Kiedy najlepiej solić potrawy? Jajecznica zyska, a warzywa i mięso stracą, gdy posolicie je w tym momencie
Adobe Stock
Newsy

Kiedy najlepiej solić potrawy? Jajecznica zyska, a warzywa i mięso stracą, gdy posolicie je w tym momencie

Na początku gotowania czy pod koniec, przed smażeniem, czy po zdjęciu z patelni? To kiedy solić potrawy przestanie być już dla was zagadką.

Zawsze zastanawiacie się kiedy solić potrawy i nigdy nie jesteście tego do końca pewni? Macie rację, moment solenia potraw jest bardzo ważny. Może wpłynąć nie tylko na smak, ale też na to czy potrawa będzie odpowiednio miękka, soczysta i tak smaczna, jak powinna być. Podpowiadamy kiedy solić niektóre potrawy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego moment solenie ma wpływ na potrawę?

Sól kuchenna, inaczej zwana solą stołową, to niemal czysty chlorek sodu, czyli substancja chemiczna, której struktura wpływa na strukturę potraw, a przede wszystkim na budowę białek i na to jak produkty reagują na wodę, w której się gotują lub którą zawierają.

Dodając sól w różnym momentach przetwarzania potraw można osiągnąć różne rezultaty, ponieważ białko zaczyna na nią reagować i się zmieniać. Niektóre produkty stają się twardsze, inne miękną. Zmienia się też ich konsystencja.

To jak przebiegają te zmiany można łatwo sprawdzić w warunkach domowych. Wystarczy wstawić dwa osobne garnki ziemniaków w jednym posolić warzywa przed gotowaniem, w drugim pod koniec. Zauważycie, że ziemniaki w nieco innym czasie będą gotowe, będą miały różny smak i inaczej będą się zachowywać nakłute widelcem.

To samo sprawdzicie smażąc równolegle dwie jajecznice. Jak myślicie, która będzie smaczniejsza: ta posolona na początku czy pod koniec smażenia?

Zobacz także
cebula

Dlaczego smażoną cebulę powinno się posolić? Jeśli tego nie zrobicie, czeka was rozczarowanie

Pieczony, soczysty kurczak z chrupiącą skórką. Wyjdzie po mistrzowsku, jeśli zrobicie 1 rzecz

Pieczony soczysty kurczak z chrupiącą skórką. Wyjdzie po mistrzowsku, jeśli zrobicie 1 rzecz

Kiedy solić jajecznicę, a kiedy mięso? Podajemy najlepsze momenty solenia potraw

O to kiedy solić potrawy toczą się spory, a zwyczajowe receptury ulegają zmianie. W ostatnich latach głośna stała się sprawa testu przeprowadzonego z soleniem fasoli. I jeśli zawsze soliliście ją pod koniec gotowania, to może się zdziwicie, ale kilka powtórzonych prób kucharskich udowodniło, że fasola szybciej się gotuje i jest bardziej kremowa jeśli posolicie ją na początku gotowania.

To, co nie zmienia się w zaleceniach dotyczących momentu solenia, to reakcje chemiczne, które powodują, że sól w określony sposób wpływa na produkty. Jeśli więc wolicie inną konsystencję dań, możecie je solić według własnych upodobań.

A oto najlepsze sposoby solenia:

  • Jajecznica. Jeśli lubicie kremową jajecznicę, posólcie ją na początku smażenia. Naukowcy z politechniki w Kalifornii udowodnili, że białko jajek pod wpływem soli pokrywa się pęcherzykami powietrza, a podczas mieszania tworzy się piana, konsystencja masy staje się lżejsza, a smażone jajka są bardziej puszyste
  • Smażone hamburgery. Steki solicie pewnie na sam koniec smażenia, jednak mięso mielone na hamburgery powinno być posolone wcześniej. Dzięki temu kotlet będzie mniej kruchy, bardziej zwarty i nie będzie się rozpadać
  • Kurczak. Kurczaka także warto posolić wcześniej. Najlepiej przygotować tzw. suchą solankę z wymieszanych przypraw i soli, którą następnie nacieracie mięso i odstawiacie na kilka godzin do lodówki. Sól wyciągnie wilgoć z wnętrza kurczaka, a następnie pod wpływem ciepła rozpuści się i pokryje mięso aromatem tworząc chrupiącą, zarumieniona skórkę.
  • Warzywa. Szczególnie te warzywa, które mają dużo wody, warto solić przed smażeniem i pozwolić na uwolnienie się pod jej wpływem wody. Dzięki temu podczas smażenia warzywa nie zaleją się wodą i nie będą dusić, zamiast smażyć
  • Grzyby. Z soleniem grzybów z kolei nie należy się spieszyć. Zbyt wczesne posolenie grzybów spowoduje wypłynięcie wody i utratę części aromatów.  

