Mięso, które jest wykorzystywane do przygotowania tego dania pochodzi z polędwicy wołowej. Są różne jakości tego mięsa, najlepsze jest jednak z jej końca. Ważna jest również grubość steka, najczęściej wybieraną jest 4-5 cm przy średnicy 7-8 cm. 

Idealne mięso na steki

Dobrej jakości wołowina ma strukturę rozpływającą się w ustach. Już po kilku minutach na patelni jest idealnie miękka. Najbardziej właściwą formą smażenia jest stek krwisty. Wówczas zatrzymuje wszystkie walory smakowe i aromatyczne. Im dłuższy czas obróbki termicznej, tym bardziej są one tracone. Dla osób, które nie przepadają za taką postacią podania, jest również możliwość wybrania średnio lub całkiem wysmażonego mięsa. Ta ostatnia przez prawdziwych i zagorzałych fanów steków jest uważana jako profanacja potrawy.

Sztuka kulinarna

Prawidłowe przygotowanie steka z polędwicy wołowej jest nie lada wyzwaniem. Podczas przyrządzania należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach jak czas smażenia, wybór odpowiedniego tłuszczu do obróbki termicznej, a nawet właściwy moment krojenia po przygotowaniu. Jak to mówią praktyka czyni mistrza. Warto jednak zapoznać się z danym mięsem i sposobem jego przygotowywania, aby nie zostało zmarnowane oraz wyrzucone do kosza.

Sekret tkwi w szczególe

Podczas przygotowywania steków trzeba pamiętać o kilku zasadach, jednak istotną kwestią jest moment przyprawiania mięsa. Gdy zostanie to wykonane w nieodpowiednim momencie, polędwica niestety nie będzie już odpowiednia do dalszej obróbki. Mięsa nie powinno się przyprawiać w trakcie smażenia, gdyż szybko się ścina i sól nie będzie miała szansy przeniknąć do środka. Idealną chwilą do posolenia steka jest czas przed obróbką. Należy je przyprawić równomiernie od tej strony, którą będzie ułożone na patelni. Dzięki temu smaki idealnie się przejdą, a mięso nabierze swojego aromatu. 

Zobacz także: