Handel jajkami
Wikipedia commons
Newsy

Kiedy należy myć jajka? Po przyniesieniu do domu czy przed użyciem? Wiele osób będzie zaskoczonych

Mycie jajek może wydawać się stratą czasu. Może zdarzyć się, że tego typu praktyka uratuje was przed poważnymi problemami zdrowotnymi.
Hubert Rój
styczeń 29, 2021

Z pewnością znacie ludzi, którzy po przyniesieniu do domu jakichkolwiek produktów spożywczych, od razu zabierają się za ich mycie. Czasem takie sytuacje mogą wyglądać komicznie, czasem jednak nie powinno być nikomu do śmiechu.

Zwłaszcza w dobie szalejącego po całym świecie koronawirusa. Higiena i zachowanie norm czystości to obowiązek. Zwłaszcza gdy mówimy o produktach, które jemy bezpośrednio bez obierania. Chodzi tu między innymi o warzywa, czyli np. pomidory, sałata i ogórki.

Czy słyszeliście może kiedyś o myciu jajek? Być może odbierzemy komuś właśnie ochotę na jajecznice, ale nic na to nie poradzimy, chcemy być z wami szczerzy. Na jajkach sprzedawanych w sklepach, supermarketach i na bazarach zalega całe mnóstwo niewidocznych dla oka bakterii kałowych...

Przyznacie sami, brzmi to niezbyt zachęcająco. Niestety nie oszukamy natury – wszyscy dobrze wiecie, w jaki sposób kura znosi jajka i w jakich warunkach.

Zobacz także

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Czy jajka należy myć?

I tutaj pora na rozróżnienie między jajami wiejskimi a tymi znoszonymi w wielkopowierzchniowych fermach. Korzystanie z jaj wiejskich jest o tyle bezpieczniejsze, że wspomniane bakterie są po prostu młodsze, niezmanipulowane genetycznie.

Bakterie, które przez dłuższy okres utrzymują się na skorupce jajka, zaczynają po prostu się rozmnażać i przetwarzać. Świeże, „sklepowe” jajka w najlepszym razie trafiają do klientów po około 10 dniach od zniesienia w fermie przez kurę.

By bakterie nie dostały się poprzez wasze ręce do waszych organizmów, należy skorupki po prostu opłukać przed użyciem jaj do waszego posiłku. Wszystko po to, by uniknąć zarażenia choćby bakteriami salmonelli. W tym celu jajka należy opłukać letnią wodą i koniecznie przetrzeć.

Wilgotne jajka to świetne środowisko dla przemieszczania się bakterii, które dzięki porowatej strukturze skorupki mogą przedostawać się także przez nią.

Sposoby na zapobieganie salmonelli

Mycie jajek jest zalecane dla osób szczególnie narażonych na zakażenie, ale nie jest obowiązkowe.

Wystarczy, że przy przechowywaniu jajek zachowacie szczególną ostrożność  - pamiętajcie zwłaszcza o tym, by skorupka jajek zawsze była sucha. Przed wbiciem jaj do jajecznicy czy omleta warto przetrzeć skorupkę jajka nawet na sucho.

Osobny temat to wykorzystanie jaj na surowo. Tatar, kogel-mogel czy niektóre kremy do ciast bez tego się niestety nie obejdą. Wtedy obowiązkowe jest oprócz czyszczenia skorupki, także delikatne sparzenie jajka we wrzątku w celu uniknięcia zarażenia salmonellą.

Z pozoru wydawałoby się, że kwestia mycia jajek przed użyciem to po prostu strata czasu. Tymczasem jak się okazuje, kilka chwil na przetarcie skorupki może uchronić was od poważnego zatrucia.

Komentarze