Źródło: haps.pl

Kiedy solicie pieczarki? Przed, w trakcie czy na końcu smażenia? Od dziś róbcie tylko tak
Flickr
Newsy
Kiedy solicie pieczarki? Przed, w trakcie czy na końcu smażenia? Od dziś róbcie tylko tak
Solenie potraw to bardzo istotna kwestia. Duże znaczenie ma również, to kiedy dodacie sól do jedzenia. Na innym etapie przyrządzania solicie mięso, rybę, poszczególne warzywa, co więcej w innym czasie solicie zwykłe grzyby, a w innym pieczarki.

Czasami należy solić jeszcze przed rozpoczęciem gotowania, a kiedy indziej dopiero na talerzu. Dosypanie soli w nieodpowiednim momencie może zepsuć całe danie. Wiedzą o tym choćby fani wołowiny. Natomiast prawidłowe dodanie tej przyprawy pozytywnie wpływa nie tylko na smak potraw, ale również na ich konsystencję.  Kiedy powinniście solić pieczarki?  Wszyscy uwielbiają ten rodzaj grzybów za ich uniwersalność i delikatny smak. Pasują do wielu potraw i świetnie sprawdzają się w daniach mięsnych, jak i jarskich. Pieczarki można oczywiście jeść na surowo, jednak zazwyczaj się je smaży, rzadziej gotuje.  Pieczarki najlepiej solić na samym początku smażenia, by jak najszybciej puściły wodę i odparowały. Dopiero później zaczną się ładnie przyrumieniać. Sól obok wzbogacenia ich smaku ma za zadanie przyspieszyć cały proces smażenia tych grzybów.  Jeżeli chcecie z kolei ugotować pieczarki, powinniście po prostu włożyć je do osolonej wody.  Pieczarki są wyjątkowym przypadkiem w grzybowej rodzinie. Pozostałe gatunki tych owoców lasu powinno się solić na sam koniec, dopiero po usmażeniu. W ten sposób nie stracą one swojego pięknego aromatu i nie będą wysuszone.  Kiedy należy solić mięso, rybę, ziemniaki i rośliny strączkowe?  Zobaczcie, kiedy należy solić poszczególne grupy produktów. Niektóre mogą was zaskoczyć.  Ryż, kasze, makarony oraz ziemniaki solicie na początku obróbki termicznej. Posolone na końcu nie przejdą jej smakiem.  Ryby powinniście przyprawić tuż przed smażeniem, inaczej stracą dużo wody i będą suche.  Fasola i groch potrzebują soli pod sam koniec gotowania, inaczej zrobią się twarde.  Zupy najlepiej jest solić pod koniec gotowania, wtedy trudniej je przesolić. Zdarza się, że zbyt szybkie dodanie...

Jajecznica
Adobe Stock
Newsy
Kiedy solić jajecznicę? Jeśli zrobicie to w złym momencie, wyjdzie wodnista
Smażenie jajecznica to sztuka. Chociaż przygotowanie jajek na śniadanie to zasadniczo proste zadanie, należy przyłożyć się nawet do solenia zawartości patelni.

Świeże, smaczne jajka od kurki zielononóżki, dobra patelnia z nieprzywierającą powłoką i kawałek masła – tak wygląda odpowiednio dobrany zestaw do przygotowania jajecznicy. Celowo nie wymieniamy w nim od razu soli. To właśnie od niej zaczynają się błędy podczas przygotowania jajek na śniadanie. Rozwodniona jajecznica? Błąd! Wielu z was ten błąd przydarza się od wielu lat, przez co nie możecie cieszyć się z pełni smaku jajecznicowego śniadania. O co chodzi? Nie powinno się solić jajecznicy jeszcze przed rozpoczęciem smażenia! Niektórzy lubią rozkłócić jajka w misce i od razu dodać do nich sól z pieprzem. To gruby błąd. Zacznijmy od tego, że pieprz nie do końca musi wszystkim odpowiadać w duecie z delikatnym masłem. Jeszcze gorzej sprawa wygląda z solą. Jeśli dodacie ją do jajecznicy zbyt wcześnie, wasze śniadaniowe danie może stać się zbyt wodniste. Wtedy jedynym kołem ratunkowym jest dłuższe smażenie. To z kolei przełoży się na utratę i dużej części smaku, i po prostu sporej ilości potrawy, która wyparuje w powietrze. Kiedy posolić jajecznicę? Aby tego uniknąć, nie pozostaje nic innego jak przełożyć solenie na nieco późniejszy etap przygotowań. Powinno się solić smażone jajka tuż przed końcem smażenia. Jeszcze bezpieczniejszą opcją wydawałoby się posolenie jajecznicy już po nałożeniu na talerzyk. Inna sprawa, że przy takim późnym soleniu danie może już nieco inaczej smakować. Nie ma co ukrywać – sól potrzebuje nieco czasu, by równomiernie rozprzestrzenić się po daniu. Zostańcie więc przy soleniu jajek na patelni, podczas smażenia. Wybierzcie jednak odpowiedni dla tej czynności moment – nie zostawiajcie miejsca na przypadek!

