Handel jajkami
Wikipedia commons
Newsy

Kiedy należy myć jajka? Po przyniesieniu do domu czy przed użyciem? Wiele osób będzie zaskoczonych

Mycie jajek może wydawać się stratą czasu. Jednak może zdarzyć się, że ta czynność uratuje was przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

Z pewnością znacie ludzi, którzy po powrocie do domu z zakupów, od razu zaczynają wszystko myć. Czasem takie sytuacje mogą wyglądać komicznie, czasem jednak są uzasadnione.

Szczególnie dziś, w dobie koronawirusa, higiena i zachowanie czystości powinno być nawykiem dla każdego. Z produktów spożywczych kupowanych w sklepach, które mogą być dotykane przez wiele osób, powinniśmy myć zwłaszcza te, które jemy bezpośrednio, bez obierania. Chodzi tu między innymi o warzywa, np. pomidory, sałatę czy ogórki.

Czy słyszeliście może kiedyś o myciu jajek? Być może odbierzemy komuś właśnie ochotę na jajecznice, ale nic na to nie poradzimy, chcemy być z wami szczerzy. Na jajkach sprzedawanych w sklepach, supermarketach i na bazarach zalega całe mnóstwo niewidocznych dla oka bakterii kałowych...

Przyznacie sami, brzmi to niezbyt zachęcająco. Niestety nie oszukamy natury – wszyscy dobrze wiecie, w jaki sposób kura znosi jajka i w jakich to się odbywa warunkach.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy jajka należy myć?

Inne bakterie znajdują się na jajkach wiejskich, inne na tych, wyprodukowanych w wielkopowierzchniowych kurzych. Różnica polega na tym, że jaja wiejskie szybciej trafiają na bazary i do naszych koszyków. Te produkowane masowo przechodzą dłuższą drogę, w czasie której bakterie dalej się rozmnażają i przetwarzają. Jednak każde bakterie są drobnoustrojami chorobotwórczymi, a na jajkach szczególnie często pojawiają się bakterie salmonelli.

Żeby uniknąć przedostawania się ich do pożywienia, w czasie przygotowywania posiłków, należy je umyć. Po umyciu zawsze warto wytrzeć do sucha, najlepiej ręcznikiem papierowym, a nie ściereczką przeznaczoną do wielokrotnego użytku.

Jajek natomiast nie powinno się myć, jeśli nie zamierzacie ich od razu użyć, tylko będziecie przechowywać w lodówce.

To dlatego, że na każdym jajku znajduje się zewnętrzna warstwa ochronna, która dodatkowo chroni skorupkę jajka. Dzięki niej, zarówno bakterie mają utrudniony dostęp do wnętrza i nie zakażają go, jak i jajko jest osłonięte przez szybkim wyparowaniem wody, dzięki czemu dłużej zachowuje świeżość.

Podsumowując: przynosząc jajka ze sklepu do domu, nie wyjmujcie ich z kartonowej wytłoczki żeby nie rozprzestrzeniać bakterii, tylko w opakowaniu włóżcie do lodówki. Po wyjęciu jajka z wytłoczki gdy chcecie je przyrządzić, z kolei umyjcie je i dokładnie wytrzyjcie przed rozbiciem.

Zobacz także
Jak gotować jajka by nie pękła skorupka? Na pewno nie znacie tego triku z wodą

Jak gotować jajka by nie pękła skorupka? Na pewno nie znacie tego triku z wodą

Jajka bardziej sycące niż owsianka? Oto, dlaczego warto jeść 3 jaja dziennie nawet podczas diety

Jajka bardziej sycące niż owsianka? Oto, dlaczego warto jeść 3 jaja dziennie nawet podczas diety

Sposoby na zapobieganie salmonelli

Mycie jajek jest zalecane dla osób szczególnie narażonych na zakażenie. Dobrym nawykiem jest więc mycie i suszenie jaj przed rozbiciem na patelnię gdy chcecie zrobić omlet lub jajecznicę

Osobnym tematem jest jaj na surowo. Tatar, kogel-mogel czy niektóre kremy do ciast bez tego się niestety nie obejdą. Wtedy obowiązkowe jest oprócz umycia i wytarcia, także delikatne sparzenie jajka wrzątkiem. Dzięki temu pozbędziecie się bakterii salmonella. Dodatkowo należy unikać dawania potraw z surowych jaj osobom, które nie poradzą sobie łatwo z zatruciem czyli dzieciom i osobom chorym.

Z pozoru wydawałoby się, że mycie jajek, to po prostu strata czasu. Tymczasem jak się okazuje, że warto wykonać tę czynność, żeby uchronić się przed poważnym zatruciem.

