Kiedy zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu? Niedzielski: „To będzie przełom...”
AdobeStock
Newsy

Kiedy zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu? Niedzielski: „To będzie przełom...”

Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do kwestii noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Sprawdźcie szczegóły.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 22, 2021

Wczoraj (21.04.20211 r.) miała miejsce długo wyczekiwana konferencja prasowa ministerstwa zdrowia, na której pojawił się także minister edukacji. Przedstawiciele rządu poinformowali o tym, jakie są aktualne plany związane z otwieraniem szkół, restauracji czy noszeniem maseczek na zewnątrz.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Maseczki na świeżym powietrzu

Coraz więcej wątpliwości wzbudza noszenie maseczek na zewnątrz – zwłaszcza gdy jest piękna pogoda i świeci słońce. Mało kto ma wówczas ochotę zakrywać twarz, szczególnie gdy dookoła nie ma żadnych ludzi. Eksperci zaczynają coraz głośniej mówić o tym, że zakładanie maseczki na zewnątrz nie powinno być obowiązkowe, ponieważ do zakażeń dochodzi głównie w zamkniętych przestrzeniach, np. w domu albo w zakładach pracy:

Jeżeli mówimy o środowisku zewnętrznym, to wejście w chmurę aerozolu jest bardzo mało prawdopodobne. Wirus na zewnątrz ulega szybkiemu rozproszeniu. Jeżeli byśmy żyli w świecie, w którym ludzie to wiedzą i słuchają takiego komunikatu, to poluzowanie przepisów w tym zakresie jest oczywiste. Tak zrobili np. Niemcy, gdzie maseczki pozostały np. na przystankach autobusowych. Rozumiem, że rząd obawia się, utrzymując przepis o noszeniu maseczek na zewnątrz, że jak pozwoli się na ich zdjęcie, to nie będą one noszone nigdzie, co jest niestety zrozumiałe – powiedział prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych.

Zobacz także

Minister zdrowia o maseczkach

Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu i zapowiedział, że rząd pochyli się nad tą sprawą w przyszłym tygodniu. Natomiast całkiem możliwe jest, że niebawem obowiązek noszenia masek na zewnątrz zostanie zniesiony – minister sam o tym powiedział kilka dni temu:

Myślę, że bliżej końca maja, bo według prognoz, którymi dysponujemy, w pierwszej połowie będziemy mieli mniej więcej 10 tys. nowych przypadków dziennie, a to jest cały czas duża liczba

Kiedy otwarcie restauracji?

Restauratorzy nie mogą się doczekać informacji co do tego, kiedy będą mogli otworzyć swoje lokale. Minister zdrowia powiedział, że rozważana jest możliwość otwarcia ogródków przy restauracjach, gdy zrobi się ciepło, jednak na szybkie otwarcie całych restauracji jeszcze nie ma co liczyć, ponieważ znajdują się one na końcu listy branż, którym umożliwi się normalne funkcjonowanie:

Fryzjerzy, branża beauty, a potem handel wielkopowierzchniowy, sklepy budowlane, galerie. Gdzieś w perspektywie pojawiają się hotele, a na końcu prawdopodobnie restauracje, kluby fitness

 

Czytaj także:

Komentarze