Rosół jest przygotowywany z mięs, najczęściej kury bądź kurczaka z dodatkiem wołowiny, odpowiedniej proporcji warzyw, takich jak marchewka, seler, korzeń pietruszki oraz por. Nie można również zapomnieć o opalanej ogniem cebuli, która nada rosołowi delikatnie dymionego aromatu. Niezbędnym dodatkiem tej zupy są także przyprawy, których zadaniem jest udzielenie jej właściwego smaku.

Idealny na każdą porę

Dzięki swoim właściwościom, sprawdzi się podczas wielu okazji. Babcie nieraz powtarzały, że jest dobry na wszystko, na smutek i na chorobę. Poprzez odpowiednio dobrane składniki rosół ma wartości przeciwzapalne, rozgrzewające, pomaga zwalczać przeziębienie, oczyszcza organizm, a także pomaga w trawieniu. Rosół gotowany na mięsie z kością, przez zawarty w niej szpik kostny, dodatkowo wzmacnia stawy, zaś kolagen może odmładzać. Poza tym wielu ludzi nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez tego wywaru mięsno-warzywnego na pierwsze danie.

Kolejność ma znaczenie

Jest jedną z najpopularniejszych potraw w Polsce, a mimo to nie każdy wie jak przygotować go, aby był idealny. Kwestią, która może zaważyć na jego odpowiednim aromacie jest czas, kiedy należy dodać do niego właściwe przyprawy. Zioła do rosołu powinno wsypać się na samym początku gotowania, czyli w momencie włożenia mięsa do zimnej wody. Przyprawami, które najlepiej sprawdzają się w tej konfiguracji jest pieprz ziarnisty, liście laurowe oraz ziele angielskie. Tych nie należy sobie żałować. Dzięki nim wywar będzie odpowiednio aromatyczny, a smak drobiu czy włoszczyzny będzie jeszcze bardziej wysublimowany.