Źródło: technologzywnosciradzi.pl

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS w trybie pilnym wycofuje z rynku partię jajek. Wykryto w nich salmonellę
Zagrożenie salmonellą wciąż jest realne. Właśnie bakterie salmonelli eneritidis wykryto w jajkach ściółkowych dostępnych w wielu sklepach spożywczych. Sprawdźcie, czy nie macie ich w swoim domu.

Kupiliście przed kilkoma dniami w sklepie jajka? Jeśli tak, to koniecznie sprawdźcie, czy nie trafiliście na trefną partię skażoną bakteriami salmonelli. Główny Inspektorat Sanitarny wykrył salmonellę eneritidis w jajkach ściółkowych jednej z mazowieckich firm. W jakich jajkach wykryto salmonellę? Należy koniecznie pamiętać, że ryzyko wystąpienia salmonellozy nie grozi tylko w wypadku zjedzenia surowego jajka w postaci kogla-mogla czy też innego dania. Już dawno udowodniono, że bakterie salmonelli znajdujące się na skorupkach jaj mogą być przenoszone na inne powierzchnie. Oto szczegóły dotyczące partii jaj skażonej bakteriami salmonella enteritidis: Produkt – Świeże jaja ze ściółki, klasa A, kategoria wagowa L-Duże, 10 szt. Najlepiej spożyć przed: 24/06/2021 Kod na skorupkach jaj: 2PL30251355 K1A Producent: INVEST MICHEL Sp. j., Kobierne 44A, 05-311 Dębe Wielkie Nr zakładu pakowania jaj PL 14125903 WE Kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej jajek wymusiła przeprowadzenie dalszego postepowania wyjaśniającego. Dodatkowo spółka pakująca jaja,  Invest Michel, w trybie pilnym zdecydowała się na wycofanie produktu z obrotu i sprzedaży. Najważniejsze jednak jest bezpieczeństwo klientów, którzy zdążyli już nabyć jaja ściółkowe z partii, w której wykryto skażenie. Z tego względu wszystkie osoby, których jajka zgadzają się z opisem przedstawionym przez GIS, są proszone o kontakt z zakładem pakowania pod nr tel. 606-990-211 w celu zwrotu produktu i kosztów jego nabycia. Co należy wiedzieć o zakupie i przechowywaniu jaj? Jaja są dość specyficznym produktem spożywczym i z tego też względu wymagają odpowiednio specyficznego podejścia do kwestii przechowywania, a nawet wyboru towaru w sklepie. Kupując jajka należy pamiętać o tym, by:...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje ze sklepów popularne jajka. Zostały skażone salmonellą
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed skażonymi jajkami. Sprawdźcie o jaki produkt chodzi.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu partii jajek, która została skażona salmonellą. Koniecznie sprawdźcie o jaki produkt chodzi, bo być może macie go w swojej kuchni. GIS wycofuje skażoną partię jajek GIS ostrzega przed partią skażonych jajek: Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej może powodować przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy – poinformowano w oficjalnym komunikacie. Szczegóły dotyczące produktu: Produkt: Jaja z chowu klatkowego. 10 sztuk Klasa wagowa M, klasa A Numer partii: 23.10.21.T12 Najlepiej spożyć przed: 23.10.2021 Kod na skorupkach jaj: 3PL 16071303H6 Podmiot wprowadzający do obrotu: Polskie Fermy Grupa Producentów Sp. z o.o., Włostowa 109D, 48-317 Korfantów, Zakład pakowania i sortowania jaj PL 16075903 Zdjęcie produktu:  Produkt wycofano ze sklepów Feralna partia jajek została wycofana ze wszystkich sklepów, do których ją dostarczono. Jeśli kupiliście ostatnio jajka od wskazanego wyżej producenta, dobrze się przyjrzyjcie ich opakowaniu i sprawdźcie dokładnie kod na skorupkach jaj, bo być może jesteście posiadaczami partii skażonej salmonellą. GIS przestrzega, żeby pod żadnym pozorem nie spożywać tych jajek. Nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami - poinformowano na oficjalnej stronie GIS-u. Czym może grozić zatrucie salmonellą? Spożycie bakterii salmonelli prowadzi do zatrucia pokarmowego. Mogą się nimi zarazić...

Dlaczego na jajkach ze sklepu znajdują się kurze odchody? Odpowiedź znają nieliczni
Własne
Newsy
Dlaczego na jajkach ze sklepu znajdują się kurze odchody? Odpowiedź znają nieliczni
Przynieśliście ze sklepu jajka i zauważyliście, że znajdują się na nich kurze odchody? Czy wiecie, co to oznacza?

