Wielkanoc
Adobe Stock
Newsy

Kiedy wypadają święta wielkanocne? Już czas pomyśleć o potrawach świątecznych

Środa popielcowa już za nami, a to oznacza, że Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Jak w tym roku wypadają święta? Sprawdźcie!

Święta wielkanocne to najważniejsze święta dla chrześcijan. Wówczas obchodzi się Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku wypadają już na początku kwietnia.

Zmartwychwstanie Pańskie jest najstarszym i zarazem najważniejszym świętem dla wszystkich wierzących. Upamiętnia ono zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się już po zapadnięciu zmroku w sobotę.

Wówczas odbywa się Wigilia Paschalna, podczas której zapala się dużą woskową świece. Jest ona symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Święta wielkanocne trwają dwa dni - niedzielę oraz poniedziałek, nazywany Lanym Poniedziałkiem.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Przygotowania do świąt wielkanocnych

Chrześcijanie rozpoczynają przygotowania do ponownego przyjścia Chrystusa już w środę popielcową. To ona rozpoczyna czterdziestodniowy post poprzedzający wielkie świętowanie.

Wielki Post jest okresem zadumy, pokuty oraz duchowego przygotowania chrześcijan. Ostatni tydzień przed Wielkanocą to Wielki Tydzień, który tym razem rozpoczyna się w niedzielę palmową i trwa do Wielkiej Soboty.

To okres wspominania najważniejszych wydarzeń dla wiary chrześcijańskiej. Ostatnie trzy dni tego tygodnia to tak zwane Triduum Paschalne.

Tradycje wielkanocne

Jak każde święta, również i Wielkanoc ma swoje tradycje. Dzięki ich podtrzymywaniu, ten okres jest jeszcze bardziej niezwykły oraz wyniosły. Wśród najbardziej wyjątkowych należy wyróżnić:

 • święcenie palm, co prawda odbywa się to tydzień przed Wielkanocą w Niedzielę Palmową, ale ten zwyczaj rozpoczyna wielkie oczekiwanie,
 • święcenie pokarmu, odbywa się ono w Wielką Sobotę; wówczas do kościoła zanosi się koszyczki z produktami, które kolejnego dnia znajdą się na świątecznym stole,
 • pisanki, to zwyczaj, na który najbardziej czekają dzieci; ozdabianie jaj jest nie tylko piękną tradycją kontynuowaną od lat, ale i miłym sposobem na spędzenie czasu z bliskimi; jaja symbolizują nowe życie,
 • Lany Poniedziałek to chyba ulubiony dzień wszystkich, małych i dużych; wówczas można bezkarnie symbolicznie oblać kogoś wodą na szczęście.
  Zobacz także
  Panierka kotlet

  Chcecie zjeść naprawdę wyśmienite kotlety schabowe? Opanierujcie je w tej mące a nie w pszennej. Genialne

  ciasto drożdżowe

  Banalny trik na delikatne jak mgiełka ciasto drożdżowe. Dodajcie to zamiast mleka a będzie nieziemsko pyszne

   

Mimo iż okres Wielkiego Postu jest czasem zadumy to same święta są niezwykle radosne, a czas ich przygotowywania sprawia, iż oczekiwanie na Zmartwychwstanie jest spokojniejsze.

Święta wielkanocne w tym roku wypadają w kwietniu 

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, iż w każdym roku wypada w innym terminie. W tym roku Niedziela Wielkanocna wypada już 4 kwietnia, a Lany Poniedziałek 5 kwietnia. Święta jak co roku są poprzedzone Triduum Paschalnym, które rozpoczyna się już w Wielki Czwartek, 1 kwietnia. Zatem do świętowania pozostał nieco ponad miesiąc, jeszcze trochę, a będzie można rozpocząć przygotowania na całego!
 

wielkanoc przygotowania
Adobe Stock
Newsy
Czy Wielkanoc spędzimy z rodziną? Czy będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się? Jakie obostrzenia szykuje rząd?
Trwająca pandemia i wzrost zakażeń nie są dobrą prognozą dla zbliżających się świąt wielkanocnych. Prawdopodobnie tegoroczna Wielkanoc będzie powtórką z zeszłego roku.

