Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Uwielbiana jest nie tylko z uwagi na jej smak, ale też dzięki temu, że wspaniale pobudza i daje energię na rozpoczynający się nowy dzień. Jak prawidłowo pić kawę, aby zmaksymalizować jej korzyści i zminimalizować skutki uboczne?

Kiedy najlepiej wypić pierwszą kawę?

Wiele osób sięga po filiżankę tego kofeinowego napoju natychmiast po przebudzeniu, podczas gdy inni uważają, że korzystniej jest wstrzymać się z tym przez kilka godzin. Kto ma rację? Cóż, picie kawy tuż po wstaniu z lóżka nie jest dla nas dobre. Niestety, robi tak większość amatorów picia kawy.

Zdaniem naukowców, pita w ten sposób kawa może powodować drastyczny spadek energii – o żadnym pobudzeniu nie ma nawet mowy. Zatem kiedy najlepiej jest wypić pierwszą filiżankę kawy?

Według ekspertów, pierwszą kawę powinniśmy wypić w godzinach 10-12 lub 14-17, a w przypadku osób, które wstają wcześnie rano - około 9:00. Dlaczego?

Zobacz także:

Kiedy się obudzimy – a większość z nas robi to około 7:00-9:00 rano, w naszym organizmie produkowane są największe ilości hormonu stresu – kortyzolu. Picie kawy, gdy poziom kortyzolu jest szczytowy, może dodatkowo zwiększyć poziom tego hormonu.

Podwyższony poziom kortyzolu przez długi czas może osłabiać układ odpornościowy, powodując problemy zdrowotne. Uważa się więc, że najlepszą porą na wypicie kawy jest 10:00-12:00, kiedy poziom kortyzolu u większości ludzi jest niższy. 

Jaka ilość kawy jest bezpieczna?

Kolejnym powodem dla którego lepiej nie pić kawy zaraz po przebudzeniu jest to, że picie mocnej kawy na pusty żołądek, bez śniadania, bardzo podwyższa poziom cukru we krwi, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

A ile kawy można spodziewać dziennie? 

  • Zdrowe osoby mogą spożywać do 400 mg kofeiny dziennie — odpowiednik około 4 filiżanek (950 ml) kawy.
  • Zalecenie dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią to 300 mg kofeiny dziennie, ale niektóre badania sugerują, że bezpieczna górna granica w ich przypadku wynosi 200 mg dziennie.

Zalecenia dotyczące bezpiecznego spożycia kofeiny obejmują kofeinę pochodzącą ze wszystkich źródeł. Warto dodać, że inne powszechne źródła kofeiny to herbata, napoje bezalkoholowe, napoje energetyczne, a nawet ciemna czekolada.

Źródło: radio ZET