Być może nigdy nie myśleliście o kurzych jajkach w ten sposób, ale niezaprzeczalnym faktem jest to, że jajko kurze wychodzi z tego samego otworu, co kurze odchody... To właśnie dlatego jajka przyniesione ze sklepu czy bazaru, mogą mieć na swojej powierzchni pozostałości odchodów. Na pewno zadajecie sobie teraz pytanie, dlaczego producenci nie czyszczą takich jaj, zanim wystawią je na sprzedaż? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ nie mogą. Dlaczego na jajkach ze sklepu są resztki kurzych odchodów? Na pewno spotkaliście się kiedyś z tym, że na kupionych w sklepie czy na bazarze jajkach, widać kurze odchody. Czy to zwykłe zaniedbanie ze strony producentów? Bynajmniej. Odchody te są zostawianie na jajkach celowo, ponieważ regulacje Unii Europejskiej zakazują mycia i czyszczenia jaj, przeznaczonych do sprzedaży i spożycia przez konsumentów. Dlaczego mycie jajek jest zakazane? „Fuj” - to powszechna reakcja ludzi na widok brudnych kurzych jaj. Producenci nie mogą jednak ich myć na długo przed spożyciem. Nawet, gdyby to robili, nie jest to wskazane. Dlaczego? Tuż przed wyjściem z kury, jajko pokrywa powłoka olejowa, nalot, który chroni je i czyni nieprzepuszczalnym dla chemikaliów i bakterii ze świata zewnętrznego. Gdy usuniemy ten nalot, jajka staną się porowate, co potencjalnie pozwoli chemikaliom i bakteriom przedostać się do ich wnętrza. Jeśli po przyjściu ze sklepu do domu zauważycie, że na jajkach znajdują się resztki odchodów, nigdy ich nie myjcie, przed włożeniem do lodówki. Jeżeli jednak umyliście takie jajka, pamiętajcie, że wszystkie umyte jajka muszą być następnie przechowywane w lodówce. Niższa temperatura spowalnia (ale nie zatrzymuje) wzrost wszelkiego rodzaju bakterii. Chcąc oczyścić jajka niektórzy ludzie używają...

Dietetycy wskazują najgorszy sposób przyrządzania jajek. Większość przyrządza je tak najczęściej
Flickr
Newsy
Dietetycy wskazują najgorszy sposób przyrządzania jajek. Większość przyrządza je tak najczęściej
Jak podawać jajka, żeby miały jak najwięcej wartości? Jakiego sposobu przyrządzania w szczególności unikać?

Jajka to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych w polskich domach. Można przygotowywać je same, dodawać do naleśników, ciast i pasztetów. W wielu domach gospodarze nie wyobrażają sobie gotowania i przyrządzania posiłków bez jajek. Czy wiecie jakie sposoby ich podania są najmniej korzystne dla zdrowia, a jak warto je przyrządzać? Jak nie przyrządzać jajek? Najmniej zdrowym sposobem podawania jajek jest oczywiście smażenie. Okazuje się więc, że ulubiona potrawa Polaków, czyli jajecznica, nie jest najlepsza dla zdrowia. Jajka usmażone na szynce czy boczku, to przecież nie tylko same smażone na tłuszczu jajka, które i tak obciążają żołądek, podnoszą cholesterol, sprzyjają rozwojowi miażdżycy i chorobom serca, ale także przetworzone czerwone mięso bogate w tłuszcze trans, które szczególnie niezdrowe okazuje się po obróbce termicznej. Niekorzystne dla zdrowia jest też podawanie zwykłych jaj sadzonych,  czyli  wbitych na rozgrzaną patelnię z tłuszczem i usmażonych. Takie jajka czasem są zasmażone z dwóch stron i to, co jest w nich najbardziej cenione, to niezdrowe, przysmażone i chrupiące białko. Jak podawać jajka, żeby zachować ich wartości i uniknąć smażenia? Jak wszystkie produkty zawierające delikatne, niszczone podczas obróbki cieplnej witaminy i minerały, najlepiej jeśli są spożywane na surowo. Tu jednak pojawia się inny problem w postaci salmonelli, bakterii często występującej w jajkach i drobiu. Jeśli chcecie więc używać surowych jajek, zawsze powinny pochodzić z zaufanej hodowli, zostać dokładnie umyte i sparzone. Jak gotować jajka, żeby były wartościowe i zdrowe? Unikajcie długo gotowanych jajek na twardo. Zamiast tego przyrządzajcie: Jajka na miękko Jajecznicę gotowaną na parze Jajka po wiedeńsku, gotowane w...