Od wykrycia pierwszego przypadku zachorowania na koronawirusa, minął już rok. To okres obostrzeń i nawracających fal zakażeń. Mimo wielu obowiązujących restrykcji cały czas można obserwować wzrost osób zarażonych wirusem. Minister Adam Niedzielski prognozuje, iż może spełnić się czarny scenariusz. Tegoroczne święta wielkanocne również prawdopodobnie będą spędzane w pełnym reżimie sanitarnym. Kiedy wypada Wielkanoc 2021? Do świąt wielkanocnych został niecały miesiąc. Okres świętowania jest poprzedzony Wielkim Tygodniem, który rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej wypadającej 28 marca. Triduum Paschalne odbędzie się w dniach: 1 kwietnia- Wielki Czwartek, 2 kwietnia- Wielki Piątek- dzień zadumy, ukrzyżowania Pańskiego, 3 kwietnia- Wielka Sobota- dzień święcenia pokarmów w kościele oraz wigilia Wielkiej Nocy. Niedziela wielkanocna wypada w dniu 4 kwietnia, a Lany Poniedziałek 5 kwietnia. To wielkie i najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan. Początkowo jest czasem zadumy, rozważań, a kończy się radością i wielkim świętowanie, gdyż Chrystus zmartwychwstał. Trzecia fala pandemii koronawirusa Według najnowszych prognoz, na przełomie marca i kwietnia będziemy mieć styczność z trzecią już falą koronawirusa. Pomimo obowiązujących restrykcji, pojawiają się coraz to nowsze ogniska zakażeń. Mimo ponad rocznej walki z pandemią cały czas społeczeństwo boryka się z trudnościami, jakie wiążą się z obecną sytuacją. Święta wielkanocne 2021 - obostrzenia Minister zdrowia Adam Niedzielski nie ma dobrych prognoz dla Polaków. W związku z kolejną falą koronawirusa, której szczyt przypada na przełom marca oraz kwietnia, tegoroczna Wielkanoc niestety będzie powtórką z zeszłego roku. Ciągły i gwałtowny wzrost zakażeń to niesprzyjająca sytuacja dla świętowania. Jak...

W Wielki Piątek nie tylko nie wolno jeść mięsa. Polacy w ogóle tego nie przestrzegają
Adobe Stock
Newsy
W Wielki Piątek nie tylko nie wolno jeść mięsa. Polacy masowo zapominają o drugim ograniczeniu
Wielki Piątek to szczególny i ważny dzień dla wszystkich chrześcijan. Jest czasem zadumy i refleksji. W tym dniu Kościół nakłada na wiernych pewne reguły, które nie przez wszystkich są niestety przestrzegane.

Święta wielkanocne to czas radości po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Celebruje się go wraz z bliskimi. Święta są poprzedzone Wielkim Postem oraz Wielkim Tygodniem, które powinny być okresem szczególnej zadumy. Istotny dla chrześcijan jest też sam Wielki Piątek, czyli dzień ukrzyżowania Chrystusa. Wtedy Kościół zaleca wierzącym zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz ścisły post. To najważniejszy czas w kościele katolickim. Warto zauważyć iż są to święta ruchome, które każdego roku wypadają w innym czasie. Jednak nie mogą wypaść wcześniej niż 22 marca i nie później 25 kwietnia.  Obrzędy w Wielki Piątek To najważniejszy dzień w całym tygodniu przedświątecznym. Wówczas w kościołach jest celebrowana jedynie liturgia męki Pańskiej. W tym czasie nie odbywają się żadne inne msze święte, a także nie grają organy. Taka sytuacja wynika z tego, iż to właśnie w piątek Jezus złożył swoją ofiarę na krzyżu. Wielki Piątek jest zamiennie nazywany także Dniem Krzyża. Obowiązujące zasady w Wielki Piątek Ze względu na powagę danego dnia, Kościół nakłada na wiernych pewne zasady. O ich obowiązywaniu przypomina również co roku rzecznik Episkopatu Polski. W Wielki Piątek, wierni pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, powinni przestrzegać ścisłego postu, a także powstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych. W tym dniu należy spożyć tylko jeden posiłek do syta , zaś pozostałe dwa posiłki powinny być znacznie lżejsze. Nie wszyscy jednak przestrzegają nie tylko zaleceń płynących z kościelnych przykazań. Warto zauważyć jednak, że tradycyjny wielkopiątkowy post ma bogatą, wielowiekową historię. 

Unikajcie tego błędu przy nakrywaniu wielkanocnego stołu. Jest karygodny
Adobe Stock
Newsy
Unikajcie tego błędu przy nakrywaniu wielkanocnego stołu. Jest karygodny
Wielkanoc już za dwa dni, a wszystkie gospodynie domowe uwijają się przy przyrządzaniu świątecznych potraw. Podczas przygotowywania wielkanocnego śniadania, warto pamiętać o jednym aspekcie, aby nie popełnić krytycznego błędu.

