wskazówki zegarków należy przestawić z godziny 2.00 na 3.00. Taki system godzinowy będzie obowiązywał do października bieżącego roku, kiedy nastąpi powrót do czasu zimowego.

Zalety zmiany czasu

Mimo krótszej nocy, to taka zmiana ma zdecydowanie sporo zalet, które w pozytywny sposób wpływają na życie. Wśród atutów tej sytuacji należy wyróżnić:

  • oszczędność energii na oświetleniu,
  • zwiększone bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem,
  • dłuższy dzień,
  • lepsze samopoczucie ludzi wynikające z większej ilości słońca,
  • większa ilość czasu na aktywności na świeżym powietrzu.

Przestawienie zegarków wbrew pozorom niesie ze sobą wiele korzyści. W grudniu czy styczniu zachód słońca następował już około godziny 15, zaś latem będzie to w granicach 21. Na takiej zmianie skorzystają wszyscy, nie tylko ludzie, ale i zwierzęta.

Zobacz także:

Zmiany czasu w Polsce

Schemat zmian czasu w Polsce obowiązuje od 1977 roku. Od danego momentu, dwa razy w roku przestawia się wskazówki zegara, raz na czas letni, a drugi na zimowy. Poprzez takie działanie zmienia się również nieco cykl życia ludzi, gdyż różnice w długości dnia oraz nocy są znaczne i zdecydowanie różnią się od siebie w poszczególnych porach roku.

Dyskusja o konieczności przestawiania zegarków

Już jakiś czas temu pojawiła się propozycja przestawienia się całkowitego na czas letni. W 2017 roku Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie odpowiedni projekt ustawy, jednak w tej kwestii potrzebna jest zgoda Unii Europejskiej.

Europarlament podjął się dyskusji odnośnie zaprzestania dwukrotnego zmieniania czasu i obecny rok miał być ostatnim rokiem z przestawianiem wskazówek zegara. Jednak ze względu na panującą pandemię, rozmowy zostały przełożone na bliżej nieokreślony czas, a Polska nadal pozostaje w systemie zmian czasu.