Została wam smażona ryba lub kotlety? Lepiej ich nie zamrażajcie
Flickr
Newsy
Została wam smażona ryba lub kotlety? Lepiej ich nie zamrażajcie 
Zamrażanie jedzenia to doskonała metoda konserwacji, wydłużająca żywotność produktów. Jeżeli kupimy większą ilość chleba czy mięsa, możemy włożyć je do zamrażarki i wykorzystać w późniejszym terminie. Istnieją jednak produkty spożywcze, których nie powinno się mrozić, do tej grupy zaliczają się m.in. potrawy smażone.

Wiele osób, gdy nie może czegoś zjeść od razu, po prostu wkłada to do zamrażarki i trzyma tam miesiącami. To błąd, nie każdy produkt się do tego nadaje. Zamrażanie jest świetnym i ogólnodostępnym sposobem przechowywania żywności, o ile wiemy, co i w jaki sposób możemy w ten sposób utrwalać. Po prostu trzeba pamiętać, że nie wszystkie produkty spożywcze się do tego nadają.  Dlaczego nie wszystkie produkty można mrozić?  Niektóre produkty pod wpływem niskiej temperatury w zamrażarce tracą smak, konsystencję i walory odżywcze. Po rozmrożeniu nie odzyskują już wyjściowej postaci, a ich jakość ulega drastycznemu obniżeniu. Następuje duży wyciek soków, który powoduje, że takie produkty tracą swoją wartość odżywczą.   Dlaczego smażone mięso lub ryba nie nadaje się do mrożenia?  Zamrażanie negatywnie wpływa na smak i wygląd smażonych potraw. Zmienia się ich konsystencja. Tracą swoją chrupkość, która wynikała ze smażenia. Stają się gąbczaste i mogą się rozpadać. Jedzenie ich będzie dla was raczej wątpliwą przyjemnością, szczególnie jeśli jesteście smakoszami i lubicie dobrze zjeść. Dlatego, jeżeli planujecie usmażyć rybę czy kotlety, usmażcie je w takiej ilości, by zjeść od razu lub w ciągu kilku najbliższych dni.  Walory smakowe i estetyczne to mniej istotny powód. Jest jeszcze drugi, o wiele ważniejszy, mogący rzutować na wasze zdrowie. Mrożenie smażonego jedzenia nie jest bezpieczne, ponieważ olej nie zamarza. W efekcie nawet w minusowej temperaturze ryba lub mięso mogą zacząć się psuć. A wówczas ich spożycie skończy się poważnym zatruciem pokarmowym. Dlatego lepiej nie ryzykować i trzymać smażone jedzenie z dala od zamrażarki. Których produktów nie powinno się mrozić?  O części z nich zapewne wiecie, ale część może was zaskoczyć....

mięso mielone
Adobe Stock
Newsy
Dodajcie do mięsa mielonego sodę oczyszczoną. To połączenie totalnie was zaskoczy
Mięso mielone to jeden z produktów najczęściej wykorzystywanych w kuchni. Przyrządza się z niego wiele dań, jak spaghetti czy kotlety mielone. Dodatek sody oczyszczonej zdecydowanie poprawia jego jakość.

Spaghetti, pulpety, kotlety mielone czy lasagne, wszystkie te produkty łączy jedna rzecz, a właściwie składnik. Jest nim oczywiście mięso mielone. Jeden z popularniejszych produktów w codziennej kuchni, z którego można przygotować wiele różnych potraw. Jego przygotowanie odbywa się najczęściej poprzez smażenie. Dodanie do niego sody oczyszczonej zdecydowanie pozytywnie wpłynie na jakość mięsa. Mielone mięso  Na taką formę mięsa można przeznaczyć większość części. Można przygotować je z wołowiny, indyka, kurczaka, szynki bądź łopatki wieprzowej. Wybór odpowiedniego dla siebie zależy od własnych preferencji. Do wielu dań najlepsze będą te bardziej tłuste, gdyż idealnie podkreślą smak całej potrawy. Wówczas najlepiej sprawdza się mięso wieprzowe.  Potrawy z mięsem mielonym Ten rodzaj mięsa jest dosyć uniwersalny, dlatego też można z niego przygotować wiele znakomitych potraw z różnych kuchni świata. Mięso mielone idealnie poleca się na dania obiadowe, świetnie sprawdza się jako smażone. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się, takie jak: spaghetti, kotlety mielone, pulpety, lasagne, pieczeń rzymska, gołąbki, teksańskie chilli con carne, grecka moussaka, czy naleśniki zapiekane po meksykańsku. Szereg różnych potraw z tym produktem idealnie wpasowuje się na co dzień, jak i na odświętne obiady. Odpowiednie przyprawienie spowoduje, iż będzie bardzo aromatyczne. Przygotowanie mięsa do obróbki Właściwa obróbka termiczna mięsa mielonego wymaga przestrzegania kilku kluczowych zasad. Powinno być smażone przede wszystkim na niewielkim ogniu. Przyprawia się je pod koniec obróbki, by nie zniszczyć jego pierwotnego smaku. Posolenie mięsa na początku sprawi, że wszystkie pory zamkną się przed czasem i nie odda ono...