Żurek z białą kiełbasą, faszerowane jajka, domowe wędliny i słodkie wypieki - to tylko część potraw, jakie znajdą się na naszym świątecznym stole. Wiele osób czeka ten moment, kiedy będzie można bezkarnie skosztować tych wyjątkowych pyszności. Podczas przygotowywania śniadania należy pamiętać o zachowaniu jednej zasady. Przygotowania do Wielkanocy Okres wielkanocny rozpoczyna się już od Środy Popielcowej inicjującej początek Wielkiego Postu, trwającego czterdzieści dni. Kluczowy jednak jest Wielki Tydzień, który jest zapoczątkowany przez Niedzielę Palmową. Samą kwintesencją przygotowań duchowych, jest Triduum Paschalne. To czas zadumy i refleksji przed wielkim świętowaniem Zmartwychwstania Chrystusa. Obyczaje wielkanocne Jak każde święta, tak i Wielkanoc, ma swoje typowe tradycje, które są kultywowane od wielu lat. Nastrajają one do przeżycia tych dni w odpowiedni sposób. Wśród tradycji wielkanocnych są takie jak: przygotowywanie koszyczka, święcenie pokarmów w kościele, malowanie pisanek, uroczyste śniadanie w rodzinnym gronie,  czy dzielenie się jajkiem. To część obyczajów, które sprawiają, że te święta mają szczególny charakter i są niepowtarzalne. Są czasem radości, spotkań rodzinnych oraz skosztowania wspaniałych dań. Tradycyjne potrawy świąteczne Wielkanoc charakteryzuje się kilkoma potrawami, które obowiązkowo muszą pojawić się na świątecznym stole. Wiele osób nie wyobraża sobie uroczystego śniadania, gdyby którejś z nich zabrakło. Do tradycyjnych dań wielkanocnych zalicza się żurek z białą kiełbasą, biały barszcz, jajka faszerowane, pasztet jajeczny, babkę, paschę czy mazurek. Słodkości są doskonałym uwieńczeniem pysznych, wytrawnych potraw.  Odpowiednie nakrycie stołu wielkanocnego...

Magda Gessler jest protestantką. Jak będzie wyglądał jej wielkanocny koszyczek z jedzeniem? Zdziwicie się
ONS.pl/Adobe Stock
Newsy
Magda Gessler jest protestantką. Jak będzie wyglądał jej wielkanocny koszyczek z jedzeniem? Zdziwicie się
Święta wielkanocne to nie tylko duchowe przygotowania, ale i kulinarne. Coroczną tradycją jest szykowanie koszyczków z jedzeniem. Tego przestrzega również Magda Gessler. Ostateczny skład jej święconki może was nieco zdziwić.

Święta wielkanocne to duchowe przeżywanie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, ale wiąże się również z różnymi, ciekawymi tradycjami. Do powszechnie znanych obyczajów, należy szykowanie koszyczka, święcenie pokarmów, malowanie pisanek czy przyrządzanie klasycznych dań. Magda Gessler, mimo iż jest innego wyznania, także przygotowuje w tym roku koszyczek. Co się w nim znajdzie?  Magda Gessler jako ekspert kulinarny  Magda Gessler jest niewątpliwie autorytetem w dziedzinie kulinariów w całej Polsce. Jest właścicielką kilku restauracji w kraju, a także prowadzi autorski program telewizyjny, gdzie przeprowadza rewolucje w gastronomii. Zasłynęła ze stanowczości oraz ciętego języka. Kontakt ze swoimi fanami utrzymuje poprzez media społecznościowe, gdzie często dzieli się z nimi również pomysłami na różne dania.  Gessler wyznawcą protestantyzmu Restauratorka przynależy do kościoła protestanckiego, co oznacza, że nie wszystkie obyczaje obchodzi. Jednak protestantyzm jest jedną z głównych gałęzi chrześcijaństwa. Do jego głównych założeń należą:  Pismo Święte jako autorytet w praktyce chrześcijańskiej, Jezus Chrystus jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a człowiekiem, Bóg jako istota oddawania czci, łaska boża jako podstawa usprawiedliwiania grzeszników. Mimo różniących się kwestii, część zwyczajów jest podobnych i tylko drobnymi elementami różnią się od chrześcijaństwa. Tradycje wielkanocne Święta wielkanocne mają szereg zwyczajów, które od lat są praktykowane przez ludzi. Pozwalają one odpowiednio przygotować się do świętowania. Do najpopularniejszych przestrzeganych obyczajów należą: święcenie pokarmów, malowanie pisanek, przyrządzanie wielkanocnych dań...